settings icon
share icon
سوال

قدیمی ترین دین دنیا چیست؟

جواب


قدیمی ترین دین جهان، همانطوری که در پیدایش فصل 4 آیه 26 عنوان شده است، عبادت خدای یگانه و واقعی است: «در زمان انوش بود كه مردم شروع به عبادت خداوند نمودند.» آنها او را یهوه نامیدند. نامیدن خدا به این اسم نشان دهنده یک تغییر در جامعه بود – مردم برای اولین بار خودشان را پرستش کنندگان خدا معرفی می کنند. این رویداد در زمان انوش، نوه آدم از طرف شیث، و بعد از 250 سال از اخراج آدم و حوا از باغ عدن اتفاق افتاد.

ما از اینکه آیا خدا دستورها یا مراسم خاصی را برای آن مراسم عبادت اولیه تعیین کرده بود یا نه اطلاعاتی در دست نداریم. فرض ما بر این است که اهدای قربانی بخشی از آن عبادت بوده است، برای اینکه نیاز به قربانی را در داستان هابیل و قائن می بینیم (پیدایش فصل 4 آیه های 3-4). همه آن چیزی که موسی درباره اولین دین می گوید این است که آنها نام خدا را می دانستند و او را با این نام صدا کردند.

کار شیطان ایجاد انحراف و تفرقه است. زمانی زیادی از آن دین پاک که در نام خدا عبادت می کرد نگذشته بود که با بت پرستی و انشعاب به صدها دین مختلف به انحراف کشیده شد. نام خدا، در زمان نوح، کاملا فراموش شده و «مردم غرق در گناهند و دائماً به سوی زشتی‌ها و پليدی‌ها می‌روند» (پیدایش فصل 6 آیه 5). دفعه بعدی که پس از مدتها شاهد خوانده شدن نام خداوند هستیم از طرف ابراهیم است که « قربانگاهی برای خداوند بنا كرده، او را پرستش نمود» (پیدایش فصل 12 آیه 8).

قدیمی ترین دین بت پرستی که ما از آن اطلاع داریم مصری بود. فرهنگ مصری با خدایان متعدد خود در بخش پایانی دوران کتاب پیدایش و دوران کتاب خروج کاملا رواج داشت. ابراهیم با مصر ثروتمند در حال پیشرفت و فرعونش روابطی داشت (پیدایش فصل 12 آیه 10).

خداوند در زمان موسی در قرن 15 ق.م. دوباره نام خود را آشکار می کند (خروج فصل 3 آیه 14) و دین را برای اسرائیلی ها تاسیس می کند. یکی از قوانین عبادت در نام یهوه، کنار گذاشتن همه خدایان دیگر بود (خروج فصل 20 آیه های 3-4). در میان بت پرستی و چندخدایی، یگانه پرستی عبرانیان مانند نوری در تاریکی درخشید.

دینی که امروز به نام مسیحیت می شناسیم ادامه برنامه خدا برای اسرائیلی ها است. انجیل « قدرت خداست برای نجات تمام كسانی كه ايمان بياورند. پيغام انجيل در ابتدا فقط به يهوديان اعلام می‌شد، اما اكنون همه می‌توانند با ايمان آوردن به آن، به حضور خدا راه يابند» (رومیان فصل 1 آیه 16). بنابراین، تاریخ جهان شامل چرخه ای از رونمایی خدا از خودش به انسان، جدا شدن انسان از خدا، و احیای حقیقت توسط خدا بوده است. با ردیابی این حقیقت تا زمان پیدایش فصل 4 آیه 26 و قول پیدایش فصل 3 آیه 15 به این نتیجه می رسیم که پرستش خداوند از طریق ایمان به عیسی مسیح قدیمی ترین دین جهان است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

قدیمی ترین دین دنیا چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries