settings icon
share icon
سوال

آیا باید برای کسب جایگاه کشیشی تحصیلات رسمی کتاب مقدسی داشت؟

جواب


پولس در افسسیان فصل 4 آیه های 11 تا 12 می گوید وقتی شخصی در مقام کشیش، مبلغ یا معلم خدمت می کند در واقع موهبت این خدمت را از خداوند دریافت کرده است. هدف از اعطای موهبت های الهی (هدایای روحانی) مجهز کردن اعضای کلیسا برای خدمت به خداوند است. هدف مدارس دینی آماده سازی افراد مشتاق برای خدمت در کلیسا می باشد. پولس به تیموتائوس و همچنین به ما دستور می دهد که افرادی را برای نقش های مدیریتی در کلیسا آماده کنیم: « تعاليمی را كه در حضور جمع از من شنيده‌ای، به افراد قابل اعتماد بسپار تا ايشان نيز بتوانند آنها را به ديگران تعليم دهند » (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 2).

آموزش های رسمی کتاب مقدس باعث شکوفاتر شدن و حفاظت بیشتر از کتاب مقدس می شود. اشتیاق و میل یک فرد برای کسب مقام کشیشی یا خادمی در کلیسا اولین نشانه فراخوانده شدن او توسط خداوند است. پولس می گوید: «اين گفته صحيح است كه اگر كسی مشتاق است كشيش شود، در آرزوی كار خوبی است» (اول تیموتائوس فصل 3 آیه 1). اگر کسی احساس می کند برای خدمت به کلام خدا فراخوانده شده است باید موهبت های خود را مرور کند و آماده پاسخگویی به فراخوان خداوند باشد. این یکی از دلایل وجود مدارس علوم دینی و دانشگاه های مسیحی است، یک ایماندار می تواند بر اساس آنچه به آن فراخوانده شده است آموزش ببیند. تحصیلات رسمی کتاب مقدسی مهم و ارزشمند است، با این وجود، خداوند می تواند هر کسی را که اراده کند حتی بدون تحصیلات رسمی به یک کشیش یا شماس خوب تبدیل کند.

خداوند یک شخص را برای خدمت در کلیسا و از طریق کلیسا فرا می خواند. مردان جوان باید مشتاقانه در جستجوی چنین فراخوانی باشند، مانند آنچه پولس به تیموتائوس گفت (اول تیموتائوس فصل 3 آیه 1). اما بررسی جایگاه آموزش و موهبت لازم برای خدمت مورد نظر را کلیسا انجام می دهد. خدمتگزاران کتاب مقدس نمایندگان عیسی مسیح (سر کلیسا ) هستند. بشارت پیام انجیل و فراخواندن گمشدگان به سوی نجات، استفاده از کلیدهای ملکوت خداوند است (نگاه کنید به متی فصل 16 آیه 19). این وظیفه بدون قدرت و نفوذ عیسی مسیح در روند انجام آن امکان پذیر نیست. بشارت یک وظیفه حیاتی در کلیسا و مهمترین انگیزه برای کسب آموزش های رسمی در مدارس علوم دینی است.

دلایل مهم دیگری هم برای گذراندن دوره های آموزشی رسمی در مدارس دینی و دانشگاه های کتاب مقدس وجود دارند. بدون شک، افزایش دانش و تحصیلات یک فرد به خصوص در سطح دانشگاهی، بُعد کاملا جدیدی را به آن فرد در زمینه کتاب مقدس اضافه می کند. کتاب مقدس مجموعه ای است که حول یک حقیقت منسجم و متحد می چرخد، به همین دلیل باید مطالعات عمیق و جامع درباره آن انجام شود، حتی اگر به شکل تحصیلات آکادمیک نباشد. باز هم تکرار می کنیم که نقش تحصیلات آکادمیک و مطالعات به اندازه اهمیت نقش روح القدس که ما را سرشار از دانش، قدرت و حکمت می کند، نیست.

تحصیلات در مدارس علوم دینی به فرایند بلوغ ایمانی نیز کمک می کند. تحصیلات در این مراکز به مدت دو یا سه سال می تواند بلوغ اجتماعی، توانایی درک یک شخص از مردم و نیازهای آنها را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. امروزه، بشارت دهندگان به بلوغ روحی نیز نیاز دارند، چراکه اکثر جوانان 21 یا 22 ساله به این بلوغ نرسیده اند. این بلوغ شامل نگرش او به نوع خدمتی که انجام می دهد و به خانواده و زندگی می شود. تحصیلات آکادمیک در این زمینه توانایی فرد را در تصمیم گیری و تشخیص خواست خدا افزایش می دهد.

دلیل دیگر کسب تحصیلات رسمی این است که ما را برای رویارویی با مسائل پیچیده امروزی آماده تر می کند. رهبر یک کلیسا باید بداند که چه زمانی به یک درخواست جواب مثبت یا منفی بدهد. دانش و آگاهی نسبت به اعتقادات در این زمینه ها ضروری است، و تحصیلات خوب در مدارس علوم دینی باعث می شود تا اعتقادات نیرومندی بر اساس آموزش های کتاب مقدس حاصل شود.

در نهایت اینکه صرف نظر از وابستگی کلیسایی یک کشیش، او باید دانش و تحصیلات جامعی درباره تاریخ، روش اداره و مشخصات آن کلیسا داشته باشد. تصمیم گیری درباره گذراندن تحصیلات رسمی در مدارس دینی و دانشگاه ها مستلزم دعا و مشورت الهی است. آمادگی برای خدمت اشکال مختلفی دارد، اما برخی از آنها الزامی هستند و باید انجام شوند. خدمات خود را با رفتن به دنبال میانبرها خراب نکنید. امثال فصل 24 آیه 27 را به دقت مطالعه کنید و به کار ببرید: «اول كسب و كاری داشته باش بعد خانه و خانواده تشكيل بده».

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا باید برای کسب جایگاه کشیشی تحصیلات رسمی کتاب مقدسی داشت؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries