settings icon
share icon
سوال

چرا باید برای دیگران دعا کنیم؟

جواب


دعا برای دیگران، یا دعا به طور کلی، سوالی است که به راحتی در ذهن هر کسی شکل می گیرد. اگر خدا به هر حال همه چیزهای خوب را برای ما می خواهد، پس چرا باید دعا کنیم؟ حکمت او بی نهایت بیشتر از ماست. او چه نیازی به دعای ما دارد؟ آیا بهتر نیست فقط به او در اینکه بهترین ها را انجام می دهد، اعتماد کنیم؟ درست است، خدا از ما حکمت بیشتری دارد (اول قرنتیان فصل 1 آیه 25) و ما باید به او اطمینان کنیم (امثال فصل 3 آیه های 5 تا 6). دقیقا به همین دلایل است که باید دعا کنیم، برای اینکه دعا برای خودمان و دیگران دستور خداوند است.

دعا برای دیگران به عنوان منبع شفا به ما ارائه شده است که البته باید با توبه همراه باشد (یعقوب فصل 5 آیه 16). یعقوب به ما می گوید دعای صادقانهٔ مرد درستكار، قدرت و تأثير شگفت‌انگيز دارد. آیا این یعنی فقط دعای آدم های خوب شنیده می شود؟ نه، منظور از درستکار در کتاب مقدس کسی است که ایمان دارد و تحت پوشش پاکی عیسی مسیح قرار گرفته است (رومیان فصل 5 آیه 1، فصل 3 آیه های 21 تا 22، فصل 4 آیه های 2 تا 3).

عیسی مسیح به ما گفت در نام او دعا کنیم (یوحنا فصل 14 آیه های 13 تا 14). وقتی کاری را در نام شخص دیگری انجام می دهید به این معنی است که آن کار را بر اساس خواست او انجام می دهید. بنابراین شناخت خدا و درک خداوند، بخش اصلی دعا کردن است. حال متوجه می شویم که چرا دعا برای دیگران مهم است. دعا فقط رسیدن به خواسته های ما یا حمایت از دیگران و سلامتی آنها یا زندگی بدون مشکل آنها در همه احوال نیست. دعا وسیله قدرتمندی برای شناخت نجات دهنده ما و همچنین عامل متحد کننده ایمانداران است. دعای مفید برای دیگران، ما را به خدا نزدیکتر می کند، برای اینکه دعای ثمربخش بر اساس شناخت ما از خواست خداوند انجام می شود (اول یوحنا فصل 5 آیه 14)؛ با این کار به دیگران هم نزدیک می شویم، و آنها و نیاز های شان را بیشتر خواهیم شناخت.

ما اکثر به این شکل برای دیگران دعا می کنیم: خدایا، برای دوست من شغل مناسب، رفت و آمد مطمئن، سلامتی و امنیت مهیا کن. اگر کسی را از نزدیک می شناسیم، ممکن است برای ازدواج یا روابط او دعا کنیم. دعا برای این موارد ایرادی ندارد؛ در واقع، کتاب مقدس ما را به دعا برای همه چیز تشویق می کند، این کار نگرانی های ما را تسکین می دهد (فیلیپیان فصل 4 آیه 6). باید برای سلامتی و اتفاق های خوب دعا کنیم (سوم یوحنا فصل 1 آیه 2).

با وجود این، اکثر دعاها درکتاب مقدس شکل دیگری دارند. عیسی مسیح برای ایمان دیگران دعا کرد (لوقا فصل 22 آیه 32)، دعا کرد تا در برابر وسوسه ها مقاومت کنند (لوقا فصل 22 آیه 40)، برای اتحاد آنها دعا کرد (یوحنا فصل 17 آیه 11)، برای تقدیس آنها دعا کرد (یوحنا فصل 17 آیه 17). پولس برای نجات گمشدگان دعا کرد (رومیان فصل 10 آیه 1)، دعا کرد تا ایمانداران در مسیر درست بمانند (دوم قرنتیان فصل 13 آیه 7)، دعا کرد تا همه ایمانداران با روح القدس تقویت شوند، ریشه های آنها در محبت عمیق تر شود، بتوانند عشق خدا را درک کنند، و از وجود خدا لبریز شوند (افسسیان فصل 3 آیه های 14 تا 19). این دعاها همگی برای امور روحانی می باشند، همگی در نام عیسی مسیح و مطابق با خواست پدر هستند، اجابت این دعاها در نام عیسی مسیح تضمین شده است (دوم قرنتیان فصل 1 آیه 20).

دعا برای دیگران، دستور عهد جدید است. به همین دلیل، اهمیت بسیار زیادی دارد. ما باید برای همه مردم دعا کنیم (اول تیموتائوس فصل 2 آیه 1). باید برای رهبران دعا کنیم (اول تیموتائوس فصل 2 آیه 2). باید برای نجات نیافتگان دعا کنیم (اول تیموتائوس فصل 2 آیه های 3 تا 4). باید برای برادران وخواهران مسیحی خود دعا کنیم (افسسیان فصل 6 آیه 18). باید برای بشارت پیام انجیل و بشارت دهندگان دعا کنیم (افسسیان فصل 6 آیه های 19 تا 20). باید برای کلیسایی که آزار و اذیت می شود دعا کنیم (عبرانیان فصل 13 آیه 3). دعا برای دیگران باعث می شود تا فقط بر روی خودمان تمرکز نکنیم و به نیازهای اطرافیان هم توجه کنیم. «در مشكلات و مسايل يكديگر شريک باشيد و به اين وسيله «شريعت مسيح» را اجرا كنيد» (غلاطیان فصل 6 آیه 2). دعا برای دیگران را از امروز آغاز کنید و به ساختن و تقویت بدن مسیح کمک کنید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا باید برای دیگران دعا کنیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries