settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره بیماری های همه گیر جهانی چه می گوید؟

جواب


شیوع بسیاری از بیماری های همه گیر جهانی مانند ابولا و یا کرونا ویروس باعث شده تا بسیاری این پرسش را مطرح کنند که چرا خداوند اجازه شیوع این بیماری ها را می دهد؟ و یا حتی باعث شیوع این بیماری ها می شود؟ و آیا اینکه این بیماری های همه گیر جهانی نشانه ای از آخر زمان می باشد. کتاب مقدس، به خصوص عهد قدیم، مواقعی را توضیح می دهد که خداوند مصیبت ها و بیماری هایی را بر قوم خود و دشمنان خود نازل کرد «تا قدرت من را ببینید» (خروج فصل 9 آیه 14، آیه 16). او از بیماری و مصیبت در مصر استفاده کرد تا فرعون را وادار به آزاد کردن اسرائیلی ها کند، و در عین حال قوم خود را از این بیماری ها در امان نگه داشت (خروج فصل 12 آیه 13، فصل 15 آیه 26) ، و با این کار قدرت خود را بر بیماری و دیگر مصیبت ها نشان داد.

خداوند نسبت به نتایج نافرمانی که شامل مصیبت ها و بیماری ها بود به قوم خود هشدار داد (لاویان فصل 26 آیه 21 و آیه 25). خداوند در دو موقعیت، 14700 و 24000 تن را به دلیل نافرمانی های مختلف نابود کرد (اعداد فصل 16 آیه 49، فصل 25 آیه 9). خداوند بعد از اینکه قوانین شریعت موسی را تعیین کرد، به قوم خود دستور داد یا از آنها اطاعت کنند و یا منتظر عواقب مصیب بار ناشی از نافرمانی باشند که یکی از این مصیبت ها چیزی شبیه بیماری ابولا بود: « او شما را گرفتار بيماريهای مهلک و تب و التهاب خواهد كرد و خشكسالی و باد سوزان خواهد فرستاد تا محصولتان را از بين ببرند. تمامی اين بلاها آنقدر شما را دنبال خواهند كرد تا نابود شويد» (تثنیه فصل 28 آیه 22). این موارد فقط تعداد اندکی از بیماری ها و مصیبت هایی بودند که خداوند باعث آنها شد.

بعضی وقت ها تصور این خشم و غضب خداوند مهربان نسبت به بندگانش بسیار مشکل است. اما هدف خداوند از تنبیه بندگانش همیشه توبه و اصلاح بوده است. خداوند در دوم تواریخ فصل 7 آیه های 13 تا 14 به سلیمان می گوید، «هرگاه آسمان را ببندم تا باران نبارد، يا امر كنم كه ملخ تمام محصولات زمين را بخورد، و بلا بر قوم خود نازل كنم، اگر قوم من كه به اسم من خوانده می‌شوند فروتن شده، دعا كنند و مرا بطلبند و از راههای بد خويش بازگشت نمايند، آنگاه ايشان را از آسمان اجابت نموده، گناهانشان را می‌بخشم و سلامتی را به سرزمين آنها باز می‌گردانم». در اینجا می بینیم که خداوند از مصیبت و بلا استفاده می کند تا بندگانش را به سوی خود بازگرداند و باعث شود تا توبه کنند و به آغوش پدر آسمانی خود بازگردند.

در عهد جدید عیسی مسیح بیماری ها و مرض ها را شفا داد و همچنین مصیبت مناطقی که بازدید می کرد را نیز برطرف ساخت( متی فصل 9 آیه 35، متی فصل 10 آیه 1، مرقس فصل 3 آیه 10). درست همانطور که خداوند از بیماری و مصیبت برای نشان دادن قدرت خود به قوم اسرائیل استفاده کرد، عیسی مسیح نیز از همان قدرت برای شفا دادن استفاده کرد تا ثابت کند که براستی پسر خداست. او همین قدرت را به شاگردانش داد تا ماموریت آنها را تایید کند (لوقا فصل 9 آیه 1). خداوند اجازه شیوع بیماری را به دلایل خاص خودش می دهد، اما بعضی وقتها بیماری حتی بیماری های همه گیر جهانی فقط نتیجه دنیای سقوط کرده آلوده به گناه می باشد. راهی برای مشخص کردن اینکه آیا یک بیماری همه گیر دلیل معنوی خاصی دارد یا نه وجود ندارد، اما اطمینان داریم که خداوند بر همه چیز قدرت دارد (رومیان فصل 11 آیه 36) و همه چیز را برای خیریت کسانی بکار می برد که او را می شناسند و دوست دارند (رومیان فصل 8 آیه 28).

شیوع و گسترش بیماری هایی مانند ابولا و کرونا ویروس مقدمه ای از همه گیری هایی هستند که قسمتی از آخر زمان می باشند. عیسی مسیح به مصیبت های مرتبط با روزهای آخر اشاره می کند (لوقا فصل 21 آیه 11). دو شاهد مکاشفه فصل 11 این قدرت را خواهند داشت که، « هرگاه كه بخواهند، مانع بارش باران گردند، چشمه‌های آب را به خون تبديل كنند و جهان را به بلايای گوناگون دچار سازند» (مکاشفه فصل 11 آیه 6). هفت فرشته، هفت جام مصیبت و عذاب را در داوری های مکاشفه فصل 16 در دست خواهند داشت.

شیوع بیماری های همه گیر ممکن است به مجازات گناه مشخصی از طرف خدا ربط داشته باشد و ممکن است ربطی هم نداشته باشد. می تواند فقط نتیجه زندگی در دنیای سقوط کرده و گناه آلود باشد. از آنجاییکه کسی زمان بازگشت عیسی مسیح را نمی داند پس باید مراقب گفتن این مطلب باشیم که بیماری های همه گیر جهانی نشانه این است که در دوره آخر زمان زندگی می کنیم. بیماری برای کسانی که به عیسی مسیح به عنوان نجات دهنده خود ایمان ندارند هشداری است مبنی بر اینکه زندگی تا چه اندازه سست و بی ثابت است و هرلحظه ممکن است آن را از دست بدهیم. جهنم بسیار بدتر از این بیماری ها است. اما نجات مسیحیان و امید ابدی آنها تضمین شده است برای اینکه خون عیسی مسیح برای ما بر روی صلیب ریخته شد (اشعیا فصل 53 آیه 5، دوم قرنتیان فصل 5 آیه 21، عبرانیان فصل 9 آیه 28).

مسیحیان چه واکنشی باید نسبت به بیماری همه گیر جهانی داشته باشند؟ اول از همه اینکه آرامش خود را حفظ کنید، خداوند بر همه چیز کنترل دارد. کتاب مقدس عبارت مشابه «نترسید» را بیش از 300 بار تکرار کرده است. دوم اینکه عاقل باشید. کارهای لازم و منطقی برای دوری از بیماری و حفاظت از خود و خانواده خود را انجام دهید. سوم اینکه به دنبال فرصت برای خدمت باشید. مردم وقتی نگران زندگی خود هستند تمایل بیشتری برای گفتگو درباره ابدیت دارند. برای اعلام پیام انجیل جسور و مشتاق باشید و همیشه حقیقت را همراه با عشق و محبت بیان کنید (افسسیان فصل 4 آیه 15).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره بیماری های همه گیر جهانی چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries