settings icon
share icon
سوال

آیا تئوری ابر قاره (پانگه آ) می تواند درست باشد؟

جواب


پانگه آ (ابرقاره) به مفهومی اشاره می کند که تمامی خشکی های روی زمین به عنوان یک ابر قاره به هم متصل بوده اند. در روی نقشه زمین به نظر می آید که برخی از قاره ها تکه ای از پازل های بسیار وسیعی هستند که در کنار هم کامل می شوند (مانند آفریقا و آمریکای جنوبی). آیا کتاب مقدس حرفی از پانگه آ زده است؟ به طور مشخص خیر، اما امکانش وجود دارد. پیدایش فصل 1 آیه 9-10 می گوید، « پس از آن خدا فرمود: «آبهای زير آسمان در يكجا جمع شوند تا خشكی پديد آيد.» و چنين شد. خدا خشكی را «زمين» و اجتماع آبها را «دريا» ناميد و خدا اين را پسنديد.» می توان اینگونه فرض کرد که اگر همه آبها یکجا جمع شده بودند، خشکی ها هم در یک جا با هم بوده اند. پیدایش فصل 10 آیه 25 می گوید، «عابر صاحب دو پسر شد به نامهای: فالح (يعنی «تفرقه» زيرا در زمان او بود كه مردم دنيا متفرق شدند) و يُقطان.» برخی پیدایش فصل 10 آیه 25 را به عنوان مدرکی برای اثبات این موضوع استفاده می کنند که زمین بعد از طوفان نوح به دو قسمت تبدیل شد.

این دیدگاه غیر ممکن نیست، اما همه مسیحیان از آن حمایت نمی کنند. برخی می گویند که پیدایش فصل 10 آیه 25 به جدایی انسان ها در برج بابل اشاره می کند، نه جدایی قاره های به دلیل رانش قاره ای. برخی بحث جدایی پانگه آ پس از طوفان نوح را بر اساس این حقیقت به چالش می کشند که با سرعت رانش فعلی، قاره ها نمی توانستند از زمان نوح تا به حال تا این اندازه از هم فاصله گرفته باشند. با این وجود نمی تواند ثابت کرد که رانش قاره ای همیشه با یک سرعت اتفاق افتاده است. علاوه بر این، خداوند می تواند سرعت رانش قاره ای را برای تحقق هدفش در پراکنده کردن انسان ها بیشتر کرده باشد (پیدایش فصل 11 آیه 8). دوباره تاکید می کنیم، کتاب مقدس به طور مشخص حرفی از پانگه آ نزده است و یا مشخصا زمان جدایی پانگه آ را برای ما مشخص نکرده است.

مفهوم پانگه آی پسا-طوفان احتمالا مشخص می کند که چگونه حیوانات و انسان ها توانسته اند در قاره های مختلف پراکنده شوند. اگر قاره ها پیش از طوفان جدا بوده اند پس کانگوروها چگونه توانسته اند پس از آن سر از استرالیا درآورند؟ خلقت گراهای نظریه زمین جوان برای نظریه رانش قاره ای، تئوری کاتاستروفیست زمین ساخت صفحه ای (نگاه کنید به http://www.answersingenesis.org/tj/v16/i1/plate_tectonics.asp) و تئوری هیدروپلیت (نگاه کنید به http://www.creationscience.com/onlinebook/HydroplateOverview2.html) را جایگزین آن کرده اند که هر دو نظریه با رانش قاره ای سریع مرتبط به طوفان نوح جور درمی آیند.

با این وجود، دانشمندان مسیحی دیدگاه دیگری دارند که نیازی با پانگه آی پسا-طوفان ندارد. بر اساس این دیدگاه، مهاجرت بین قاره ای احتمالا زمانی اتفاق افتاده که سطح دریا در زمان عصر یخبندان پسا-طوفان و بلافاصله پس از آنها هنوز پایین بوده است و اکثر آب ها هنوز در یخ قطب ها گیر افتاده بودند. سطح پایین آب باعث شده بود که فلات قاره ها بالای آن قرار بگیرند و تمامی خشکی ها از طریق پل های خشکی به هم متصل شوند.

پل های خشکی کم عمق متعددی وجود دارند (یا حداقل وجود داشتند) که همه قاره ها را به هم متصل می کردند. آمریکای شمای، جنوب شرقی آسیا و استرالیا همه به قاره آسیا متصل اند. برتانیا به قاره اروپا متصل است. در برخی مناطق، این پل های بین قاره ای فقط چند صد فوت زیر سطح فعلی آب دریا قرار دارند. این نظریه را به این سه شکل می توان خلاصه کرد: (1) بعد از طوفان، عصر یخبندان اتفاق افتاد. (2) مقدار عظیمی از آب های یخ زده که به اقیانوس ها تبدیل شدند بسیار کمتر از حال حاضر بودند. (3) سطح پایین آب اقیانوس ها که پل های خشکی را به وجود می آورند قاره های مختلف را به هم متصل می کنند. (4) انسان ها و حیوانات توسط این پل ها به قاره های دیگر مهاجرت کردند. (5) عصر یخبندان تمام شد، یخ ها آب شدند و سطح آب اقیانوس افزایش پیدا کرد، و در نتیجه پل های خشکی در آب فرو رفتند.

در آخر، پانگه آ به طور مشخص در کتاب مقدس عنوان نشده است اما احتمال وجود آن بیان شده است. در هر صورت، همه دیدگاه هایی که در بالا عنوان شدند چگونگی مهاجرت انسان ها و حیوانات بین قاره هایی که امروز با اقیانوس ها جدا شده اند را توضیح می دهد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا تئوری ابر قاره (پانگه آ) می تواند درست باشد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries