settings icon
share icon
سوال

غیب گویی چیست؟

جواب


تعریف فرهنگ لغت از غیب گویی: مخفی، پنهانی، ماورای طبیعی. مثال هایی از غیب گویی را می توان طالع بینی، جادوگری (ویکا)، افسون سیاه، فال بینی، جادو (سفید و سیاه)، تخته ویجا، کارت های تاروت، روح گرایی، فراروان شناسی و شیطان پرستی نام برد. انسان همیشه درگیر غیب گویی از زمان باستان تا به امروز بوده است. غیب گویی و پدیده هایی از این قبیل میلیون ها انسان را در سرتاسر جهان به اسارت خود درآورده است، و این موضوع فقط محدود به افراد نادان و بی سواد نیست. چندین عامل وجود دارد که باعث شده تا غیب گویی حتی در عصر تکنولوژی هم برای مردم جالب و جذاب باشد.

غیب گویی به حس کنجکاوی ما مرتبط می شود. بسیاری از مردم توسل به غیب گویی را با روش های بی ضرری مانند تخته ویجا و از سر کنجکاوی آغاز کرده اند. این افراد روز به روز بیشتر درگیر غیب گویی شده اند. متاسفانه این جور کارها مانند ریگ روان می ماند، ورود به آن راحت اما خروج از آن بسیار مشکل است. جذابیت دیگر غیب گویی این است که به نظر می رسد راه حل سریع و آسانی برای رسیدن به پاسخ پرسش های زندگی است. ستاره بین ها نمودار آینده شما را می کشند، تخته ویجا و کارت تاروت مسیر را به شما نشان می دهند، واسط هم شما را به روح خاله تان متصل می کند که به شما بگوید همه چیز در آنجا خوب است. کارهای غیب گویی توسط ارواح پلید کنترل می شوند، که اطلاعات کافی برای شیفته نگه داشتن قربانیان خود ارائه می دهند، در حالی که بیشتر و بیشتر بر روی قلب و ذهن افراد ساده لوح تسلط پیدا می کنند.

تاکید بر روی خطرات اعمال غیب گویی به هیچ عنوان اغراق نیست. کتاب مقدس به ما می گوید خدا از غیب گویی متنفر است و به یهودیان درباره آن هشدار داده است. ملت های کافری که اسرائیل را تحت سلطه خود درآورده بودند غرق در غیب گویی بودند – فال گیری، رمالی، جادوگری، روح گرایی – و این یکی از دلایلی بود که خداوند به قوم خود قدرت بیرون راندن آنها از سرزمینشان را داد (تثنیه فصل 18 آیه های 9 تا 14). عهد جدید به ما می گوید افزایش علاقه به غیب گویی از نشانه های آخر زمان است: «ما روح‌القدس صريحاً می‌فرمايد كه در زمانهای آخر، برخی در كليسا از پيروی مسيح رويگردان شده، به دنبال معلمينی خواهند رفت كه از شيطان الهام می‌گيرند» (اول تیموتائوس فصل 4 آیه 1).

چگونه می توانیم غیب گویی و کسانی که آن را ترویج می دهند شناسایی کنیم؟ اتفاقی که در دوران آغازین کلیسا افتاد و پولس و برنابا درگیر آن شدند نقطه خوبی برای آغاز این بحث است: «در آن جزيره، شهر به شهر گشتند و پيغام خدا را به مردم رساندند تا اينكه به شهر پافُس رسيدند. در پافُس به يک جادوگر يهودی برخوردند به نام باريشوع كه ادعای پيغمبری می‌كرد و با «سرجيوس پولس» كه فرماندار رومی قبرس و شخصی برجسته و دانا بود، طرح دوستی ريخته بود. فرماندار برنابا و پولس را به حضور خود احضار كرد، چون می‌خواست پيغام خدا را از زبان آنان بشنود. ولی آن جادوگر كه نام يونانی او اَليما بود، مزاحم می‌شد و نمی‌گذاشت فرماندار به پيغام برنابا و پولس گوش دهد و سعی می‌كرد نگذارد به خداوند ايمان بياورد. آنگاه پولس كه سرشار از روح‌القدس بود، نگاه غضب‌آلودی به آن جادوگر انداخت و گفت:«ای فرزند شيطان، ای حيله‌گر بدذات، ای دشمن تمام خوبی‌ها، آيا از مخالفت كردن با خدا دست برنمی‌داری؟» (اعمال رسولان فصل 13 آیه های 6 تا 10).

در این گزارش، چندین ویژگی و مشخصه افراد غیب گو و جادوگر را می بینیم. پیامبران دروغین هستند (آیه 6) که عقاید اساسی مسیحیت را انکار می کنند: الوهیت مسیح، سقوط انسان به گناه، بهشت، جهنم، رستگاری و کار فداکارانه عیسی مسیح بر روی صلیب. دوم اینکه، آنها به دنبال تحت تاثیر قرار دادن مردم مخصوصا افراد قدرتمند هستند تا آنها را از ایمانشان روی گردان کنند (آیه های 6 تا 7) و سوم اینکه، آنها هر کاری که لازم است انجام می دهند تا از انتشار پیام انجیل جلوگیری کنند و با بشارت دهندگان آن در هر حالتی مخالفت کنند (آیه 8). وقتی حقیقت پیام انجیل یعنی نجات و رستگاری از طریق عیسی تحقیر یا رد می شود، شیطان و ارواح پلید او شادمان می شوند.

از غیب گویی و جادوگری به هر شکلی باید دوری شود و دوری از آن درست ترین کار است. باید «هشیار و مراقب باشيد، زيرا دشمن شما، شيطان، همچون شيری گرسنه، غُرّان به هر سو می‌گردد تا طعمه‌ای بيابد و آن را ببلعد» (اول پطرس فصل 5 آیه 8). بخشی از این هشیاری این است که در برابر نقشه های شیطان عاقلانه عمل کنیم و در جستجوی جزئیات غیب گویی ها و جادوگری ها نباشیم. ما باید متوجه هدف نهایی شیطان که نابودی روح ماست باشیم و به سلاح های خداوند مسلح شویم (افسسیان فصل 6 آیه های 10 تا 18). فقط در این صورت است که می توانیم پایدار و قدرتمند در برابر تیرهای آتشین شیطان بایستیم و آنها را خاموش کنیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

غیب گویی چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries