settings icon
share icon
سوال

آیا نخواندن کتاب مقدس گناه است؟

جواب


گناه به هر گفتار، کردار، فکر یا انگیزه ای گفته می شود که به معیارهای جلال خداوند نمی رسند (رومیان فصل 3 آیه 23). گناه، سرپیچی از قانون خدا و شورش بر ضد طبیعت و فرامین اوست. اگر مطالعه کتاب مقدس خواست خدا برای ماست، پس نخواندن آن گناه است.

این حقیقت که خداوند کلام خود را الهام کرده و آن را طی قرنها برای ما محافظت کرده است یعنی او از ما می خواهد کلامش را بخوانیم. خدا چرا باید کتابی بنویسد که خواندن یا نخواندنش برای او اهمیتی نداشته باشد؟

گناه در قلب انسان آغاز می شود و خدا هم به قلب انسان نگاه می کند (اول سموئیل فصل 16 آیه 7؛ ارمیا فصل 17 آیه 10؛ رومیان فصل 8 آیه 27). اگر دلیل نخواندن کتاب مقدس این است که علاقه ای به شنیدن سخنان خدا نداریم، پس گناه بی توجهی را مرتکب می شویم. اگر کتاب مقدس را به این دلیل نمی خوانیم که فکر میکنیم نیازی به آن نداریم گرفتار گناه غرور شده ایم. اگر به این دلیل کتاب مقدس نمی خوانیم چون وقت نداریم و آن را خیلی مهم در نظر نمی گیریم، گناه ما الویت های اشتباه است. عیسی مسیح گفت، «پس شما اول از همه به‌دنبال ملکوت و عدالت خدا باشید، و او همهٔ نیازهای شما را برآورده خواهد ساخت.» (متی فصل 6 آیه 33). او همچنین می گوید، «به هر که مسئولیت بزرگتری سپرده شود، بازخواست بیشتری نیز از او به عمل خواهد آمد » (لوقا فصل 12 آیه 48). خداوند از ما انتظار دارد که زمان، منابع، علایق و خدمات خود را صرف کارهایی کنیم که ارزش ابدی دارند. کسانی که به کتاب مقدس دسترسی دارند به خدا پاسخ خواهند داد که با این امتیاز بالا چه کاری کرده اند.

در مزامیر فصل 119 که در کل درباره کلام خداست، نویسنده «یاد می گیرد»، «توجه می کند»، «حفظ می کند»، «اعلام میکند» و بر روی کلام خدا «تفکر» می کند (مزامیر فصل 119 آیه های 6 تا 8، 13، 15). همه این کارها مستلزم مطالعه کتاب مقدس است. تنها خواندن کافی نیست بلکه باید عمیقا تمایل به شناخت کلام خدا داشته باشیم، آن را در زندگی به کار بگیریم، و با دیگران به اشتراک بگذاریم.

علاوه بر مثال مزامیر، به ایمانداران گفته شده است، «تا آنجا که در توان داری، بکوش تا مورد تأیید خدا قرار گیری، همچون کارگری که دلیلی برای شرمسار شدن ندارد و کلام خدا را به‌درستی به کار می‌بندد» (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 15). با توجه به دستور مستقیم مبنی بر لزوم خواندن کتاب مقدس، عدم انجام آن گناه محسوب می شود.

خواندن و مطالعه کتاب مقدس ما را برای مدیریت بهتر مشکلات زندگی مجهز می کند. اجتناب از گناه نخواندن کتاب مقدس می تواند از گناه کردن جلوگیری کند: « کلام تو را در دل خود حفظ می‌کنم و به خاطر می‌سپارم تا مبادا نسبت به تو گناه ورزم! » (مزامیر فصل 119 آیه 11). مطالعه کتاب مقدس به رشد روحانی ما کمک می کند (اول پطرس فصل 2 آیه 2).

«زیرا کلام خدا زنده و قدرتمند و بُرّنده‌تر است از هر شمشیرِ دولبه و تیز، و چنان نافذ که حتی جان و روح، و مفاصل و مغز استخوان را از هم جدا می‌کند، و افکار و نیّت‌های اعماق دل انسان را آشکار می‌سازد» (عبرانیان فصل 4 آیه 12). همه ما به بررسی و موشکافی ای نیاز داریم که کتاب مقدس وارد زندگی مان می کند. ما به مطالعه کتاب مقدس نیاز داریم.

مسیحیان باید کتاب مقدس را بخوانند و بشناسند تا بتوانند آن را بدرستی به دیگران توضیح دهند. اول پطرس فصل 3 آیه 15 به ما دستور می دهد که همیشه آماده پاسخ به سوالاتی باشیم که درباره امید ما به عیسی مسیح پرسیده می شود. غیرایمانداران سوالات زیادی دارند. آنها وقتی با ایمانداری برخورد می کنند که کتاب مقدس خود را نمی شناسد به این معنی است که پاسخی ندارند و این بدخدمتی به کسانی است که سوال دارند.

بسیاری از مردم به اشکال مختلفی دسترسی سریع به کتاب مقدس دارند. بی اعتنایی به فرصت هایی که برای شنیدن کلام خدا داریم، گناه است. برای بی سوادها یا کسانی که از راه شنیدن یاد می گیرند کتاب مقدس صوتی موجود است. کتاب های مقدس مخصوص آموزش سرشار از تفسیرهایی است که در فهمیدن متن به ما کمک می کنند. نسخه های امروزی و تفسیرها کمک کرده اند تا وقایع تاریخی طوری برای ما روشن شوند که مفهوم واقعی کتاب مقدس را به خوبی درک کنیم. یعقوب فصل 4 آیه 17 را می توان برای خواندن کتاب مقدس به کار برد: «پس، این را از یاد نبرید که اگر بدانید چه کاری درست است، اما آن را انجام ندهید، گناه کرده‌اید»

در اکثر مواردی که ما نگران هستیم آیا چیزی گناه است یا نه، در واقع در حال پرسیدن سوال اشتباهی از خودمان هستیم. یک مسیحی می تواند سوال بهتری بپرسد: «عیسی مسیح از من می خواهد چه کاری انجام دهم؟» عیسی مسیح در طولانی ترین دعای ثبت شده اش از پدر می خواهد «کلام راستی خود را به آنان بیاموز تا پاک و مقدّس شوند» (یوحنا فصل 17 آیه 17). بنابراین ما جواب این سوال را داریم. او از ما می خواهد پاک و مقدس شویم و ما با مطالعه و به کار بردن کتاب مقدس می توانیم خواست او را انجام دهیم. بی اعتنایی به کتاب مقدس برای او ناخوشایند است و ما را در برابر دشمن مان یعنی شیطان آسیب پذیر می کند (اول پطرس فصل 5 آیه 8).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا نخواندن کتاب مقدس گناه است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries