settings icon
share icon
سوال

چگونه برای عیسی مسیح شور و اشتیاق پیدا کنم و او را دوست داشته باشم؟

جواب


این پرسش دقیقا بزرگترین دستور خداوند است که در تثنیه فصل 6 آیه های 4 تا 5 آمده و می گوید خدای خود را با تمامی دل و جان دوست داشته باش. موارد زیر به شما کمک می کنند که این شور و اشتیاق را با استفاده از کتاب مقدس ایجاد کنید:

1. ما نمی توانیم کسی را بدون شناخت دوست داشته باشیم. خدا و کاری که برای شما انجام داده است را بشناسید. قبل از اینکه به ما دستور دوست داشتن خداوند در تثنیه فصل 6 آیه 5 داده شود، گفته شده است « ای بنی‌اسرائيل گوش كنيد: تنها خدايی كه وجود دارد، خداوند ماست». یکی از ابعاد این آیه این است که او بی همتاست، و هرچه بهتر او را بشناسیم، دوست داشتن او با تمامی دل و جان آسان تر می شود. این روند شامل شناخت کاری که برای ما انجام داده است نیز می شود. باز هم تکرار می کنیم، قبل از اولین دستور در خروج فصل 20 آیه 3، خداوند به اسرائیل می گوید که با نجات آنها از بردگی برای مصریان چه کاری برای آنها انجام داده است. در رومیان فصل 12 آیه های 1 تا 2 به ما دستور داده شده تا بدن های خود را مانند قربانی زنده به خداوند تقدیم کنیم؛ این فصل با کلمه «بنابراین» (در اکثر ترجمه ها) آغاز شده است و لطف و برکات الهی را به ما یادآوری می کند که در فصل قبل (رومیان فصل 11) به آنها اشاره شده است.

برای افزایش عشق ما به خداوند باید ابتدا او را بشناسیم. او خودش را در طبیعت آشکار کرده است (رومیان فصل 1)، و بیشتر از آن در کتاب مقدس خودش را به ما شناسانده است. ما باید مطالعه کتاب مقدس را به یک عادت مستمر روزانه، درست مانند غذا خوردن، تبدیل کنیم. به تدریج به این نتیجه خواهیم رسیدم که کتاب مقدس چیزی بیشتر از یک کتاب است، در واقع نامه عاشقانه خداوند به انسان است، او عشق و محبت خودش نسبت به ما را طی قرن ها مخصوصا از طریق پسرش عیسی مسیح آشکار کرد. ما باید کتاب مقدس را به عنوان نامه ای از طرف او بخوانیم، از روح القدس بخواهیم تا با قلب ما صحبت کند و خواسته روزانه خداوند از ما را به او بگوید. حفظ کردن آیه ها و متن های مهم نیز ضروری است، همچنین مطالبی را که یاد می گیریم باید به کار هم ببریم (یوشع فصل 1 آیه 8).

2. در دعا کردن، مانند عیسی مسیح پیوسته و محکم دعا کنید. وقتی زندگی عیسی مسیح، دانیال و دیگر کسانی که برای خداوند شور و اشتیاق داشتند را بررسی می کنیم به این نتیجه می رسیم که دعا کردن بخش حیاتی رابطه آنها با خدا بوده است (حتی با مطالعه سطحی انجیل ها و کتاب دانیال این مطلب را متوجه می شوید). دعا کردن (ارتباط صادقانه و آزادانه با خدا) در فرایند مطالعه و آموزش کتاب مقدس بسیار لازم است. عشق مرد و زن نسبت به هم بدون برقرار ارتباط حتی قابل تصور هم نیست، بنابراین اگر دعا یعنی ارتباط با خدا را نادیده بگیریم، عشق ما نسبت به او سرد خواهد شد. دعا یکی از سلاح های ما برای مقابله با بزرگترین دشمنان است (افسسیان فصل 6 آیه 18). ممکن است که عشق به خداوند خواست قلبی ما باشد، اما بدون دعا طی این مسیر با شکست مواجه خواهد شد ( متی فصل 26 آیه 41).

3. در ارتباط نزدیک با خدا زندگی کنید. دانیال و سه تن از دوستانش اطاعت از خدا را انتخاب کردند و حتی در مورد غذا هم سازش نکردند (دانیال فصل 1 ). دیگر افرادی که همراه آنها از یهودا به بابل آورده شده بود زندانی شدند و دیگر نامی از آنها برده نشد. وقتی ایمان اسیران جنگی یهودی به چالش کشیده شد، تنها تعداد کمی به خداوفادار ماندند (دانیال فصل 3 و 6). برای حصول اطمینان از عشق به خداوند، همین حالا باید همراه با او زندگی کنیم، و از او حتی در کوچکترین آزمایش ها هم اطاعت کنیم، پطرس این موضوع را یاد گرفت، او قبل از اینکه وسوسه شود و عیسی مسیح را انکار کند، می توانست نزدیک و همراه او راه برود، تا اینکه از دور او را تعقیب کند (لوقا فصل 22 آیه 54). خداوند می گوید گنج انسان جایی است که قلبش آنجاست. وقتی زندگی خود را صرف خدمت به خدا می کنیم، در این راه مورد آزار و اذیت قرار می گیریم، ثروت خود را پیروی از او می دانیم، که در نهایت قلب های ما نیز برای او خواهند شد (متی فصل 6 آیه 21).

4. مسابقه دادن را تمام کنید. عیسی مسیح می گوید که نمی توانیم دو ارباب داشته باشیم (متی فصل 6 آیه 24). ما وسوسه شده ایم تا به دنیا عشق بورزیم (اموری که باعث خشنودی چشمان ما می شوند، حس خوبی به ما نسبت به خودمان می دهند، و خواسته های جسمانی ما را ارضا می کنند) (اول یوحنا فصل 2 آیه های 15 تا 17). یعقوب می گوید دوستی با لذت های دنیا، دشمنی و خیانت به خداوند است (یعقوب فصل 4 آیه 4). ما باید از دست این امور خلاص شویم (دوستانی که ما را گمراه می کنند، کارهایی که زمان و انرژی ما را می گیرند و مانع خدمت کامل ما به خدا می شوند، و کارهایی مانند تلاش برای کسب محبوبیت اجتماعی، جمع آوری دارایی های دنیوی، و ارضای لذت های جسمانی و احساسی). خداوند به ما وعده داده است اگر به دنبال او برویم، نه تنها نیازهای ما را برآورده خواهد ساخت (متی فصل 6 آیه 33) بلکه ما را به آرزوهایمان نیز خواهد رساند (مزامیر فصل 37 آیه های 4 تا 5).

5. اگر زمانی گمراه شدیم، باید دوباره همان کاری را انجام بدهیم که در ابتدا برای عشق به خداوند انجام دادیم. هر رابطه ای پستی و بلندی دارد. پطرس (لوقا فصل 22 آیه های 54 تا 62) و داوود (دوم سموئیل فصل 11) نیز این فراز و نشیب ها را در رابطه خود با خداوند تجربه کردند. اما ایستادند و دوباره به دنبال او رفتند. عیسی مسیح در مکاشفه فصل 2 آیه 4 می گوید، شما عشق به خدا را رها نمی کنید، بلکه گاهی آن را جا می گذارید. راه چاره، تکرار کارهایی است که در ابتدای مسیر عشق به خداوند انجام دادیم. این کار می تواند شامل موارد عنوان شده بالا باشد. اولین قدم اعتراف به گناه، و در نتیجه بخشیده شدن از طرف خداوند است؛ اعتراف رابطه ما و خداوند را احیا می کند (اول یوحنا فصل 1 آیه 9). شکی نیست خداوند کسانی را که در جستجوی دوست داشتن او هستند برکت می دهد، و خودش را از این طریق جلال خواهد داد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه برای عیسی مسیح شور و اشتیاق پیدا کنم و او را دوست داشته باشم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries