settings icon
share icon
سوال

روح القدس چه قدرتی دارد؟

جواب


قدرت روح القدس قدرت خداست. روح القدس، شخص سوم تثلیث، در سرتاسر کتاب مقدس شخص قدرتمندی معرفی شده که کارهای بزرگی انجام داده است و دیگران نیز با تکیه بر او کارهای بزرگی انجام داده اند. قدرت او برای اولین بار در آفرینش جهان هستی معرفی شده است (پیدایش فصل 1 آیه های 1 تا 2، ایوب فصل 26 آیه 13). او همچنین به کسانی در عهد قدیم، قدرت انجام خواست خدا را داده است: «سموئيل ظرف روغن زيتون را كه با خود آورده بود برداشت و بر سر داوود كه در ميان برادرانش ايستاده بود، ريخت. روح خداوند بر او نازل شد و از آن روز به بعد بر او قرار داشت. سپس سموئيل به خانهٔ خود در رامه بازگشت» (اول سموئیل فصل 16 آیه 13، همچنین نگاه کنید به خروج فصل 31 آیه های 2 تا 5، اعداد فصل 27 آیه 18). گرچه باید این مطلب را عنوان کنیم که روح القدس درون این مردان برای همیشه ساکن نشد، بلکه به آنها قدرت داد تا کارهایی انجام دهند که با تکیه بر توانایی های خود قادر به انجام آنها نبودند. سامسون قدرت انجام همه کارهایی که انجام می داد را از روح القدس دریافت کرده بود (داوران فصل 14 آیه های 6 و 19، فصل 15 آیه 14).

عیسی مسیح قول داد که روح القدس به عنوان راهنمای همیشگی، معلم، مُهر رستگاری و تسلی بخش ایمانداران برای همیشه در وجود آنها ساکن شود (یوحنا فصل 14 آیه های 16 تا 18)، همچنین به پیروان او کمک خواهد کرد تا پیام انجیل را به سراسر دنیا برسانند: «ولی آنچه لازم است بدانيد اين است كه وقتی روح‌القدس بر شما نازل شود، قدرت خواهيد يافت تا در ”اورشليم“، در سراسر ”يهوديه“، ”سامره“، و تا دورترين نقطهٔ دنيا دربارهٔ من شهادت دهيد» (اعمال رسولان فصل 1 آیه 8). نجات روح انسان یک کار ماورای طبیعی است که با قدرت روح القدس امکان پذیر می شود.

نزول روح القدس بر ایمانداران در روز پنتیکاست (عید پنجاهه) یک رویداد معمولی و بی سر و صدا نبود، بلکه با قدرت تمام شکل گرفت. «هفت هفته پس از مرگ و زنده شدن مسيح، روز «پنتیکاست» فرا رسيد. به اين روز، "عيد پنجاهم" می‌گفتند، يعنی پنجاه روز بعد از عيد پِسَح. در اين روز يهوديان نوبر غلهٔ خود را به خانهٔ خدا می‌آوردند. آن روز، وقتی ايمانداران دور هم جمع شده بودند، ناگهان صدايی شبيه صدای وزش باد از آسمان آمد و خانه‌ای را كه در آن جمع بودند، پر كرد. سپس چيزی شبيه زبانه‌های آتش ظاهر شده، پخش شد و بر سر همه قرار گرفت. آنگاه همه از روح‌القدس پر شدند و برای اولين بار شروع به سخن گفتن به زبانهايی كردند كه با آنها آشنايی نداشتند، زيرا روح خدا اين قدرت را به ايشان داد» (اعمال رسولان فصل 2 آیه های 1 تا 4). شاگردان بلافاصله بعد از آن با مردمی که از مکانهای مختلف در اورشلیم جمع شده بودند، صحبت کردند. این اتفاق برای مردم بسیار شگفت انگیز بود، برای اینکه شاگردان توانستند بلافاصله به زبانهایی سخن بگویند که تسلطی بر آنها نداشتند. سخن گفتن به زبانهای بیگانه کاری است که نیاز به ماهها و سالها آموزش دارد، بنابراین قدرت سخن گفتن به زبانها توسط شاگردان که از طرف روح القدس دریافت کرده بودند باعث حیرت و شگفتی مردم شد (آیه های 5 تا 12). قدرت روح القدس در آن روز برای تعداد بسیار زیادی از مردم آشکار شد، در نتیجه حدود 3000 نفر مسیحی شدند (آیه 41).

عیسی مسیح در ماموریت زمینی خود از روح القدس پر شد و توسط او هدایت شد (لوقا فصل 4 آیه 1، لوقا فصل 4 آیه 14)، و با تکیه بر قدرت روح القدس معجزات شگفت انگیزی انجام داد (متی فصل 12 آیه 28). روح القدس بعد از صعود عیسی مسیح به آسمان، قدرت انجام معجزات را به شاگردان هم عطا کرد (دوم قرنتیان فصل 2 آیه 12؛ اعمال رسولان فصل 2 آیه 43، فصل 3 آیه های 1 تا 7، فصل 9 آیه های 39 تا 41). سخن گفتن به زبانهای بیگانه، پیشگویی، تعلیم، حکمت و موارد دیگر، هدایای معنوی ای (عطایای روح القدس، موهبت های الهی) بودند که ایمانداران کلیسای اولیه از طرف روح القدس دریافت نمودند.

روح القدس در وجود همه کسانیکه به عیسی مسیح ایمان می آورند برای همیشه ساکن می شود (رومیان فصل 8 آیه 11). گرچه برخی از هدایای معنوی مانند سخن گفتن به زبانها، دیگر به کسی داده نمی شود، اما روح القدس همچنان کارهای خود را از طریق ایمانداران به سرانجام می رساند. او ما را برای بشارت پیام انجیل هدایت می کند، ما را متقاعد می کند که گناهکاریم و نیاز به توبه داریم، و ما را برای انجام این کارها مجهز می کند. قدرت روح القدس درون ما چنان هدیه شگفت انگیزی است که هرگز نباید آن را کم اهمیت در نظر بگیریم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

"روح القدس چه قدرتی دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries