settings icon
share icon
سوال

دیدگاه مسیحیت درمورد پیشگو چیست؟

جواب


کتاب مقدس شدیدا احضار ارواح، فالگیری و پیشگویی را منع می کند (لاویان فصل 20 آیه 27؛ تثنیه فصل 18 آیه های 10-13). فالگیری، ستاره شناسی، پیشگویی، و کف بینی همه در یک گروه هستند. این کارها نشان می دهند که خدایان، فرشتگان و ارواح مردگان قادرند با ما صحبت کرده، ما را نصیحت و راهنمایی کنند. این «خدایان» و «ارواح» فرشتگان شریر هستند (دوم قرنتیان فصل 11 آیه های 14-15). کتاب مقدس به ما دلیلی ارائه نمی دهد که ارواح عزیزان ما که مرده اند می توانند با ما تماس بگیرند. اگر آنها ایماندار بودند، در بهشت هستند و از این مکان شگفت انگیز و از معاشرت با خدای محبت لذت می برند. و اگر بی ایمان بودند، بخاطر رد کردن محبت خدا و سرکشی بر علیه او، در جهنم و در عذاب بی پایان هستند.

پس اگر عزیزان ما نمی توانند با ما تماس بگیرند، کسانی که احضار ارواح و پیشگویی می کنند این اطلاعات دقیق را از کجا می آورند؟ خیلی از مواقع این پیشگوها شارلاتان و کلاهبردار هستند. ثابت شده است که پیشگوها می توانند اطلاعات زیادی را از راههای معمولی بدست آورند. گاهی با استفاده از شماره تلفنی که روی تلفنشان نشان می دهند و یا از طریق جستجو در اینترنت، یک پیشگو می تواند اسم، آدرس، تاریخ تولد، تاریخ ازدواج، و اعضای خانواده شخص را پیدا کند. بهر حال این غیر قابل انکار است که پیشگوها گاهی چیزهایی را می دانند که دانستن آنها برایشان ممکن نیست. آنها این اطلاعات را از کجا می گیرند؟ جواب این است که از شیطان و فرشتگان شریر این اطلاعات را بدست می آورند. «اما جای تعجب نيست. چون اگر شيطان می‌تواند خود را بصورت فرشتۀ نور درآورد، خدمتكارانش نيز می‌توانند خود را به شكل خدمتگزاران خدا درآورند. اما سرانجام، ايشان به سزای اعمال زشت خود خواهند رسيد» (دوم قرنتیان فصل 11 آیه های 14-15). اعمال رسولان فصل 16 آیه های 16-18 در مورد یک پیشگو صحبت می کند که می توانست آینده را پیشگویی کند تا اینکه پولس رسول، روح شریر را از بدن او خارج کرد.

شیطان وانمود می کند که مهربان و یاری دهنده است. او خود را خوب نشان می دهد. شیطان و فرشتگان شریر به پیشگویان اطلاعاتی در مورد شخص می دهند تا آن شخص را با ارواح شریر در تماس قرار بدهند، چیزی که خدا آنرا منع کرده است. این در نگاه اول بنظر خیلی بی ضرر می آید، اما با اینکار شخص خیلی زود خود را معتاد به پیشگوها می بیند و به شیطان اجازه کنترل زندگیش را داده و زندگی خود را نابود می کند. پطرس هشدار داد که «هشيار و مراقب باشيد، زيرا دشمن شما، شيطان، همچون شيری گرسنه، غُرّان به هر سو می‌گردد تا طعمه‌ای بيابد و آن را ببلعد» (اول پطرس فصل 5 آیه 8). در بعضی موارد، پیشگوها خودشان هم فریب خورده هستند و نمی دانند که از کجا این اطلاعات را دریافت می کنند. بهر صورت و با هر منشایی، هیچ چیزی که مربوط به احضار ارواح، جادوگری، و یا پیشگویی با ستاره شناسی و غیره باشد، راه کسب اطلاعات به روش خداپسندانه نیست. خدا از ما می خواهد که چگونه اراده او را در زندگیمان تشخیص دهیم؟ نقشه خدا ساده است، اما در عین حال باقدرت و موثر می باشد. کلام خدا را مطالعه کنید (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16-17) و برای حکمت دعا کنید (یعقوب فصل 1 آیه 5).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دیدگاه مسیحیت درمورد پیشگو چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries