settings icon
share icon
سوال

آیا فرزندان به خاطر گناهان والدینشان مجازات می شوند؟

جواب


فرزندان به خاطر گناهانی که والدینشان کرده اند مجازات نمی شوند، و والدین نیز به خاطر گناهان فرزندانشان مجازات نمی شوند. هر کس مسئول گناهان خودش است. حزقیال فصل 18 آیه 20 به ما می گوید: «هر كه گناه كند، خودش خواهد مرد! نه پسر برای گناهان پدرش مجازات خواهد شد و نه پدر برای گناهان پسرش. انسان خوب و درستكار، پاداش خوبی و نيكوكاری خود را خواهد يافت و انسان بدكردار نيز به سزای اعمال خود خواهد رسيد».

آیه هایی وجود دارد که برخی را به سمت باور مجازات نسل به نسل گناه و یا لعنت نسلی می کشاند. یکی از این آیه ها خروج فصل 20 آیه 5 است که در اشاره به بتها می گوید: «در برابر آنها زانو نزن و آنها را پرستش نكن، زيرا من كه خداوند، خدای تو می‌باشم، خدای غيوری هستم و كسانی را كه با من دشمنی كنند، مجازات می‌كنم. اين مجازات، شامل حال فرزندان آنها تا نسل سوم و چهارم نيز می‌گردد».

با در نظر گرفتن مفهوم خروج فصل 20 آیه 5 متوجه می شویم که خدا به گناه بت پرستی اشاره می کند. خداوند بت پرستی را خیانت به خودش می داند. بت پرستان خائنان به خداوند هستند. علاوه بر کارهای نفرت انگیزی که در پرستیدن بتها انجام می شود (تثنیه فصل 12 آیه 31 )، بت پرستی راهی برای ریشه دواندن در فرهنگ نیز باز کرده بود. بچه ها نیز در چنین محیطی رشد می کردند و بت پرستی در آنها نهادینه می شد و در نتیجه به الگوی فرمان شکنی خو می گرفتند. تاثیر یک نسل نافرمان به گونه ای بود که این ویژگی پلید نافرمانی آنچنان در اعماق وجودشان ریشه می دواند که نسل های زیادی باید می آمدند و می رفتند تا فرمانبرداری دوباره احیا شود.

نتیجه خروج فصل 20 آیه 5 این بود که فرزندان شبیه پدران و مادران خود می شوند. نسل جدید، گناهان نسل قبلی را دوباره مرتکب می شود. بنابراین زمانیکه خدا می گوید «فرزندان شما مجازات خواهند شد» روش دیگری برای گفتن این مطلب است که فرزندان شما همان گناهان شما را تکرار خواهند کرد. تمایل به تکرار اشتباهات تاریخی به ویژه در فرهنگ های بت پرست بیشتر است.

اگر مردی از یک بانک دزدی کند، پسر آن مرد با وجود اینکه دخالتی در آن دزدی نداشته، توسط خدا مجازات خواهد شد؟ البته که نه. با این وجود، کاملا ممکن است که نتایج کار پدر، زندگی را برای پسر بسیار مشکل تر کند. همچنین، اگر آن مرد ترفندهای دزدی از بانک را به پسرش آموزش دهد، این امکان وجود دارد که پسر نیز همان راه را دنبال کند. در این مورد، گناه توسط پسر کپی برداری شده و مجازات گناه هم ادامه خواهد داشت.

همانطور که حزقیال فصل 18 آیه 20 می گوید، هر یک از ما مسئول گناهان خویش هستیم و باید برای آنها مجازات شویم. نمی توانیم تقصیر و گناهانمان را با دیگران به اشتراک بگذاریم و همچنین کسی هم مسئول تقصیر و گناه ما نخواهد بود. با این وجود، یک استثنا وجود دارد که در مورد همه انسان ها می باشد. یک مرد تاوان گناهان همه انسان ها را پرداخت کرد، بنابراین گناهکاران از نظر خدا کاملا پاک و بیگناه به حساب می آیند. آن مرد، عیسی مسیح است که به این دنیا آمد تا کمال خود را با گناه تعویض کند. «زيرا خدا بار گناهان ما را بر دوش مسيح بی‌گناه گذاشت، تا ما بعنوان پيروان او، آنطور كه مورد پسند خداست، نيک و عادل شويم» (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21). عیسی مسیح به جای ما و برای ما مجازات شد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا فرزندان به خاطر گناهان والدینشان مجازات می شوند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries