settings icon
share icon
سوال

آیا عقیده «نام ببر و مطالبه کن» کتاب مقدسی است؟

جواب


عقاید «نام ببر و مطالبه کن» یا «انجیل رفاه» کتاب مقدسی نیستند و در بسیاری از موارد متضاد پیام واقعی انجیل و آموزش صریح کتاب مقدس می باشند. گرچه امروزه اشکال مختلفی از فلسفه «نام ببر و مطالبه کن» وجود دارد، اما همه آنها ویژگی های یکسانی دارند. در بهترین حالت می توان گفت که این طرز فکر نتیجه تفسیر اشتباه و درک غلط از کتاب مقدس است، و در بدترین حالت، یک طرز فکر بدعت گذارانه است و ویژگی های یک عقیده فرقه ای را دارد.

اساس پیام جنبش های کلام ایمان و نام ببرو مطالبه کن با متافیزیک عصر جدید اشتراکاتی بیشتری دارد تا مسیحیت کتاب مقدسی. به جای اینکه حقیقت را با استفاده از افکار خود بسازیم (آنگونه که عصر جدیدی ها توصیه می کنند)، ترویج دهندگان نام ببر و مطالبه کن می گویند که می توانیم از قدرت ایمان برای به وجود آوردن حقیقت استفاده کنیم و آن چیزی را که می خواهیم به دست آوریم. در اصل، معنی ایمان از «باور به خداوند قادر و مقدس در هر شرایطی» به «کنترل کردن خدا برای برآورده کردن خواسته های ما» تغییر کرده است. ایمان به جای اینکه باور به خدا حتی در شرایط سخت باشد، به نیرویی تبدیل می شود تا خواسته های ما را محقق کند.

فلسفه نام ببر و مطالبه کن در موارد زیادی از مسیحیت کتاب مقدسی جدا می شود. این عقیده، انسان و ایمان او را بالاتر از خدا قرار می دهد. در حقیقت، بسیاری از ترویج دهندگان تندروی جنبش کلام ایمان این مطلب را آموزش می دهند که انسان در شرایط برابر با خداوند آفریده شد و موجودی هم رده خداوند است. این عقیده بدعت گذار و خطرناک، اساسی ترین اصل مسیحیت کتاب مقدسی را رد می کند؛ به همین دلیل، طرفداران تندوری عقیده نام ببر و مطالبه کن، فرقه گرا و مسیحی غیرواقعی هستند.

فرقه های متافیزیکی و عقیده نام ببر و مطالبه کن، حقیقت را تحریف کرده و معتقدند که افکار ما حقیقت را کنترل می کنند. قدرت تفکر مثبت یا انجیل رفاه فرقی در اصل قضیه نمی کند، چیزی که ایمان دارید یا فکر می کنید اتفاق خواهد افتاد همان چیزی است که اتفاقات آینده را کنترل می کند. اگر افکار منفی دارید و یا ایمان کافی ندارید، رنج خواهید برد و یا چیزی که می خواهید را به دست نخواهید آورد. اما از طرف دیگر اگر افکار مثبت یا ایمان کافی داشته باشید؛ سلامتی، ثروت و خوشبختی را خواهید داشت. این عقیده غلط برای اساسی ترین غریزه های انسان جذاب به نظر می رسد که دلیل رواج گسترده آن هم می باشد.

گرچه فلسفه انجیل رفاه و کنترل آینده انسان از طریق افکار یا ایمان او، برای انسان گناهکار جذاب به نظر میرسد اما برای خدایی که خودش را در کلامش آشکار کرده است، توهین آمیز می باشد. پیروان عقیده نام ببر و مطالبه کن به جای اینکه قدرت مطلق آشکار شده خداوند در کتاب مقدس را بپذیرند، خدای دروغینی را پذیرفته اند که بدون ایمان آنها کاری از دستش برنمی آید. آنها دیدگاه غلطی از خداوند را ترویج می دهند که می گوید او (خداوند) می خواهد شما را با سلامتی، ثروت و خوشبختی برکت دهد اما تا شما ایمان کافی نداشته باشید او قادر به انجام این کار نخواهد بود. خداوند دیگر قدرت و کنترلی ندارد، قدرت در دست انسان است. این طرز فکر کاملا متضاد با گفته های کتاب مقدس است. خداوند برای انجام هیچ کاری به ایمان انسان تکیه نمی کند. در سرتاسر کتاب مقدس شاهد آن هستیم که خداوند کسانی که خودش انتخاب می کند را برکت و شفا می دهد.

یکی دیگر از مشکلات عقیده نام ببر و مطالبه کن عدم تشخیص این حقیقت است که عیسی مسیح گرانبها ترین گنج است و ارزش فداکردن همه چیز برای او را دارد (متی فصل 13 آیه 44)، در عوض عیسی مسیح را چیزی کمی بیشتر خواسته حال حاضر انسان می دانند. پیام مسیح این است که یک مسیحی باید، «خود را فراموش كند و صليب خود را برداشته، مرا پيروی كند. زيرا هر كه بخواهد جان خود را برای خود حفظ كند، آن را از دست خواهد داد؛ اما كسی كه جانش را به خاطر من فدا كند، آن را دوباره به دست خواهد آورد. برای شما چه فايده‌ای دارد اگر تمام دنيا را داشته باشيد، ولی زندگی جاويد را از دست بدهيد؟ آيا چيزی پيدا می‌شود كه قدر و قيمتش از زندگی جاويد بيشتر باشد؟» (متی فصل 16 آیه های 24-26). این آیه بر خلاف عقیده انجیل رفاه صحبت می کند. انجیل رفاه به جای از خودگذشتگی درباره راضی کردن خود انسان صحبت می کند. هدف آن شبیه مسیح شدن از طریق فداکاری نیست بلکه داشتن آن چیزی است که همین حالا می خواهیم، این طرز فکر به وضوح گفته های نجات دهنده ما را نقض می کند.

کتاب مقدس می گوید، «همهٔ آنانی كه می‌خواهند مطابق ارادهٔ خدا زندگی كنند، از دشمنان مسيح رنج و آزار خواهند ديد» (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 12)، اما پیام فلسفه نام ببر و مطالبه کن این است که همه رنج های ما نتیجه نداشتن ایمان است. انجیل رفاه ما را برای به دست آوردن امور دنیوی تشویق می کند، اما اول یوحنا فصل 2 آیه 15 به می گوید، « به اين دنيای گناه‌آلود و به آنچه به آن تعلق دارد، دل نبنديد» و در واقع کسانی که شیفته امور دنیوی هستند به دشمنان خدا تبدیل می شوند (یعقوب فصل 4 آیه 4). پیام انجیل سعادت کاملا در نقطه مقابل آموزش های کتاب مقدس قرار دارد.

جول اوستین در کتاب خود، بهترین زمان زندگی شما در این لحظه، می گوید کلید اصلی دستیابی به زندگی موفق تر، خانه بهتر، ازداج قوی تر، و شغل بهتر را می توان در «فرایند ساده ولی اساسی تغییر نوع تفکر شما نسبت به زندگی و کمک به شما برای تحقق آنچه واقعا اهمیت دارد» پیدا کرد. تفاوت این طرز فکر با گفته کتاب مقدس این است که زندگی این دنیا قابل مقایسه با زندگی پس از مرگ نیست. پیام انجیل رفاه تمرکز بر روی گنج ها و چیزهای خوبی است که همین حالا می خواهیم یا می توانیم داشته باشیم است، در حالیکه عیسی مسیح گفت، « ثروت خود را بر روی اين زمين نيندوزيد زيرا ممكن است بيد يا زنگ به آن آسيب رساند و يا دزد آن را بربايد. ثروتتان را در آسمان بيندوزيد، در جايی كه از بيد و زنگ و دزد خبری نيست. اگر ثروت شما در آسمان باشد، فكر و دلتان نيز در آنجا خواهد بود» (متی فصل 6 آیه های 19-21).

عیسی مسیح نیامد تا در همین لحظه به ما سلامتی، ثروت و خوشبختی بدهد. او آمد تا ما را از اسارت گناه نجات دهد تا بتوانیم از زندگی ابدی با او لذت ببریم. پیروی از عیسی مسیح وسیله ای برای به دست آوردن همه چیزهای مادی در این زندگی نیست بلکه تنها راه موجود برای تجربه زندگی واقعی - در حال حاضر و تا ابد - است. ما نباید خواستار بهترین زندگی در حال حاضر باشیم، بلکه باید مانند پولس فکر کنیم، «آموخته‌ام كه به آنچه دارم، راضی و قانع باشم» (فیلیپیان فصل 4 آیه 11).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا عقیده «نام ببر و مطالبه کن» کتاب مقدسی است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries