settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره راه رسیدن به آرامش خاطر چه می گوید؟

جواب


اکثر مردم «آرامش خاطر» را فقدان فشارهای روانی و اضطراب می دانند. تنها موردی در کتاب مقدس که در آن چیزی شبیه به «آرامش خاطر» عنوان شده را می توان در دوم قرنتیان فصل 2 آیه 13 پیدا کرد، جایی که پولس از ندیدن تیطوس در تروآس ابراز نگرانی می کند. ترجمه تحت اللفظی این عبارت «آرامش روح من» است.

کتاب مقدس از واژه آرامش به شکل های متعددی استفاده کرده است. آرامش گاهی به دوستی بین خدا و انسان اشاره می کند. این آرامش بین خدای پاک و انسان گناهکار توسط مرگ فداکارانه عیسی مسیح به وجود آمده است، «جانبازی مسيح بر روی صليب و خونی كه او در راه ما ريخت، همه را با خدا صلح داده است» (کولسیان فصل 1 آیه 20). کاهن اعظم، عیسی مسیح، این دوستی را برای همه کسانی که به او ایمان می آورند برقرار می کند و پيوسته در حضور خدا برای ما وساطت می‌كند (عبرانیان فصل 7 آیه 25). دوستی با خداوند پیش نیاز نوع دوم آرامش است که گاهی به نام ذهن آرام (آرامش خاطر واقعی) نیز شناخته می شود. ما فقط زمانی که از طریق ایمان به عیسی مسیح با خدا رابطه صلح آمیز برقرار می کنیم (رومیان فصل 5 آیه 1)، آرامش خاطر واقعی را تجربه خواهیم کرد، آرامش خاطر در واقع شکوفایی هدیه روح القدس در وجود ما است (غلاطیان فصل 5 آیه های 22-23).

اشعیا فصل 26 آیه 3 می گوید ما زمانی به آرامش کامل می رسیم که ذهن ما به او توکل کند؛ به این معنی که ذهن به او تکیه کند، او در مرکز توجه ذهن و فکر قرار بگیرد، و به او اعتماد کند. آرامش خاطر ما بر اساس میزان تمرکز ما به خدا – نه خودمان یا مشکلاتمان – اندازه گیری می شود و بین آرامش کامل و ناقص در نوسان است. زمانی آرامش را تجربه خواهیم کرد که به آنچه کتاب مقدس درباره نزدیکی و حضور خدا در مزامیر (فصل 139 آیه های 1-12)، لطف و عشق او به ما، و حاکمیت مطلق او بر همه شرایط و احوال زندگی می گوید، ایمان بیاوریم. اما ما نمی توانیم به کسی که نمی شناسیم اطمینان کنیم، بنابراین بسیار مهم است که سرور صلح و آرامش یعنی عیسی مسیح را از نزدیک بشناسیم.

آرامش در نتیجه دعا کردن حاصل می شود. «برای هيچ چيز غصه نخوريد؛ در عوض برای همه چيز دعا كنيد و هر چه لازم داريد به خداوند بگوييد و فراموش نكنيد كه برای جواب دعاها، از او تشكر نماييد.اگر چنين كنيد، از آرامش خدا بهره‌مند خواهيد شد، آرامشی كه فكر انسان قادر به درک آن نيست. اين آرامش الهی به فكر و دل شما كه به عيسی مسيح ايمان آورده‌ايد، راحتی و آسايش خواهد بخشيد» (فیلیپیان فصل 4 آیه های 6-7).

قلب و ذهن آرام با شناخت این حقیقت حاصل می شوند که پدر آسمانی دانا و عاشق از آزمایش ما در سختی ها هدف دارد. «ما می‌دانيم كه خدا همه چيزها را برای خيريت كسانی به کار می‌برد كه او را دوست دارند و فرا خوانده شده‌اند تا خواست او را انجام دهند» (رومیان فصل 8 آیه 28).

خداوند می تواند در سختی ها و رنج های ما محصولات خوبی که شامل آرامش نیز می شود تولید کند. حتی تنبیه از طرف خدا هم در زندگی ما، درستکاری و آرامش تولید می کند (عبرانیان فصل 12 آیه 11). این تادیب ها فرصتی هستند تا به خدا امید داشته باشیم و او را ستایش کنیم (مزامیر فصل 43 آیه 5). به ما کمک می کنند به دیگران در سختی هایشان آرامش خاطر بدهیم (دوم قرنتیان فصل 1 آیه 4)، و «اين مشكلات و رنجهای جزئی ما نيز سرانجام به سر خواهد آمد، و باعث خواهد شد كه زندگی جاويد با جلالی عظيم نصيبمان گردد، كه هرگز با آن زحمات قابل مقايسه نيست» (دوم قرنتیان فصل 4 آیه 17).

آرامش خاطر و آسایش روحی حاصل از آن را تنها زمانی به دست می آوریم که از طریق فداکاری عیسی مسیح برای بخشش گناهان با خدا آشتی کنیم. کسانی که به دنبال آرامش از طریق دستاوردهای دنیوی هستند، در نهایت به این نتیجه خواهند رسید که متاسفانه فریب خورده بودند. اما آرامش خاطر برای مسیحیان از طریق شناخت نزدیک و اعتماد کامل به خدا حاصل می شود، خدایی که «به سبب جانبازی عيسی مسيح، تمام احتياجات شما را با ثروت شكوهمند خود، رفع خواهد نمود» (فیلیپیان فصل 4 آیه 19).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره راه رسیدن به آرامش خاطر چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries