settings icon
share icon
سوال

تسبیح چیست؟ آیا استفاده از تسبیح هنگام دعا صحیح است؟

جواب


تسبیح یا رُزاری در دعا و مدیتیشن استفاده می شود. دعا را بر اساس تعداد دانه های تسبیح تکرار می کنند. استفاده از تسبیح از رسومات مسیحیان کاتولیک است. استفاده از تسبیح دامنه گسترده تری در ادیان دیگر نیز دارد.

یک تسبیح (رُزاری) شامل 59 دانه می باشد که با اتصال به یکدیگر شکل گردنبند به خود می گیرند. هر دانه هنگام خواندن یک دعا در بین انگشتان نگه داشته می شود. در دانه پنجاه و سوم، عبارت «درود بر مریم» گفته می شود. شش دانه دیگر برای عبارت «پدر ما» استفاده می شود. از این دانه ها برای شمارش تعداد دفعات دعا استفاده می شوند.

تاریخچه تسبیح بین مسیحیان به جنگ های صلیبی باز می گردد. تاریخ دانان بر این باورند که جنگجویان صلیبی آن را از اعراب، و اعراب هم آن را از هندوها کپی کرده اند. کشفیات باستان شناسی نشان می دهند که افسسیان باستان از تسبیح برای پرستش آرتیمیس (دیانا)، که معبد او یکی از عجایب هفت گانه دنیاست، استفاده می کردند (اعمال رسولان فصل 19 آیه های 24 تا 41).

کلیسای کاتولیک روم از تسبیح برای شمارش تعداد دفعات برخی از دعاهای خود که به اندازه تعداد دانه های یک ُزاری 180 دانه ای بود استفاده می کردند. دعاهایی مانند تکرار عبارت های پدر ما، درود بر مریم و یا گلوریا. توجیح آنها برای تکرار دعاها این بود که باعث می شود تا فرد دعا کننده شایستگی لطف خدا را پیدا کند و از آتش برزخ در امان بماند.

استفاده از تسبیح مطابق با متن کتاب مقدس نیست. عیسی مسیح رهبران دینی آن زمان را برای تکرار طوطی وار دعا توبیخ کرد. در واقع به شاگردانش گفت «قتی دعا می‌كنيد، مانند كسانی كه خدای حقيقی را نمی‌شناسند، وِردهای بی‌معنی تكرار نكنيد. ايشان گمان می‌كنند كه با تكرار زياد، دعايشان مستجاب می‌شود» (متی فصل 6 آیه 7). دعا را نباید بدون هدف و بی معنی بارها تکرار کنیم و آن را به چشم یک فرمول ببینیم. بسیاری از کسانی که امروز در دعا از تسبیح استفاده می کنند مدعی هستند که تسبیح باعث می شود تا حواس آنها از خودشان پرت و به مسیح متمرکز شود، اما سوال این است که تکرار مستمر یک دعا مانند ورد، چه تاثیری دارد.

دعا یک امتیاز شگفت انگیز برای مسیحیان است، که از طرف خدا دعوت شده اند تا با شهامت به حضور او بروند (عبرانیان فصل 4 آیه 16) ، و با او ارتباط برقرار کنند. دعا وسیله ای است که با آن خدا را پرستش می کنیم، او را تحسین می کنیم، از او قدردانی می کنیم، درخواست های خود و دیگران را به حضور او می آوریم. درک این موضوع بسیار سخت است که تکرار دعا با تسبیح چگونه می تواند رابطه صمیمی با خدا را بیشتر کند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

تسبیح چیست؟ آیا استفاده از تسبیح هنگام دعا صحیح است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries