settings icon
share icon
سوال

چرا گفته شده که روح القدس تسلی بخش ما است؟

جواب


عیسی مسیح بعد از اعلام اینکه به زودی به آسمان خواهد رفت، سخنان بسیار امیدبخشی به زبان آورد: «و من از پدرم درخواست خواهم كرد تا پشتيبان و تسلی‌بخش ديگری به شما عطا نمايد كه هميشه با شما بماند. اين پشتيبان و تسلی‌بخش همان روح‌القدس است كه شما را با تمام حقايق آشنا خواهد كرد. مردم دنيا به او دسترسی ندارند، چون نه در جستجوی او هستند و نه او را می‌شناسند. ولی شما در جستجوی او هستيد و او را می‌شناسيد، چون او هميشه با شماست و در وجودتان خواهد بود» (یوحنا فصل 14 آیه های 16 تا 17).

ریشه واژه های «تسلی بخش» و «یاری رسان» از کلمه یونانی پاراکلتوس می آید (نگاه کنید به یوحنا فصل 14 آیه های 16 و 26، فصل 15 آیه 26، فصل 16 آیه 7). این شکل از کلمه، ساختار مجهول دارد و به معنی کسی است که به دیگری کمک می کند. معنی دیگر این کلمه یعنی شخصی که برای کمک و مشاوره دادن به فرد نیازمند فراخوانده شده است. این مشاور و یاری رسان روح القدس یعنی شخص سوم تثلیث است که فراخوانده شده تا در کنار ما باشد. او یک شخص است و در وجود همه ایمانداران ساکن می باشد.

عیسی مسیح در زمان ماموریت زمینی خود، شاگردان را هدایت کرد، به آنها آموزش داد و از آنها پشتیبانی کرد، اما می بینیم که در یوحنا فصلهای 14 تا 16 در حال ترک آنها می باشد. او قول می دهد که روح القدس نزد آنها خواهد آمد و جای خالی او را پر خواهد کرد. عیسی مسیح روح القدس را «تسلی بخش دیگری» نامید – یعنی شخص دیگری از یک ماهیت. روح القدس فرقی با پسر خدا ندارد، هر دوی آنها خدا هستند.

در عهد قدیم، روح القدس به کمک مردم می آمد، اما برای همیشه در وجود آنها ساکن نمی شد. روح القدس وجود شائول را ترک می کند (اول سموئیل فصل 16 آیه 14، فصل 18 آیه 12). داوود وقتی به گناه اعتراف کرد، از خدا خواست که روح القدس را از او نگیرد (مزامیر فصل 51 آیه 11). اما در روز پنتیکاست روح القدس آمد تا برای همیشه در وجود ایمانداران ساکن شود. ما ممکن است روح القدس را ناراحت کنیم، اما او ما را ترک نخواهد کرد. همانطورکه عیسی مسیح در متی فصل 28 آیه 20 گفت: «من تا ابد همراه شما خواهم بود، هرکجا که بروید». چطور ممکن است او همراه ما باشد درحالیکه در دست راست خدا در بهشت نشسته است؟ او از طریق روح القدس با ماست (یعنی همان یاری رسان با پراکلتوس).

داشتن روح القدس به عنوان یاری رسان به معنای داشتن خداوند در وجود ماست. روح القدس کلام خدا را به ما آموزش می دهد و ما را به سمت حقیقت راهنمایی می کند. او تعلیمات عیسی مسیح را به ما یادآوری می کند تا بتوانیم در شرایط سخت زندگی به حرف او تکیه کنیم. روح القدس به ما آرامش (یوحنا فصل 14 آیه 27)، عشق (یوحنا فصل 15 آیه های 9 تا 10) و شادی (یوحنا فصل 15 آیه 11 ) هدیه می دهد. او در این دنیای پر از رنج و مشکلات به ذهن و قلب ما آرامش می دهد. قدرت روح القدس به ما این امکان و توانایی را می دهد که همیشه با او زندگی کنیم و به سمت خواسته های جسمانی کشیده نشویم (غلاطیان فصل 5 آیه 16). روح القدس در وجود ما ساکن می شود، موهبتهای این سکونت در زندگی ما نمایان خواهندشد و با استفاده از این موهبتها خداوند را جلال خواهیم داد (غلاطیان فصل 5 آیه های 22 تا 23). چه برکت عظیمی است که روح القدس را به عنوان تسلی بخش، یاری رسان، دلگرمی دهنده، راهنما و مشاور در زندگی داریم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

"چرا گفته شده که روح القدس تسلی بخش ما است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries