settings icon
share icon
سوال

آیا یک مسیحی باید به روان شناس یا روان پزشک مراجعه کند؟

جواب


روانشناسان و روانپزشکان، متخصصانی هستند که در حوزه سلامت روان کار می کنند. مردم غالباً نقشهای این دو را با هم اشتباه می گیرند یا با دیگر متخصصین سلامت روانی نظیر روان درمانگران، روانکاوان، یا مشاوران سلامت روانی اشتباه می گیرند. انواع مختلفی از متخصصین سلامت روانی وجود دارد که مستلزم رشته های تحصیلی متفاوتی است و از شیوه های درمانی مختلفی استفاده می کنند. روان شناسان باید مدرک دکتری در روان شناسی کسب کنند و در وهله اول بر انجام پژوهش، تعلیم در سطح کالج، و ادامه دادن مشاوره های خصوصی تمرکز کنند. آنها می توانند تست ارزیابیهای احساسی و شناختی را نیز انجام دهند. یک روان پزشک در واقع پزشکی است که در اختلالات روانی تخصص دارد. روان پزشکان تنها متخصصان سلامت روانی هستند که می توانند دارو تجویز کنند و در درمانهای داروشناختی برای سلامت روانی آموزش دیده اند.

وقتی مردم نیاز به خدماتی نظیر خوانش پریشی (dyslexia) یا مشاوره دارند، احتمالاً پیش روان شناس می روند. به طور نمونه، مردم پیش از آنکه به یک روان پزشک ارجاع داده شوند، به روان شناس یا دیگر متخصصین مشاوره مراجعه می کنند. برخی از روان پزشکان مشاوره می دهند، اما دیگر روان پزشکان تنها دارو تجویز می کنند و نظارت می کنند و در عین حال با دیگر متخصصانی که درمان انجام می دهند، همکاری می کنند. همانند هر شغل دیگری، برخی از رواشناسان یا روان پزشکان مسیحی هستند و برخی دیگر نیستند.

مسیحیان معمولاً می خواهند بدانند که کتاب مقدس درباره این حرفه ها چه می گوید. حقیقت این است که نه روان شناسی و نه روان پزشکی در نفس خود نادرست و گناه آلود نیستند. هر دو در خدمت اهداف مفید و درست هستند. هیچ یک از متخصصان سلامت روانی این توانایی را ندارند به طور کامل درک کنند که خدا انسان را چگونه ساخته، فکر چطور کار می کند، چرا ما بدین شکل احساس و عمل می کنیم. در عین حال که نظریات دنیوی و انسان محورانه بسیار زیادی درباره مسائل روانی و احساسی وجود دارد، افراد خداشناس زیادی نیز در این حرفه ها وجود دارد که در صدد درک فکر انسان از یک چشم انداز کتاب مقدسی هستند. برای مسیحیان، بهترین کار این است که متخصصی را بجویند که ایماندار است و از کلام خدا شناخت دارد و شخصیت خداشناسانه ای را از خود نشان می دهد. هر مشورتی که دریافت می کنیم باید از فیلتر کتاب مقدس عبور کند تا همانند هر چیز دیگر در دنیا، بتوانیم درست را از غلط تشخیص دهیم.

مراجعه به روان شناس یا روان پزشک ایرادی ندارد. اما متخصصان سلامت روان از باورهای و زمینه های مختلفی می آیند. حتی روان شناسان و روان پزشکان مسیحی قادر نخواهند بود پاسخ کاملی بدهند، یا ممکن است در برخی حوزه ها، شناختشان از کتاب مقدس ضعیف باشند. به یاد داشته باشید که کلام خدا نخستین پاسخ ما به تمام چیزهایی است که ما را پریشان می کند. مجهز کردن خودمان با حقیقت ضروری است تا بتوانیم تشخیص دهیم که چه چیزی مفید است و چه چیزی ما را به بیراهه می کشاند (افسسیان فصل 6 آیه های 11-17؛ اول قرنتیان فصل 2 آیه های 15-16). هر ایمانداران شخصاً مسئولیت دارد که کتاب مقدس را برای بصیرت و رشد شخصی خودش مطالعه کند. روح القدس از کلام استفاده خواهد کرد تا ما را به صورت عیسی مسیح در آورد، این هدف نهایی برای همه مسیحیان است (افسسیان فصل 5 آیه های 1-2؛ کولسیان فصل 3 آیه 3).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا یک مسیحی باید به روان شناس یا روان پزشک مراجعه کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries