settings icon
share icon
سوال

گناه شخصی و خصوصی من چه تاثیری بر روی دیگران می تواند داشته باشد؟

جواب


اگر شما تنها در جزیره دورافتاده ای در وسط اقیانوس زندگی می کردید، شاید گناه شما تاثیری بر روی کسی به غیر از خودتان نداشت. اما از آنجایی که هیچ کسی تنها نیست و حداقل فامیل، بستگان، آشنایان و دوستانی دارد که همیشه با آنها در ارتباط است، پس همه آنها به نوعی تحت تاثیر گناه قرار خواهند گرفت، برای اینکه گناه عواقب دارد (رومیان فصل 6 آیه 23). الگویی از آغاز خلقت در دنیا وجود دارد، هر چیزی که خلق شده دانه ای دارد که شبیه خود را تولید می کند (پیدایش فصل 1 آیه های 11، 21 و 25). به عبارت دیگر، شما اگر ذرت می کارید نباید انتظار برداشت چغندر داشته باشید. شما نمی توانید گناه را حتی در خلوت خود بکارید و انتظار برداشت عواقب آن را نداشته باشید، و این عواقب هر کس دیگری را هم که با ما در ارتباط می باشد را به نوعی تحت تاثیر قرار خواهد داد. یعنی اعمال و تصمیمات خصوصی و عمومی شما چه خوب به شکل برکت و چه بد به شکل عواقب بد بر روی اطرافیان تاثیر خواهد گذاشت.

برای درک این موضوع کافی است که به رسوایی های رهبران کلیسا نگاه کنیم که گناه خصوصی و در خفای آنها چه تاثیری بر دیگران گذاشته است. کتاب مقدس می گوید «مطمئن باشيد كه به خاطر اين گناه مجازات خواهيد شد» (اعداد فصل 32 آیه 23) — خانواده، دوستان، گروه کلیسا، و جمع مسیحی ما آسیب خواهند دید. بدتر از همه اینکه هدف مسیح آسیب خواهد دید، برای اینکه غیرایمانداران ما را تمسخر کرده و به نام عیسی مسیح بی حرمتی خواهند کرد. این طور به نظر می رسد که مردم گناه می کنند و عواقب آن مخفی خواهد ماند، اما ماه هرگز پشت ابر نمی ماند و روزی عواقب آن آشکار خواهد شد: «به همين صورت، خدا نيز يک روز اسرار نهان و مخفی دل انسان را پيش چشمان همه، عيان و آشكار خواهد ساخت» (لوقا فصل 8 آیه 17). صادقانه بگویید، اگر پیامدهای گناه شما آشکار شوند کسی را تحت تاثیر قرار نخواهند داد؟

گناهی که مخفی نگه داشته شود به جرم تبدیل خواهد شد و جرم ما را تغییر خواهد داد. دیگران این تغییرات را می بینند و تحت تاثیر آنها قرار می گیرند. به عنوان مثال، زنی از اعتیاد همسرش به پورنوگرافی خبر ندارد، اما اعتیاد به پورنوگرافی باعث تغییر رفتار آن مرد نسبت به همسرش می شود.او متوجه این تغییر همسرش می شود و دچار خیال پردازی هایی می شود، مانند این که آیا او دیگر جذاب نیست، هسرش دیگر او را دوست ندارد و یا با زن دیگری در ارتباط است. درحالی که این فرضیات درست نیستند اما عواقب گناه خصوصی و مخفی آن مرد باعث تخریب همسرش، نابودی ازدواج آنها و خانواده شان می شود، حتی اگر آن گناه مخفی بماند و هرگز آشکار نشود.

اصلی دیگری در این آیه ها وجود دارد که باید در نظر بگیریم. «اما تو هرگاه دعا می‌كنی، در تنهايی و در خلوت دل، پدر آسمانی را عبادت نما؛ و او كه كارهای نهان تو را می‌بيند، به تو پاداش خواهد داد ... تا كسی متوجه نشود روزه گرفته‌ای. آنگاه پدر آسمانی تو كه از همه چيز آگاه است، تو را اجر خواهد داد» (متی فصل 6 آیه های 6 و 18). اصلی را در اینجا می بینیم که هم می تواند کاربرد مثبت و هم منفی داشته باشد. خداوند پاداش آنچه در خفا انجام می دهیم را آشکارا به ما می دهد. اگر به درگاه خدا دعا کنیم، پاداش می گیریم. بنابراین به این معنی است که اگر مخفیانه گناهی مرتکب شویم، پاداش (نتیجه آن) آن را خواهیم دید. به هر حال، خداوند گناه را چه مخفیانه و چه آشکارا می بیند و اجازه نخواهد داد تا بدون تنبیه باقی بماند.

بزرگترین پیامد گناه خصوصی و شخصی در حق جان فناپذیر خودمان است. حزقیال فصل 18 آیه 4 می گوید هر کس گناه کند خودش خواهد مرد، و رومیان فصل 6 آیه 23 می گوید که جزای گناه مرگ است. درباره فردی حرف می زنیم که گناه بخشی از وجود او شده و به آن عادت کرده و سودی از زندگی جدید خود در مسیح نبرده است. برای یک ایماندار به مسیح که زندگی تازه ای پیدا کرده، قوانین استانداردی چه در زندگی خصوصی و چه در زندگی عمومی او وجود دارند: «كارهای شما، حتی خوردن و نوشيدنتان، همه بايد برای جلال و بزرگی خدا باشد» (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31). یک ایماندار به مسیح، به شکلی از زندگی تمایل دارد که خداوند را در آن جلال دهد حتی با وجوداینکه گاهی شکست می خورد، خداوند این امکان را برای ما فراهم کرده که با او معاشرت کنیم. او به ما قول داده که، «اما اگر گناهان خود را به او اعتراف نماييم، می‌توانيم اطمينان داشته باشيم كه او ما را می‌بخشد و از هر ناراستی پاک می‌سازد. اين كار خدا كاملاً منصفانه و درست است، زيرا عيسی مسيح برای شستن و پاک كردن گناهان ما، جان خود را فدا كرده است» (اول یوحنا فصل 1 آیه 9).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

گناه شخصی و خصوصی من چه تاثیری بر روی دیگران می تواند داشته باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries