settings icon
share icon
سوال

جلسه دعا چه فایده ای دارد؟

جواب


از آغاز تشکیل کلیسای نخستین، مسیحیان دور هم جمع میشده اند و دعا میکردند (اعمال رسولان فصل 4 آیه 24، فصل 12 آیه 5، فصل 21 آیه 5). جلسات دعا هم برای گروه و هم برای هر یک از افرادی که در آن شرکت می کنند، فایده زیادی دارد.

دعا فقط برای کسانی است که معتقدند خداوند یک شخص است و خواهان برقراری ارتباط شخصی با او می باشند. مسیحیان می دانند که دعا کاربردی است برای اینکه با خدایی روبرو هستند که می گوید، «با من حرف بزن، گوش می دهم». یوحنا این مطلب را تایید می کند: « از این رو، خاطرجمع هستيم كه هرگاه از خدا چيزی مطابق خواست او بطلبيم، دعای ما را خواهد شنيد؛ و اگر يقين داريم كه دعای ما را می‌شنود، می‌توانيم به اين هم اطمينان داشته باشيم كه آنچه از او بخواهيم، به ما عطا خواهد كرد» (اول یوحنا فصل 5 آیه های 14 تا 15).

ما از طریق دعا، مخصوصا به صورت دسته جمعی، ایمان خود به عیسی مسیح را نشان داده و تایید می کنیم. اندرو موری، نویسنده معروف مسیحی، می گوید: «دعا در اصل و به طور کلی به کسی متکی است که به درگاهش دعا می کنیم.» از راه دعای دسته جمعی می توانیم رابطه نزدیکی با خدا برقرار کنیم و همچنین یک ارتباط روحانی بین ما ایجاد می شود. این یکی از با ارزش ترین ویژگی های دعای دسته جمعی است.

یکی دیگر از فواید ارزشمند جلسات دعا، اعتراف به گناه در حضور یکدیگر است. جلسات دعا به ما امکان اجرای این دستور را می دهد: «نزد يكديگر به گناهان خود اعتراف نماييد و برای يكديگر دعا كنيد تا شفا يابيد. دعای صادقانهٔ مرد درستكار، قدرت و تأثير شگفت‌انگيز دارد» (یعقوب فصل 5 آیه 16). یعقوب در اینجا الزاما درباره شفای جسمانی صحبت نمی کند، بلکه درباره احیای روحانی صحبت می کند (عبرانیان فصل 12 آیه های 12 تا 13). او همچنین به بخشش الهی اشاره می کند که به ما امکان احیای کامل روحانی می دهد. یعقوب می دانست کسانی که از گله (کلیسا) جدا می شوند، در برابر خطرات گناه آسیب پذیرترند. خداوند از فرزندانش می خواهد یکدیگر را به معاشرت با هم تشویق و حمایت کنند و با صداقت دوطرفه و اعتراف، همراه با هم دعا کنند. چنین معاشرتی به ما قدرت روحانی لازم برای غلبه بر گناه را می دهد.

یک دیگر از فواید ارزشمند دعای دسته جمعی این است که در آن، ایمانداران یکدیگر را به صبر و بردباری تشویق می کنند. همه ما با مشکلات و سختی ها روبرو هستیم، اما با بیان این سختی ها و دعا همراه با دیگر ایمانداران، به یکدیگر کمک می کنیم تا دچار ناامیدی روحانی در زندگی خود نشویم. ارزش دعای دسته جمعی در قدرت آن در متحد کردن قلب ها است. دعا در پیشگاه خداوند، برادران و خواهران ما را از نظر روحانی به هم متصل می کند. «در مشكلات و مسايل يكديگر شريک باشيد و به اين وسيله «شريعت مسيح» را اجرا كنيد» (غلاطیان فصل 6 آیه 2). جایی که دعا وجود دارد، اتحاد نیز هست، همان چیزی که عیسی مسیح مشتاقانه برای پیروان خود می خواست (یوحنا فصل 17 آیه 23).

جلسات دعا بیش از هر چیز دیگری، موجب تغییر و دگرگونی می شوند. ایمانداران از طریق دعای دسته جمعی شاهد معجزات خداوند و قلب هایی می باشند که او تغییر داده است.

جلسه دعا دارای ارزش واقعی است، چراکه ایمانداران از طریق آن به سمت معاشرت بسیار نزدیک و همدلی با خدای خود به پیشگاه او می روند. جلسات دعا، زمان اتحاد با دیگر ایمانداران در حضور خداوند است؛ زمان اهمیت دادن به اطرافیان با به دوش کشیدن مشکلات آنها است؛ زمانی است که خداوند عشق بی پایان خود را به نمایش می گذارد و خواستار برقراری ارتباط با کسانی است که او را دوست دارند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

جلسه دعا چه فایده ای دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries