settings icon
share icon
سوال

چگونه بر وسوسه غلبه کنم؟

جواب


کتاب مقدس می گوید که همه ما با وسوسه مواجه هستیم. اول قرنتیان فصل 10 آیه 13، « هيچ وسوسه‌ای نيست كه نتوان در مقابل آن ايستادگی كرد». این آیه به ما کمی دلگرمی می دهد مخصوصا زمانی که فکر می کنیم همه وسوسه های دنیا برای ما هستند و بر روی دیگران تاثیری ندارند. عیسی مسیح نیز وسوسه شد: « اين كاهن اعظم از ضعفهای ما بی‌خبر نيست، زيرا او خود در همين امور وسوسه شد، اما حتی يكبار هم به زانو در نيامد و گناه نكرد» (عبرانیان فصل 4 آیه 15).

این وسوسه های از کجا می آیند؟ اول از همه اینکه، از طرف خدا نیستند، گرچه او اجازه وجود داشتن وسوسه ها را می دهد. یعقوب فصل 1 آیه 13 «زيرا خدا از گناه و بدی به دور است و كسی را نيز به انجام آن، وسوسه و ترغيب نمی‌كند». در فصل اول کتاب ایوب می بینیم که خدا به شیطان اجازه (محدود) می دهد تا ایوب را وسوسه کند. شیطان بر روی زمین مانند شیر غران به دنبال بلعیدن انسان است (اول پطرس فصل 5 آیه 8). اول پطرس فصل 5 آیه 9 به ما می گوید که همه مسیحیان با شیطان دست و پنجه نرم می کنند و باید در برابر آن مقاومت کنند. این متون به ما نشان می دهند که وسوسه ها از جانب شیطان به سمت ما می آیند. در یعقوب فصل 1 آیه 14 می بینیم که وسوسه ها از درون ما نیز سرچشمه می گیرند. ما زمانی وسوسه می شویم که به سمت امیال ناپاک خود گرایش پیدا می کنیم (آیه 14). ما به ذهن خود اجازه می دهیم که درگیر یک سری افکار خاص شود، به مکان هایی می رویم که نباید برویم، و بر اساس امیال درونی خود تصمیم می گیریم که در نهایت ما را وسوسه می کنند.

پس چگونه در برابر وسوسه مقاومت کنیم؟ در ابتدا باید به داستان عیسی مسیح که توسط شیطان در بیابان وسوسه شد رجوع کنیم (متی فصل 4 آیه های 1 تا 11). پاسخ همه وسوسه های شیطان یک عبارت بود، «کتاب مقدس می گوید». فرزند خدا از آن برای ایستادگی در برابر وسوسه های شیطان استفاده کرد و ما می دانیم که بعد از سه بار شیطان را شکست داد و از او دور شد(آیه 11)، ما تا چه اندازه به این روش برای مقابله با وسوسه نیاز داریم؟ همه تلاش های ما برای مقابله با وسوسه بی فایده خواهند بود، مگراینکه قدرت روح القدس توسط مطالعه و تفکر بر روی کلام خدا پشت این تلاش ها باشد. با این روش، «بگذاريد خدا افكار و طرز فكرتان را دگرگون كند تا به انسانی جديد تبديل شويد» (رومیان فصل 12 آیه 2). هیچ سلاح دیگری بر ضد وسوسه وجود ندارد به جز «شمشیر روح القدس، که شمشیر خداست» (افسسیان فصل 6 آیه 17). کولسیان فصل 3 آیه 2 می گوید، «همواره به آنچه در آسمان است بينديشيد، و برای امور اين دنيای زودگذر غصه نخوريد». اگر ذهن ما پر شود از شوهای تلوزیونی، موسیقی و همه چیزهای دیگری که فرهنگ امروزی در اختیار ما قرار می دهد، در نهایت ذهن ما با پیام ها و تصاویر بمباران خواهد شد و به سمت وسوسه های گناه آلود کشیده می شود. اما اگر افکار ما از پاکی و تقدس خداوند، عشق و محبت به مسیح، و انعکاس هر دوی آنها در کتاب مقدس پر شده باشد، علاقه ما نسبت به تمایلات دنیوی کم رنگ شده و از بین می رود. اما اگر ذهن و افکار ما تحت تاثیر کلام خدا نباشد، در برابر همه آنچه شیطان می خواهد وسوسه خواهیم شد.

بنابراین این روش ها تنها راه های موثر برای حفاظت از قلب و افکار خود در برابر وسوسه می باشند. سخنان مسیح به شاگردانش در شبی که به او خیانت شد را به خاطر داشته باشید، «بيدار بمانيد و دعا كنيد تا وسوسه بر شما غلبه نكند. روح انسان می‌خواهد آنچه درست است انجام دهد، اما طبع بشری او ضعيف است» (متی فصل 26 آیه 41). اکثر مسیحیان نمی خواهند به سادگی به گناه آلوده شوند اما نمی توانیم در برابر آنها مقاومت کنیم برای اینکه جسم ما به اندازه کافی قدرت ایستادگی در برابر آنها را ندارد. ما خود را در موقعیت هایی قرار می دهیم و یا ذهن خود را با افکاری پر می کنیم که ما را به سمت گناه می کشند.

ما باید همانطور که در رومیان فصل 12 آیه های 1 تا 2 گفته شده افکار خود را دگرگون کنیم. ما دیگر نباید مانند دنیا فکر کنیم و مانند آن زندگی کنیم. امثال فصل 4 آیه های 14 تا 15 می گوید، «به راه بدكاران نرو و از روش گناهكاران پيروی ننما. از آنها دوری كن و روی خود را از آنان بگردان و به راه خود برو». ما باید از مسیرهای دنیوی که به وسوسه منتهی می شوند دوری کنیم، برای اینکه جسم ما در برابر آن ضعیف است. ما به راحتی توسط شهوات خود منحرف می شویم.

متی فصل 5 آیه 29 نصیحت بسیار خوبی به ما می کند. «پس، اگر چشمی كه برايت اينقدر عزيز است، باعث می‌شود گناه كنی، آن را از حدقه درآور و دور افكن. بهتر است بدنت ناقص باشد، تا اين كه تمام وجودت به جهنم بيفتد». سخت گیرانه و شدید به نظر می رسد! گناه بسیار طاقت فرسا است! عیسی مسیح می گوید که برای اجتناب از گناه باید چنین مقیاسی داشته باشیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چگونه بر وسوسه غلبه کنم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries