settings icon
share icon
سوال

آیا استفاده از متون کتاب مقدس به عنوان دعا تاثیر بیشتری از دیگر دعاها دارد؟

جواب


برخی از مردم باور دارند که استفاده از متون کتاب مقدس به عنوان دعا روش موثرتری است. به نظر می رسد دعا کردن با استفاده از متن کتاب مقدس به تمرکز ذهن و اطمینان از اینکه موضوع دعا باعث خشنودی خدا می شود، کمک می کند.

یعقوب فصل 5 آیه 16می گوید، «... دعای صادقانهٔ مرد درستكار، قدرت و تأثير شگفت‌انگيز دارد.» اول یوحنا فصل 5 آیه های 14 تا 15 می گوید، « از این رو، خاطرجمع هستيم كه هرگاه از خدا چيزی مطابق خواست او بطلبيم، دعای ما را خواهد شنيد؛ و اگر يقين داريم كه دعای ما را می‌شنود، می‌توانيم به اين هم اطمينان داشته باشيم كه آنچه از او بخواهيم، به ما عطا خواهد كرد.» تاثیرگذار بودن یعنی اینکه نتیجه خواهد داد. ویژگی دعای تاثیرگذار و پرشور، استمرار و پافشاری در دعاست . یعقوب و یوحنا هر دو به ما می گویند که اگر می خواهیم دعای ما تاثیر گذار باشد باید پرشور، بامعنی و مطابق با خواست خدا باشد.

یکی از راه های اطمینان از این که دعای ما مطابق با خواست خداست این است که بخشی از کتاب مقدس را به عنوان دعا بخوانیم که گویای خواست قلبی ما است. متون کتاب مقدس نباید به عنوان کلمات جادویی استفاده شوند یا طوطی وار تکرار شوند، طوریکه وانمود شود خود کلمات دارای قدرت می باشند. قدرت دعا از طرف خداوند به قلب مشتاق سرازیر می شود. وقتی متنی از کتاب مقدس را به عنوان دعا می خوانیم و آن متن دستور یا قولی است که خواست قلبی ما را بیان می کند به این نتیجه می رسیم که با خداوند توافق داریم. مهمتر از همه این است که کتاب مقدس، کلام اوست. هرچه بیشتر کتاب مقدس را حفظ کنیم و بر روی آن تفکر کنیم، بیشتر بخشی از وجود ما خواهد شد و بیشتر با خواست خدا آشنا خواهیم شد. در هنگام دعا، حقایقی که در کتاب مقدس مطالعه کرده ایم و به ذهن ما می آیند، معمولا چیزی است که به دنبالش می گردیم. در بیشتر مواقع، وقتی نمی دانیم که چگونه باید دعا کنیم، کتاب مقدس کلمات مورد نیاز را برای ما فراهم می کند. کتاب مزامیر صدها دعا دارد و بسیاری از آنها افکار ما می باشند که نوشته شده اند.

عیسی مسیح بهترین نمونه دعای تاثیرگذار را در اختیار ما قرار داده است. طولانی ترین دعای عیسی مسیح در یوحنا فصل 17 بیان شده است. اولین چیزی که باید به آن توجه کنیم یکی بودن عیسی مسیح و خداوند است. او با عبارت «پدر وقت موعود فرارسیده است» شروع می کند. عیسی مسیح چیزی را به خدا نگفت یا یادآوری نکرد که او نداند. بلکه توافق بین خودش و پدر را تصدیق می کرد. او زمان زیادی را به دعای پرشور و حرارت پرداخت و از قلب و ذهن پدر آگاهی داشت. هدف دعای تاثیرگذار این است که فکر و قلب خدا را درک کنیم و خواسته های خود را با او انطباق دهیم. فرقی نمی کند که با کلمات خودمان دعا کنیم یا با کلماتی که دو هزار سال پیش نوشته شده است، نکته اصلی اینجاست که دعای تاثیرگذار، دعایی است که از قلب ما سرچشمه می گیرد و به دنبال تحقق خواست خداوند است.

استفاده از متون کتاب مقدس به عنوان دعا راه خوبی برای اطمینان از تاثیرگذار بودن دعای ما می باشد. برای مثال، می توانیم از غلاطیان فصل 2 آیه 20 به عنوان دعای تقدیس استفاده کنیم. چنین دعایی می تواند به این شکل باشد: «ای پدر آسمانی، امروز من با عیسی مسیح مصلوب شده ام. این دیگر من نیستم که زندگی می کنم، بلکه مسیح در من زندگی می کند. امروز با ایمان به پسر خداوند زندگی می کنم، کسی که جان خود را برای من فدا کرد.» با چنین دعایی، گفته قلبی خدا را هدف دعای خود قرار می دهیم. جادویی در کلمات وجود ندارد، اما می توانیم اطمینان داشته باشیم که وقتی از کلمات خود او برای دعا سرمشق می گیریم، در واقع بر اساس خواست او دعا می کنیم.

البته نباید فکر کنیم که همه متون کتاب مقدس دقیقا برای موقعیت ما نوشته شده اند. ما نمی توانیم یک یا چند جمله را از متن جدا کنیم فقط برای اینکه می خواهیم برای ما کاربرد داشته باشد. به عنوان مثال، خداوند در دوم تواریخ فصل 1 آیه های 11 تا 12 به سلیمان قول «ثروت، دارایی و مقام» داد. ولی ما نمی توانیم از این کلمات طوری استفاده کنیم که انگار خداوند قول آنها را به ما داده است. ما نمی توانیم آیه های خاصی را که حرف قلبی ما را می زنند از متن اصلی جدا کنیم و از خدا بخواهیم. با وجود این، گاهی خداوند آیه خاصی را به عنوان پیام خود به ذهن ما می آورد؛ در این صورت، می توانیم و باید برای آن دعا کنیم.

اگر هریک از آیه های کتاب مقدس را در مورد زندگی خود به کار ببریم، پس با متونی مانند اول سموئیل فصل 15 آیه 3 به مشکل برمی خوریم:«حال برو و مردم عماليق را قتل عام كن. بر آنها رحم نكن، بلكه زن و مرد و طفل شيرخواره، گاو و گوسفند، شتر و الاغ، همه را نابود كن .» همیشه باید آیه ها را در متن خودش بررسی کنیم و خدا را با اصولی که در یک متن یاد می گیریم، بیشتر بشناسیم. ممکن است خداوند از این متن برای صحبت کردن با ما استفاده کند تا همه نشانه های دنیاپرستی را در زندگی خود نابود کنیم. بنابراین، می توانیم به این شکل دعا کنیم: «خداوندا! درست همانطوری که به اسرائیلی ها گفتی همه چیزهایی که نشان پلیدی عمالیقی ها بود را نابود کنند، من هم می خواهم همه خدایان دروغین در زندگی خود را نابود کنم و هیچ چیز جز تو را باقی نگذارم. قلب خود را پاک کنم درست همانگونه که آنها سرزمین خود را پاک کردند.»

دعای تاثیرگذار و پرشور از کتاب مقدس یا از اعماق قلب های ما سرچشمه می گیرد؛ هدف نهایی این است که این دو همزمان با رشد روحانی ما، بیشتر در هم تنیده شوند. عیسی مسیح مزامیر فصل 22 آیه را فریاد زد و گفت، «ای خدای من، ای خدای من، چرا مرا ترک كرده‌ای؟» بسیاری از محققان بر این باورند که او تمامی متن مزامیر را هنگام مصلوب شدن به زبان آورده است، و از آن به عنوان دعا استفاده کرده تا حتی هنگام مرگ هم خدا را پرستش کند. هرچه بیشتر کتاب مقدس را بخوانیم تا بخشی از وجودمان شود، دعاهای ما نیز خواست خدا را بیشتر منعکس خواهند کرد و تاثیرگذارتر خواهند بود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا استفاده از متون کتاب مقدس به عنوان دعا تاثیر بیشتری از دیگر دعاها دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries