settings icon
share icon
سوال

آیا لوقا فصل 16 آیه های 19 تا 31 یک حکایت تمثیلی است، و یا یک گزارش تاریخی از یک رویداد واقعی است؟

جواب


بحث های زیادی در مورد لوقا فصل 16 آیه های 19 تا 31 بوده است. برخی داستان ایلعازر و مرد ثروتمند را یک رویداد تاریخی واقعی در نظر می گیرند و برخی دیگر آن را فقط یک حکایت تمثیلی می دانند.

کسانی که باور دارند این داستان واقعی است و اتفاق افتاده چندین دلیل برای آن دارند. دلیل اول، برای اشاره به این داستان هرگز از عبارت «حکایت تمثیلی» استفاده نشده است. بسیاری از داستان های دیگر عیسی مسیح شکل تمثیلی دارند مانند حکایت کشاورز و دانه ها (لوقا فصل 8 آیه 4)، کشاورز کامیاب (لوقا فصل 12 آیه 16) ، درخت انجیر بی بار(لوقا فصل 13 آیه 6) ، و جشن عروسی (لوقا فصل 14 آیه 7). دومین دلیل این است که در حکایت ایلعازر و شخص ثروتمند از اسامی حقیقی اشخاص استفاده شده است. چنین دقتی در بیان این داستان، آن را از یک حکایت تمثیلی که در آن شخصیت ها حقیقی نیستند متفاوت می سازد.

سومین دلیل، این داستان تعریف و ویژگی یک داستان تمثیلی را ندارد، چراکه داستان تمثیلی حقایق روحانی را با استفاده از مثال های زمینی بیان می کند. داستان مرد ثروتمند و ایلعازر یک حقیقت روحانی را مستقیما بیان می کند و از هیچ نوع استعاره زمینی هم استفاده نمی کند. این داستان بر خلاف حکایت های تمثیلی که در قالب مفاهیم زمینی پیش می روند، بیشتر دارای مفهوم زندگی پس از مرگ می باشد.

از طرف دیگر، برخی هم معتقدند که این داستان شکل تمثیلی دارد و به صورت واقعی اتفاق نیفتاده است. آنها به روش معمول عیسی مسیح در استفاده از داستان های تمثیلی اشاره می کنند. آنها دلایل ذکر شده بالا را به اندازه کافی برای اثبات غیرتمثیلی بودن این داستان قوی نمی دانند. همچنین به نظر می رسد که برخی از ابعاد این داستان با بقیه متون کتاب مقدس سازگار نیست. به عنوان مثال، آیا مردم جهنم و بهشت می توانند یکدیگر را ملاقات کنند و با هم حرف بزنند؟

نکته مهم، درس و هدف پشت این داستان است نه اینکه آیا این داستان واقعی است یا تمثیلی. حتی اگر واقعی نباشد اما واقع گرایانه است. تمثیلی یا واقعی، عیسی مسیح از آن استفاده کرد تا به مردم نشان دهد گناهکاران پس از مرگ از خدا جدا خواهند بود، و اینکه در آنجا انکار پیام انجیل را به یاد خواهند آورد، در عذاب خواهند بود و نمی توان شرایط آنها را تغییر داد. در لوقا فصل 16 آیه های 19 تا 31، داستان واقعی یا تمثیلی، عیسی مسیح وجود جهنم و بهشت و همچنین فریبکاری ثروتمندانی که در دنیا به ثروت فیزیکی خود وابسته بودند را نشان می دهد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا لوقا فصل 16 آیه های 19 تا 31 یک حکایت تمثیلی است، و یا یک گزارش تاریخی از یک رویداد واقعی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries