settings icon
share icon
سوال

آیا پهن کردن پشم هنگام دعا قابل قبول است؟

جواب


مفهوم «پهن کردن پشم» از داستان جدعون یکی از رهبران اسرائیل در کتاب داوران فصل 6 سرچشمه می گیرد. وقتی خداوند او را هدایت کرد تا نیروهای اسرائیلی را برای دفاع در برابر مهاجمان مدیانی دور هم جمع کند، جدعون می خواست تا اطمینان حاصل کند که واقعا صدای خدا را شنیده و راهنمایی های او را درست متوجه شده است. او از خدا نشانه ای خواست تا ثابت شود که واقعا خواست او را شنیده است. پس مقداری پشم در خرمنگاه گذاشت. اگر فردا صبح فقط پشم خیس می شد ولی زمین خشک می ماند، آنگاه مطمئن می‌شد كه خداوند قوم اسرائيل را بوسيلهٔ او نجات خواهد داد. عيناً همينطور شد! صبح زود كه او از خواب برخاست و پشم را فشرد به اندازهٔ يک كاسه آب از آن خارج شد!

اما ایمان جدعون آنقدر ضعیف بود که از خدا نشانه دیگری خواست، اینبار از او خواست که اگر پشم خشک بماند و اطراف آن خیس شود نشانه این است که واقعا خواست خدا را شنیده است. خداوند باز هم دقیقا خواسته او را اجابت کرد، جدعون قانع شد که آن خواست خداست و همان طور که فرشته خداوند گفت پیروزی با قوم اسرائیل خواهد بود (داوران فصل 6 آیه های 14 تا 16). جدعون با قرار دادن پشم دو بار از خدا درخواست نشانه کرد تا مطمئن شود که خداوند با او صحبت کرده و این خواست خدا می باشد.

چندین درس در داستان جدعون وجود دارد. اول اینکه، خداوند بی نهایت در برابر ما مهربان و صبور است، مخصوصا زمانی که ایمان ما ضعیف است. جدعون می دانست که امتحان کردن صبر خدا می توانست خطرناک باشد. او بعد از اولین نشانه گفت ،«غضب تو بر من افروخته نشود. اجازه بده فقط يک بار ديگر امتحان كنم» (داوران فصل 6 آیه 39). اما خدای ما مهربان، با محبت و صبور است و ضعف های ما را می شناسد. داستان جدعون باید برای ما دستور العمل باشد، اما نباید به عنوان سرمشق برای ما در نظر گرفته شود. عیسی مسیح در دو قسمت از انجیل گفت که «فقط مردم بدكار و بی‌ايمان طالب معجزات بيشتر می‌باشند»(متی فصل 12 آیه 39، فصل 16 آیه های 1 تا 4). منظور او این بود که نشانه هایی که او برای آنها آشکار کرده است (تکمیل کردن پیشگویی های عهد قدیم، شفا و معجزات ) کافی بود که اگر واقعا در جستجوی حقیقت بودند پیام او را قبول کنند اما آنها در واقع به دنبال حقیقت نبودند.

درس دوم از داستان جدعون، کسانی که ایمانشان ضعیف است حتی با دیدن نشانه ها باز هم قانع نخواهند شد. جدعون اطلاعات زیادی حتی بدون نشانه های پشم داشت. خداوند به او گفت که پیروز خواهد شد (آیه 14) ، و او جواب خود برای نشانه قبلی که قدرت شگفت انگیز آتش بود را دریافت کرده بود (آیه 16). اما باز هم نشانه ها بیشتری درخواست کرد و دلیل آن هم عدم اطمینان به خودش بود. به همین شکل، حتی وقتی از خدا درخواست نشانه می کنیم و او اجابت می کند، آن چیزی که ما می خواهیم به ما نمی دهد چون ایمان ما هنوز هم همراه با شک و تردید است. و این موضوع اغلب باعث می شود تا تقاضای چندین نشانه کنیم که هیچ کدام از آنها هم خیال ما را آسوده نمی کنند، چون مشکل قدرت خدا نیست بلکه درک و فهم ما از قدرت اوست.

مشکلی که در رابطه با داستان جدعون وجود دارد این است که موقعیت ما با او قابل مقایسه نیست. مسیحیان دارای دو ابزار قدرتمند می باشند که او نداشت. اول اینکه، ما کلام کامل خداوند را داریم و می دانیم «تمام قسمتهای كتاب‌مقدس را خدا الهام فرموده است. از اين جهت، برای ما بسيار مفيد می‌باشد، زيرا كارهای راست را به ما می‌آموزد، اعمال نادرست را مورد سرزنش قرار می‌دهد و اصلاح می‌كند، و ما را به سوی زندگی خداپسندانه هدايت می‌نمايد. خدا بوسيلهٔ كلامش ما را از هر جهت آماده و مجهز می‌سازد تا به همه نيكی نماييم» (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16 تا 17). خداوند این اطمینان را به ما داده که کلامش همه آن چیزی است که ما برای تجهیز کامل در زندگی به آن نیاز داریم. ما نیازی به نشانه های تجربی (نشانه ها، صداها و معجزات) برای اثبات آنچه او در کتابش گفته نداریم. دومین مزیت مسیحیان نسبت به جدعون این است که آنها روح القدس را دارند که در واقع خداوند می باشد و در درون قلب مسیحیان ساکن است، آنها را هدایت می کند و دلگرمی می دهد. ایمانداران، قبل از پنطیکاست، عهد قدیم را داشتند و توسط مشیت الهی به طور بیرونی هدایت می شدند. اما ما در حال حاضر کلام کامل و حضور او را در قلبهایمان داریم.

به جای جستجوی نشانه از طریق پشم، ما باید از دانستن خواست خدا برای خود در هر زمان و موقعیتی خشنود باشیم : « كلام و تعاليم مسيح را به ياد آوريد و بگذاريد سخنان او زندگی‌تان را بارور سازد و شما را حكمت آموزد» (کولسیان فصل 3 آیه 16). « هميشه شاد باشيد! پيوسته دعا كنيد! برای هر پيش آمدی خدا را شكر نماييد، زيرا اينست خواست خدا برای شما كه از آن عيسی مسيح هستيد » (اول تسالونیکیان فصل 5 آیه های 16 تا 18). « گفتار و كردار شما، شايستهٔ نام عيسای خداوند باشد؛ و توسط او به حضور خدای پدر بياييد تا تشكرات خود را به او تقديم كنيد» (کولسیان فصل 3 آیه 17). اگر این موارد ویژگی های زندگی ما هستند، پس تصمیمی که می گیریم مطابق با خواست خدا خواهد بود، او ما را با آرامش و امنیت ابدی برکت خواهد داد، و نیازی نیست که پشم را بیرون پهن کنیم و از او درخواست نشانه داشته باشیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا پهن کردن پشم هنگام دعا قابل قبول است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries