settings icon
share icon
سوال

روانشناسی چگونه با مشاورۀ کتاب مقدسی کار می کند؟

جواب


روانشناسی سکولار بر اساس تعالیم روانکاوانی همچون زیگموند فروید، کارل جانگ و کارل راجرز می باشد. از سوی دیگر، مشاوره کتاب مقدسی یا نصیحت آمیز، اساساً بر اساس کلام رونمایی شده خداست. مشاوره کتاب مقدسی، کتاب مقدس را برای تجهیز فرزند خدا برای هر کار نیکویی کافی می داند (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 17). مشاورین کتاب مقدسی تعلیم می دهند که مشکل اساسی انسان ریشه در مسائل روحانی دارد؛ بنابراین روانشناسان بی خدا که خود به لحاظ روحانی مرده هستند، از بینش حقیقی برای درک شرایط انسان برخوردار نیستند.

در همین زمینه، آنچه معمولاً تحت عنوان «مشاوره مسیحی» می شناسیم از «مشاوره کتاب مقدسی» متمایز است؛ از این نظر که مشاوره مسیحی اغلب علاوه بر کتاب مقدس، از روانشناسی سکولار نیز استفاده می کند. ما نمی گوییم که یک مشاور مسیحی، مشاور کتاب مقدسی نیست، بلکه مشاورین مسیحی اغلب مسیحیانی هستند که روانشناسی سکولار را در مشاوره خود وارد می کنند. مشاورین واعظ یا کتاب مقدسی روانشناسی سکولار را به کلی رد می کنند.

اکثر قسمتهای روانشناسی، از ماهیتی انسان گرا برخوردار است. انسان گرایان سکولار بشر را تا بالاترین استاندارد یا معیار راستی و اخلاقیات بالا می برند و ایمان، ماوراءالطبیعه و کتاب مقدس را رد می کنند. بنابراین روانشناسی سکولار تلاش بشر برای درک و ترمیم جنبه روحانی بشر است، بدون اینکه به این جنبه اشاره کند یا بر آن واقف باشد.

کتاب مقدس اعلام می کند که بشر خلقت منحصر به فرد خداست که به صورت او آفریده شده است (پیدایش فصل 1 آیه 26؛ فصل 2 آیه 7). کتاب مقدس مشخصاً با روحانیت انسان سر و کار دارد، از جمله سقوط او در گناه، عواقب گناه، و رابطه فعلی انسان با خدا.

روانشناسی سکولار بر این عقیده است که انسان اساساً خوب و نیکوست و پاسخ مشکلات او در خود وی نهفته است. کتاب مقدس تصویری کاملاً متفاوت از شرایط انسان ارائه می دهد. انسان «اساساً نیکو» نیست؛ او «به سبب نافرمانیها و گناهان مرده» است (افسسیان فصل 2 آیه 1) و قلب او «از همه چیز فریبنده‌تر و شرورتر است» (ارمیا فصل 17 آیه 9). لذا، مشاور کتاب مقدسی رویکردی کاملاً متفاوت در پیش می گیرد: به جای آنکه در ذهن شخص به دنبال راه حل برای مشکلات روحانی باشد، با گناه روبرو می شود، از بالا حکمت درخواست می کند (یعقوب فصل 3 آیه 17) و برای حل آن کلام خدا را بکار می گیرند.

مشاورین کتاب مقدسی، برعکس روان درمانگران و برخی مشاورین مسیحی، تنها کتاب مقدس را منبع رویکردی جامع و مفصل مشاوره می دانند (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 15-17؛ دوم پطرس فصل 1 آیه 4). مشاوره کتاب مقدسی اجازه می دهد که خدا از طریق کلامش صحبت کند. این نوع مشاوره سعی دارد از محبت خدای حقیقی و زنده استفاده کند، محبتی که با گناه سر و کار دارد و اطاعت به بار می آورد.

روان درمانی مبتنی بر نیاز است. نیاز به عزت نفس، محبت و پذیرش و اهمیت این مسائل در اولویت هستند. این باور وجود دارد که اگر این نیازها برآورده شوند، مردم شاد، مهربان و اخلاق گرا خواهند بود؛ اگر این نیازها برآورده نشوند، مردم بدبخت، منفور و فاسد خواهند بود. روانشناسی کتاب مقدسی تعلیم می دهد که رضایت و شادی حقیقی را تنها در رابطه با خدا و در جستجوی پاک بودن می توان یافت. به عنوان مثال، روان درمانی، در هیچ مقیاسی نمی تواند فرد خودخواه را متواضع کند، اما خادم مطیع خدا در بخشش شادمان و فروتنانه خود رضایت به دست خواهد آورد (دوم قرنتیان فصل 9 آیه 7).

بنابراین، روانشناسی چگونه با مشاوره کتاب مقدسی کار می کند؟ جواب این است که اصلاً کار نمی کند. روانشناسی سکولار با انسان و ایده های او آغاز شده و پایان می پذیرد. مشاوره کتاب مقدسی راستین، مراجعین را به مسیح و کلامش ارجاع می دهند. مشاوره کتاب مقدسی یک فعالیت شبانی است؛ محصول هدیه روحانی تشویق و نصیحت است و هدف آن اتکای به نفس نیست، بلکه تقدیس است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

روانشناسی چگونه با مشاورۀ کتاب مقدسی کار می کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries