settings icon
share icon
سوال

آیا توسل به خون عیسی مسیح کتاب مقدسی است؟

جواب


توسل به خون عیسی مسیح را می توان در آموزش های رهبران اولیه جنبش «کلام ایمان» پیدا کرد. وقتی مردم در دعا به خون عیسی مسیح توسل می کنند درواقع اذعان دارند که خون عیسی مسیح بر همه مشکلات غلبه می کند و اینگونه دعا خود بیان می کنند «توسل می کنیم به خون عیسی مسیح....».

توسل به خون عیسی مسیح به هیچ عنوان پایه و اساس کتاب مقدسی ندارد. هیچ کسی هرگز در کتاب مقدس به خون عیسی مسیح توسل نکرده است. کسانی که از عبارت «با توسل به خون عیسی مسیح ...» استفاده می کنند طوری رفتار می کنند که انگار یک قدرت جادویی در این عبارت نهفته است و با بیان این عبارت دعایشان قدرت بیشتری پیدا می کند. این عقیده ریشه در دیدگاه بدعت گذارانه و گمراهی دارد که گمان می کند دعا چیزی جز روشی برای فریب خداوند برای بدست آوردن خواسته های انسان نیست، در صورتی که دعای ما باید برای به اجرا درآمدن خواست او باشد. جنبش کلام ایمان بر اساس آموزش غلطی تاسیس شده که می گوید ایمان یک نیرو است و اگر با ایمان کافی دعا کنیم خداوند سلامتی، ثروت و خوشبختی ما را تضمین کرده و از همه مشکلات رها خواهیم شد. بر اساس این دیدگاه خداوند بیشتر وسیله ای برای رسیدن به خواسته های بشر است تا خالق مقدس، قادر و بی نقصی که کتاب مقدس به ما معرفی می کند.

کسانی که این روش غلط را آموزش می دهند مقامی بسیار بالاتر برای انسان قائل هستند و حق انسان می دانند که برای خواسته هایش به روشی که می خواهد از خدا درخواست کند. این دیدگاه درست در نقطه مقابل ایمان کتاب مقدسی قرار دارد. می توان نمونه ایمان واقعی را در زندگی پولس و شیوه برخورد او در برابر رنج ها و آزمایش ها دید. پولس در دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 12 می گوید «در واقع، همهٔ آنانی كه می‌خواهند مطابق ارادهٔ خدا زندگی كنند، از دشمنان مسيح رنج و آزار خواهند ديد». اما جنبش کلام ایمان می گوید اگر ما رنج می کشیم، بیمار می شویم و یا با گناه دست و پنجه نرم می کنیم به این دلیل است که ایمان کافی نداریم یا برای درخواست آنچه حق ماست به خون عیسی مسیح توسل نمی کنیم. اما ما نمی بینیم که پولس در برابر مشکلات و رنج ها به خون عیسی مسیح توسل کند و یا ادعا کند که چیزی حق مسلم اوست، درحالیکه شاهد ایمان راسخ او به عیسی مسیح در هر شرایطی هستیم. «به همين دليل است كه در اين زندان متحمل زحمات هستم، اما شرمگين نيستم زيرا می‌دانم به چه كسی ايمان آورده‌ام و يقين دارم كه او می‌تواند امانتی را كه به او سپرده‌ام، تا روز بازگشت خود محفوظ نگاه دارد» (دوم تیموتائوس فصل 1 آیه 12).

پولس می گوید: «البته منظورم اين نيست كه در احتياج بودم، زيرا آموخته‌ام كه به آنچه دارم، راضی و قانع باشم. می‌دانم كه در تنگدستی و دولتمندی، چگونه زندگی كنم. رمز قناعت را در هر شرايطی آموخته‌ام، چه سير باشم چه گرسنه، چه زياد داشته باشم و چه اندک. هر چه خدا از من بخواهد، با كمک مسيح می‌توانم انجام دهم، زيرا مسيح قدرت انجام آن را به من می‌بخشد» (فیلیپیان فصل 4 آیه های 11 تا 13). ایمان پولس فقط عیسی مسیح بود و با قدرت و جدیت می گفت، «بلی، خداوند مرا از هر اتفاق بدی حفظ خواهد كرد و سلامت به ملكوت آسمانی خود خواهد رساند. جلال تا ابد از آن خداوند باد. آمين» (دوم تیموتائوس فصل 4 آیه 18).

«توسل به خون عیسی مسیح» به این شکلی که اجرا می شود بیشتر به عرفان و تصوف ارتباط دارد – بیان یک فرمول جادویی به این امید که کار کند- تا اینکه یک دعای کتاب مقدسی باشد. بیان کلماتی خاص باعث قدرتمند تر شدن دعای ما نمی شود. علاوه بر این، برای شکست دادن شیطان نیازی به توسل به خون عیسی مسیح نیست و اگر ما واقعا حیات تازه پیدا کرده باشیم، شیطان دیگر قدرتی بر ما ندارد، مگر در مواقعی که خدا برای انجام اهدافش به او اجازه دهد. کولسیان فصل 1 آیه 13 این موضوع را اینگونه روشن می کند: «او ما را از دنيای تاريک شيطان نجات داد و به ملكوت فرزند عزيزش منتقل ساخت».

مسیحیان به جای توسل به خون عیسی مسیح برای حفاظت یا قدرت باید از دستور خدا در یعقوب فصل 4 آیه 7 اطاعت کنند: «بنابراين، خود را با فروتنی به خدا بسپاريد، و در برابر شيطان ايستادگی كنيد تا از شما دور شود» .به جای انجام روش های غیر کتاب مقدسی دعا باید به اصول بسیار ساده کتاب مقدس عمل کنیم که باعث می شود زندگی پاک در برابر خدا داشته باشیم و کنترل تمامی افکارمان را طوری به دست بگیریم که دیگر جایی برای گناه در آن باقی نماند، اگر این دو اصل را زیر پا گذاشتیم، باید به گناه خود اعتراف کنیم و کاملا مسلح به سلاح های خداوند در افسسیان فصل 6 آیه های 13 تا 17 شویم.

کتاب مقدس دستورعمل های متعددی را برای یک زندگی پیروزمندانه به ما می دهد، اما توسل به خون عیسی مسیح بخشی از آنها نیست. ما به واسطه خون عیسی مسیح پاک شدیم، او کاهن اعظم و میانجی ما است که «پيوسته در حضور خدا برای ما وساطت می‌كند» (عبرانیان فصل 7 آیه 25). ما به عنوان گوسفندان آن شبان، همیشه تحت محافظت او هستیم، فقط باید هر لحظه با اعتماد و ایمان به او و برای کاری که در حق ما انجام داده و قولی که به آن عمل کرده زندگی کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا توسل به خون عیسی مسیح کتاب مقدسی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries