settings icon
share icon
سوال

آیا داشتن تصاویر عیسی مسیح کار غلطی است؟

جواب


خداوند خودش را به انسان معرفی کرد و قانونش را به او ارائه داد: «من خداوند، خدای تو هستم، همان خدايی كه تو را از اسارت و بندگی مصر آزاد كرد» (خروج فصل 20 آیه 2) با این هشدار که اسرائیل خدایی جز او ندارد. و بلافاصله می گوید که هیچگونه بتی که شبیه هرآنچه در آسمان، زمین یا دریا باشد را برای خود نساز، در برابر آنها زانو نزن و عبادتشان نکن (خروج فصل 20 آیه 4). نکته بسیار جالب در تاریخ یهودیت این است که آنها این قانون را بیشتر از قوانین دیگر زیر پا گذاشتند. آنها بارها و بارها بت ساختند و آن را پرستش کردند؛ اولین بار این کار را با ساخت گوساله سامری (گوساله طلایی)درست زمانی که خداوند ده فرمان را برای موسی می نوشت انجام دادند (خروج فصل 32). بت پرستی نه تنها اسرائیلی ها را از خدا دور کرد، بلکه آنها را به سمت گناهان دیگری مانند تن فروشی مقدس، میگساری مقدس و حتی قربانی کردن فرزندانشان کشاند.

البته داشتن تصویر عیسی مسیح در خانه و کلیسا و نصب آن بر روی دیوار به معنی بت پرستی نیست. اما این امکان وجود دارد که تصویر عیسی مسیح و یا مصلوب شدن او به چیزی برای پرستش تبدیل شود، در اینصورت کار شخص پرستش کننده غلط است. مطلبی در کتاب مقدس وجود ندارد که مشخصا داشتن تصویر عیسی مسیح را برای مسیحیان ممنوع کرده باشد. چنین تصویری می تواند یادآوری برای دعا، تمرکز بر روی عیسی مسیح و همگام شدن با عیسی مسیح باشد. اما ایمانداران باید بدانند که عیسی مسیح را نباید به یک تصویر دو بعدی خلاصه و آن را ستایش کرد و یا به آن دعا کرد. یک تصویر هرگز نمی تواند تصویر کامل خدا و یا نشان دهنده شکوه واقعی او باشد و هرگز نباید جایگزینی برای دیدگاه ما نسبت به خدا و یا عاملی برای عمیق تر کردن دانش ما نسبت به او باشد. حتی زیباترین تصویر عیسی مسیح نیز چیزی بیشتر از تصورات ذهنی آن هنرمند از چهره او نیست.

ما نمی دانیم که عیسی مسیح چه شکلی بود. اگر جزئیات ظاهری او مهم بود، کسانی مانند متی، پطرس، یوحنا و برادران مسیح یعنی یعقوب و یهودا حتما این جزئیات را برای ما ثبت کرده بودند. اما این نویسندگان عهد جدید هیچ نوع اطلاعاتی از ظاهر عیسی مسیح را ثبت نکرده اند و تنها چیزی که ما در دست داریم، تصوراتمان است.

ما برای نشان دادن ماهیت عیسی مسیح نیازی به تصویر و نقاشی نداریم. ما فقط باید همانطوری که در مزامیر فصل 19 آیه های 1 تا 2 گفته شده به آفرینش او نگاه کنیم. « آسمان از شكوه و عظمت خدا حكايت می‌كند و صنعت دستهای او را نشان می‌دهد. روز و شب حكمت خدا را اعلام می‌نمايند». علاوه بر این، وجود ما به عنوان کسانیکه با خون او بر روی صلیب نجات پیدا کردیم باید عاملی باشد تا او را همیشه در کنار خود احساس کنیم.

کتاب مقدس، کلام راستین خداوند، پر از توضیحات غیرفیزیکی درباره عیسی مسیح است که ذهن ما را به خود جذب می کند و روح ما به هیجان می آورد. او نور جهان است (یوحنا فصل 1 آیه 5)؛ نان حیات (یوحنا فصل 6 آیه های 32 تا 33) ؛ چشمه جوشان زندگی که روح ما را سیراب می کند (یوحنا فصل 4 آیه 14) ؛ کاهن اعظم که نزد خدا ما را شفاعت می کند (عبرانیان فصل 2 آیه 17)؛ شبان خوبی که جان خود را فدای گوسفندانش کرد (یوحنا فصل 10 آیه های 11 و 14) ؛ بره بی گناه خداوند (مکاشفه فصل 13 آیه 8)؛ خالق و نگهدارنده ایمان ما (عبرانیان فصل 12 آیه 2)؛ راه، راستی و زندگی (یوحنا فصل 14 آیه 6) و چهره واقعی خدای نادیده است (کولسیان فصل 1 آیه 15). چنین نجات دهنده ای برای ما زیباتر از یک نقاشی و یا تصویر آویزان از دیوار است.

امی کارمیشل در کتابش، ریسمان طلایی، درباره پرینا دختر جوان هندی صحبت می کند که مسیحی شد و در پرورشگاه او زندگی می کرد. پرینا هرگز تصویری از عیسی مسیح ندیده بود؛ خانم کارمیشل دعا می کرد تا روح القدس عیسی مسیح را برای همه این دختران آشکار کند، «چون فقط الوهیت می تواند الوهیت را آشکار کند!». یک روز پرینا بسته ای را از خارج دریافت کرد. او بسته را مشتاقانه باز کرد و تصویری از عیسی مسیح را بیرون آورد. پرینا با معصومیت پرسید که او کیست و وقتی به او گفته شده که آن تصویر عیسی مسیح است غرق در اشک شد. از او پرسیدند «چه شده است؟ چرا گریه می کنی؟» پاسخ پرینای کوچک جان کلام را بیان می کند: «من فکر می کرم او بسیار زیباتر از این تصویر باشد» (صفحه 151).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا داشتن تصاویر عیسی مسیح کار غلطی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries