settings icon
share icon
سوال

چرا مسیحیان با رابطه جنسی قبل از ازدواج به شدت مخالفند؟

جواب


رابطه جنسی قبل از ازدواج شامل هر نوع تماس جنسی قبل از ازدواج می شود. مخالفت کتاب مقدسی و مسیحیت سنتی با این موضوع دلایل متعددی دارد. خداوند رابطه جنسی را برای لذت بردن یک زن و یک مرد در رابطه رسمی ازدواج طراحی کرده است. تغییر این مفهوم به هر چیز دیگری، کاربرد آن را منحرف می کند و لذت بردن از آن را به شدت محدود می کند. تماس جنسی نزدیک ترین و منحصر به فرد ترین رابطه بین انسان ها است. اصل تبدیل شدن به «یک تن» با ازدواج آدم و حوا توسط خدا تاسیس شد. پیدایش فصل 2 آیه 24 به ما می گوید یک مرد خانواده خود را ترک خواهد کرد، به همسرش می پیوندد و با او به «یک تن» تبدیل می شود.

این مفهوم در عهد جدید نیز عنوان شده است (سخنان عیسی مسیح در متی فصل 19 آیه 5، مرقس فصل 10 آیه 7). پولس در اول قرنتیان فصل 6 آیه های 12-20 وارد جزئیات این مفهوم می شود و می گوید که بدن های ما مانند روح ما به خدا تعلق دارند. او می گوید مردی که با یک روسپی رابطه جنسی برقرار می کند با او به «یک تن» تبدیل می شود (آیه 16). این مطالب اهمیت و خاص بودن رابطه جنسی را مشخص می کنند. انسان با رابطه جنسی، سطحی از حساسیت را تجربه می کند که فقط باید در یک اتحاد متعهد و مطمئن زن و شوهری اتفاق بیفتد.

در کل، رابطه جنسی قبل از ازدواج دو تعبیر دارد. یک تعبیر این است که «ما همدیگر را دوست داریم، به یکدیگر متعهد هستیم، اما نمی خواهیم تا روز ازدواج صبر کنیم»؛ و تعبیر دیگر، «رابطه جنسی تفننی». تعبیر اول اینگونه توجیه می شود که آن زوج به هر حال حتما ازدواج خواهند کرد، بنابراین گناهی مرتکب نمی شوند. اما این تعبیر نشان دهنده عجله و بی احترامی به خود و دیگری است، و طبیعت خاص رابطه جنسی را از چارچوب مناسب آن خارج می کند و از بین می برد. اگر این توجیه را بپذیریم، بزودی هر نوع رابطه جنسی خارج از ازدواج را هم خواهیم پذیرفت. ما باید به همسر آینده خودمان نشان دهیم که ارزش منتظر ماندن برای تقویت رابطه و افزایش سطح تعهد را دارد.

رابطه جنسی تفننی در بسیاری از جوامع رواج دارد. در واقع، به دلیل عمق نزدیکی در رابطه جنسی، چیزی به اسم رابطه جنسی تفننی وجود ندارد. مثالی در این مورد می تواند به درک این مطلب کمک کند؛ اگر یک شیء را به شیء دیگری بچسبانیم، وقتی از هم جدا میکنیم؛ کمی از سطح آنها بر روی هم باقی می ماند؛ هرچه طولانی تر به هم چسبیده باشند باقیمانده بیشتر از خود به جا می گذارند. اگر شیء چسب مالی شده را به چندین جا بچسبانیم و جدا کنیم، باقیمانده ای از آن بر روی هر جایی که چسبیده شده به جا می ماند و در نهایت چسبندگی خود را از دست می دهد. این همان چیزی است که برای ما در روابط جنسی تفننی و غیر رسمی اتفاق می افتد، ما هر بار بخشی از خودمان را جا می گذاریم. هرچه رابطه طولانی تر بوده باشد، باقیمانده بیشتری از ما در آن رابطه به جا خواهد ماند و ما بخش بیشتری از خود را از دست می دهیم. با هر بار تغییر شریک جنسی، بخش کوچکی از خودمان را از دست می دهیم، و در نهایت ممکن است که توانایی ایجاد رابطه جنسی پایدار با یک نفر را کلا از دست بدهیم. رابطه جنسی به قدری قوی و نزدیک است که ما نمی توانیم به طور سطحی و غیر رسمی وارد آن بشویم، حتی اگر بسیار ساده به نظر برسد.

بنابراین آیا امیدی هست؟ وقتی یک مسیحی درگیر رابطه جنسی قبل از ازدواج می شود، و یا کسی که باکرگی خود را از دست داده و بعد از آن به مسیح ایمان می آورد، روح القدس او را متقاعد می کند که مرتکب گناه شده است و آن فرد غم ناشی از آن را تجربه خواهد کرد. با وجود این، هیچ گناهی نیست که به واسطه خون مسیح بخشیده نشود. عیسی مسیح نه تنها ما را با اعتراف به گناه می بخشد بلکه همه ناپاکی های ما را نیز از بین می برد (اول یوحنا فصل 1 آیه 9). خداوند ما را از روی لطف و مهربانی می بخشد و دوباره از نو می سازد. خداوند در یوئیل فصل 2 آیه 25 به اسرائیلی ها می گوید همه محصولاتی را که ملخ خورد به آنها پس خواهد داد. البته خداوند این قول را مستقیما به مسیحیان امروزی نداده است، اما این قول نشان دهنده ویژگی احیا کننده خداوند است. رابطه جنسی قبل از ازدواج مانند ملخی می ماند که حس ارزشمندی، حرمت نفس و شناخت نعمت بخشش را در وجود ما می خورد و از بین می برد. اما خداوند می تواند همه آنها را دوباره بازگرداند. کتاب مقدس می گوید وقتی به عیسی مسیح ایمان می آوریم به مخلوقات جدیدی تبدیل می شویم (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17)، بنابراین خداوند کسی که قبل از ایمان به مسیح درگیر رابطه جنسی قبل از ازدواج بوده را به شخص جدیدی تبدیل می کند که دوباره آفریده شده است (از نظر روحانی)، طبیعت کهنه جای خود را به طبیعت تازه می دهد.

در آخر، ما مسیحیان می دانیم که هر روز توسط روح القدس بازآفرینی می شویم. کولسیان فصل 3 آیه 10 به ما می گوید طبیعت جدید ما هر روز بیشتر شبیه مسیح می شود. هیچ گناهی نیست که بخشیده نشود. قدرت پیام انجیل برای هر کسی که برای بخشیده شدن به عیسی مسیح تکیه می کند، در دسترس است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا مسیحیان با رابطه جنسی قبل از ازدواج به شدت مخالفند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries