settings icon
share icon
سوال

دعا در روح چیست؟

جواب


دعا در روح سه مرتبه در کتاب مقدس ذکر شده است. اول قرنتیان فصل 14 آیه 15 می گوید «پس چه بايد بکنم؟ با روح دعا خواهم کرد و با عقل نيز دعا خواهم کرد؛ با روح سرود خواهم خواند و با عقل نيز خواهم خواند». افسسیان فصل 6 ایه 18 می گوید «و در همه‌وقت، با همه نوع دعا و تمنا، در روح دعا کنيد و براي همين بيدار و هوشيار باشيد و پيوسته با پايداري براي همه مقدّسان دعا کنيد». یهودا 20 می گوید «اما شما ای عزيزان، زندگی خود را بر پايۀ ايمان بنا نماييد، و به ياری روح‌القدس عبادت كنيد». بنابراین دعا در روح دقیقاً به چه معناست؟

واژه یونانی که "دعا در" ترجمه شده است، معنای مختلف زیادی می تواند داشته باشد. می تواند اینطور نیز معنا شود: «از طریقِ،» «با کمکِ،» «در قلمروِ،» «در اتصال با.» دعا در روح اشاره به کلامی نمی کند که ما می گوییم. بلکه اشاره به این دارد که چطور دعا می کنیم. دعا در روح، دعا مطابق با هدایت روح است. دعا برای چیزهایی است که روح ما را بدان هدایت می کند. رومیان فصل 8 آیه 26 می گوید «و روح نيز در ضعف ما به ياريمان مي‌آيد، زيرا نمي‌دانيم چگونه بايد دعا کنيم. امّا روح با ناله‌هايي بيان‌ناشدني، براي ما شفاعت مي‌کند».

برخی افراد بنا بر اول قرنتیان فصل 14 آیه 15، دعا در روح را با دعا به زبانها برابر می پندارند. پولس در بحث هدیه زبانها ذکر می کند که «با روحم دعا می کنم». اول قرنتیان فصل 14 آیه 14 بیان می دارد که وقتی شخصی به زبانها دعا می کند، نمی داند چه می گوید، زیرا به زبانی صحبت می کند که نمی داند. در نتیجه، هیچ کس دیگری نمی فهمد که چه می گوید، مگر اینکه مترجمی در آنجا باشد (اول قرنتیان فصل 14 آیه های 27 تا 28). پولس در افسسیان فصل 6 آیه 18 به ما یاد می دهد که «هميشه دعا كنيد! در دعا از خدا آن چيزهايی را بخواهيد كه مطابق خواست روح‌القدس است. مسايل و نيازهای خود را به او بگوييد، و برای همۀ ايمانداران با اشتياق زياد و جديت دعا كنيد». چطور باید با همه انواع دعا و تمنا، دعا کنیم و برای مقدسین دعا کنیم، در صورتیکه هیچ کس، از جمله کسی که دعا می کند نفهمد که چه گفته می شود؟ بنابراین منظور از دعای در روح، دعا در قدرت روح القدس، بواسطه هدایت روح القدس، و مطابق با خواست اوست، نه دعا به زبانها.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

دعا در روح چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries