settings icon
share icon
سوال

آیا ما باید از کشیشان خود اطاعت کنیم؟

جواب


آیه ای که طراحتا در این مورد صحبت می کند آیه 17 فصل 13 عبرانیان می باشد، “از رهبران روحانی خود اطاعت كنيد، و هر آنچه می‌گويند با كمال ميل انجام دهيد، زيرا كار ايشان، مراقبت از جانهای شماست و از اين لحاظ در برابر خدا پاسخگو می‌باشند. پس، به گونه‌ای رفتار كنيد كه ايشان از خدمت خود لذت ببرند، نه اينكه با درد و رنج آن را انجام دهند، زيرا در اين صورت شما نيز رنج خواهيد برد.”

کشیشان از دیدن اینکه پند و اندرزهای خداوند که توسط آنها به ایمانداران گفته می شود مورد بی اعتنایی قرار بگیرند عمیقا ناراحت می شوند. زمانیکه مردم کلام خدا را نادیده می گیرند، نه تنها به خودشان بلکه به افراد دور و برشان نیز آسیب می رسانند. جوانان به این سمت گرایش دارند که پندهای بزرگان را نادیده بگیرند و این اشتباه را مرتکب میشوند که به گفته و نصیحت قلب و خرد خود گوش دهند. یک کشیش پارسا درک خود از کلام خدا را با دیگران به اشتراک می گذارد برای اینکه می خواهد خداوند را خدمت نماید و ایمانداران را با خوراک معنوی و روحی سیر کند تا زندگی واقعی را به فراوانی همانطور که مسیح قول داده دریافت کنند ( یوحنا فصل 10 آیه 10).

در نقطه مقابل یک کشیش پارسا، یک شبان دروغین قرار دارد که در قلب خود به سعادت ایمانداران فکر نمی کند و به این فکر میکند که دیگران را کنترل نماید و رییس و صاحب اختیار آنها باشد و یا کلام خدا را تعلیم نمی دهد و به جای آن کلام انسان را تعلیم میدهد. فریسیان در زمان عیسی مسیح مانند کوری عصاکش کور دیگر بودند (متی فصل 15 آیه 14). و همچنین هشدارهای زیادی در مورد معلمان دروغین در کتاب های اعمال رسولان، نامه های پولس و مکاشفه وجود دارد. به خاطر وجود چنین رهبران خودخواهی، مواقعی وجود دارد که ما از انسان سرپیچی می کنیم تا از خداوند اطاعت کرده باشیم ( اعمال رسولان فصل 4 آیه های 18 تا 20). با این وجود،اتهامات علیه رهبر کلیسا مورد پیش پا افتاده ای نیست و باید توسط چندین شاهد تایید شود (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 19).

کشیشان پارسا مانند طلا باارزش هستند. معمولا بیش از اندازه کار می کنند و کمتر دستمزد می گیرند. آنها مسئولیت سنگینی بر دوش دارند همانطور که در عبرانیان فصل 13 آیه 17 گفته شده، “از رهبران روحانی خود اطاعت كنيد، و هر آنچه می‌گويند با كمال ميل انجام دهيد، زيرا كار ايشان، مراقبت از جانهای شماست و از اين لحاظ در برابر خدا پاسخگو می‌باشند. پس، به گونه‌ای رفتار كنيد كه ايشان از خدمت خود لذت ببرند، نه اينكه با درد و رنج آن را انجام دهند، زيرا در اين صورت شما نيز رنج خواهيد برد”. اول پطرس فصل 5 آیه های 1 تا 4 به این نکته اشاره می کند که کشیشان نباید ریاست طلب و دیکتاتور باشند، بلکه باید مراقب تعالیم و روش زندگی خود که مثالی برای ایمانداران است باشند و این کارها را باید با تواضع انجام دهند (اول تیموتائوس فصل 4 آیه 16). مانند پولس، باید مثل مادرانی مهربان باشند که واقعا فرزندان خود را دوست دارند. کشیشان خداشناس آماده هستند خود را وقف ایمانداران کنند و با آرامش آنها را رهبری کنند (اول تسالونیکیان فصل 2 آیه های 7 تا 12، یوحنا فصل 10 آیه 11). ویژگی کشیشان خداشناس این است که خود را به کلام خدا و دعا اختصاص می دهند (اعمال رسولان فصل 6 آیه 4) ، تا بتوانند با استفاده از قدرت و حکمت خدا رهبری کنند و کلیسا را با خوراک معنوی سیر سازند تا کلیسا بتواند ایمانداران پرشور و سالم پرورش دهد. اگر اینها ویژگی های کشیش شما هستند و یا نزدیک به آن می باشند (از آنجاییکه هیچ انسانی بر روی زمین کامل نیست) ، پس او ارزش آن را دارد که حقوق خوبی دریافت کند و مورد تشویق قرار گیرد و همچنین ارزش آن را دارد که از او اطاعت شود (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 17).

بنابراین پاسخ این سوال “آری” می باشد و ما باید از کشیش خود اطاعت کنیم. ما همچنین باید همیشه برای آنها دعا کنیم تا خداوند به ایشان حکمت، تواضع، عشق به ایمانداران عطا کند و همچنین خداوند از آنها حفاظت کند همانطور که آنها از اعضای کلیسای خود حفاظت و پشتیبانی می کنند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا ما باید از کشیشان خود اطاعت کنیم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries