settings icon
share icon
سوال

آیا قدرتی در تفکر مثبت (خوش بینی) وجود دارد؟

جواب


یکی از معانی تفکر به کار مرور فرایند فکر گفته می شود تا بخش هایی که نیاز به بهبود و اصلاح دارند را شناسایی کرده و سپس با استفاده از ابزار مناسب آن افکار را به روشی مثبت و هدفمند تغییر دهیم. البته که مثبت فکر کردن کار اشتباهی نیست. مشکل ایده «تفکر مثبت» این است که تصور می شود قدرتی ماورای طبیعی در آن وجود دارد. در دوره گوناگونی عقاید غلط و الهیات رقیق شده، قدرت تفکر مثبت یک دیگر از اشتباهات رایج است. شباهت عقاید غلط با هم در این است که همه آنها ایده های بشری می باشند که خود را به شکل حقیقت جا می زنند. قدرت تفکر مثبت یکی از همین ایده های کاملا بشری می باشد.

ایده قدرت تفکر مثبت توسط کتابی از دکتر نرمن وینست پیل به همین نام یعنی «قدرت تفکر مثبت»(1952) شکل گرفت. بر اساس گفته پیل، مردم می توانند وقایع و نتایج آینده را با تفکر به آنها خلق کنند و تغییر دهند. قدرت تفکر مثبت تکیه بر نفس و ایمان به خود شخص را رواج می دهد؛ و شما را به طور طبیعی به سمت عقیده غلط «قانون جذب» سوق می دهد. پیل می نویسد «وقتی انتظار بهترین را دارید، یک نیروی مغناطیسی در ذهن خود آزاد می کنید که توسط قانون جذب آنها را به سمت شما می کشانید». ایده نیروی مغناطیسی که ذهن یک فرد آن را ساطع می کند و همه چیزهای خود را به سمت او می کشاند غیر کتاب مقدسی است.

پیل در کتاب قدرت تفکر مثبت از مفاهیم غلط دینی و تئوری های خیالی روانشناختی استفاده کرد تا نسخه غلطی از امید و ایمان را گسترش دهد. تئوری او بخشی از جنبش «خود یاری» است که شخص سعی می کند حقیقت خودش را با تلاش خود، تصورات فکری مناسب و قدرت اراده بسازد. اما حقیقت واقعی است و آن را می توان در کتاب مقدس پیدا کرد. انسان نمی تواند حقیقت مخصوص خودش را با خیال بافی و یا فکر کردن خلق کند. تئوری پیل به این دلیل شکست می خورد که بر پایه حقیقت شکل نگرفته است.

طرفداران قدرت تفکر مثبت ادعا می کنند که تحقیقاتشان از صحت و درستی این عقیده حمایت می کند. با این وجود، ساختار این اطلاعات جای بحث بسیار دارد. برخی از یافته ها می گویند ارتباطی بین چشم انداز مثبت و نتیجه مثبت وجود دارد اما بین تفکر مثبت و خلق نتیجه مثبت یک دنیا فرق وجود دارد. تحقیقات می گویند کسانی که نگرش مثبت دارند دارای اعتماد به نفس بیشتری هستند و تجربیات بهتری نسبت به افراد منفی باف دارند. از طرف دیگر، هیچ مدرک اثبات شده ای مبنی بر اینکه افکار می توانند نتایج را کنترل کنند وجود ندارد. تفکر مثبت هیچ نوع قدرت ذاتی برای تغییر آینده را ندارد.

همه هدایای خوب از طرف خداوند می باشند (یعقوب فصل 1 آیه 17)، نه از طرف قدرت تفکر مثبت. بهترین هدیه، ساکن شدن روح القدس درون قلب هاست (لوقا فصل 11 آیه 13). کتاب مقدس می گوید انسان به خودی خود نمی تواند خوب باشد (اشعیا فصل 64 آیه 6). تنها خوبی در وجود ما پاکی عیسی مسیح است که به ما اعطا شده است (افسسیان فصل 2 آیه های 1 تا 5، فیلیپیان فصل 3 آیه 9). وقتی روح القدس درون ما ساکن می شود کار پاکسازی و تقدیس ما را آغاز می کند، قدرت دگرگون کننده روح القدس ما را بیشتر شبیه مسیح می کند.

اگر می خواهیم وضعیت بهتری برای خودمان بسازیم و تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کنیم، به چیزی بیشتر از قدرت تفکر مثبت نیاز داریم. رابطه ما به عیسی مسیح همیشه مشخص کننده آغاز و پایاین معنویت واقعی است. کلید تغییرات اساسی در زندگی ما روح القدس است نه افکار و تلاش های شخصی ما. وقتی با اشتیاق به دنبال روح القدس بریم او ما را دگرگون خواهد کرد. به جای کمک گرفتن از حرف های پرت و پلا، کتاب های شبه مذهبی، و یا قدرت تفکر مثبتی که خودمان تولید کرده ایم، باید به چیزی که خداوند از طریق روح القدس به ما داده تمرکز و تکیه کنیم: «ما دارای فکر مسیح هستیم» (اول قرنتیان فصل 2 آیه 16).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا قدرتی در تفکر مثبت (خوش بینی) وجود دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries