settings icon
share icon
سوال

چرا میکائیل و شیطان بر سر جسد موسی بحث می کردند (یهودا آیه 9)؟

جواب


یهودا آیه 9 به رویدادی اشاره می کند که در هیچ جای دیگر کتاب مقدس به آن اشاره ای نشده است. میکائیل مجبور بود که بر سر جسد موسی با شیطان بحث کند، اما جزئیات آن بیان نشده است. مشاجره دیگری که در بین فرشتگان در کتاب مقدس آمده مربوط می شود به دانیال که درباره آن فرشته در رویای خود سخن می گوید. نام این فرشته که در دانیال فصل 8 آیه 16 و فصل 9 آیه 21 آمده جبرئیل می باشد که به دانیال می گوید فرشته حاکم بر پارس در برابر او مقاومت کرده تا سرانجام میکائیل اعظم به کمک او آمد (دانیال فصل 10 آیه 13). پس ما از کتاب دانیال این مطلب را متوجه می شویم که فرشتگان و شریران با روح و جان بشر و ملت ها مبارز می کنند و اینکه شیطان و ارواح پلید در برابر فرشتگان مقاومت می کنند و سعی بر این دارند که مانع انجام دستور خدا شوند. یهودا به ما می گوید که خداوند جبرئیل را فرستاد تا به نوعی به انجام امور جسد موسی بپردازد، که سرانجام خداوند خودش جسد او را دفن کرد (تثنیه فصل 34 آیه های 5 تا 6).

نظریه های مختلفی درباره بحث بر سر جسد موسی وجود دارند. یک نظریه این است که شیطان، متهم کننده همیشگی قوم خدا (مکاشفه فصل 12 آیه 10) در برابر انتقال موسی به زندگی ابدی به دلایل گناه او در مریبه (تثنیه فصل 32 آیه 51) و قتل مصریان (خروج فصل 2 آیه 12) مقاومت کرده است.

برخی می گویند که این مطلب مانند متن کتاب زکریا فصل 3 آیه های 1 تا 2 می باشد، "سپس خداوند در رؤيا، يهوشع، كاهن اعظم را به من نشان داد كه در حضور فرشته خداوند ايستاده بود. شيطان نيز آنجا در سمت راست فرشته ايستاده بود و تهمت‌های زيادی به يهوشع می‌زدفرشتهٔ خداوند به شيطان گفت: ای شيطان، خداوند تو را محكوم كند. خداوند كه اورشليم را برای خود برگزيده است تو را محكوم كند." اما دلایل مخالفان این نظریه بسیار روشن است: (1) تنها شباهت بین این دو متن عبارت "خداوند تو را محکوم کند" می باشد. (2) نام "میکائیل" در همه متون کتاب زکریا تکرار نشده است. (3) اشاره به "جسد موسی" در کتاب زکریا نشده است.

حتی این عقیده نیز وجود دارد که یهودا این شرح را از کتاب ابوکریفا نقل قول کرده است و اینکه هدف یهودا این بوده که گزارش کتاب ابوکریفا را تایید کند. اوریژن ( سال 185تا 254 میلادی) از محققان و الهیات شناسان آغازین مسیحی، از کتاب " The Assumption of Moses " نام می برد که حاوی همین داستان بحث بین میکائیل و شیطان بر سر جسد موسی بوده است. این کتاب که از بین رفته است یک کتاب یهودی یونانی بود و اوریژن معتقد است که این کتاب سرچشمه این بحث در کتاب یهودا بود.

تنها سوال مهم این است که آیا این داستان درست است یا نه. بدون توجه به ریشه این گزارش، به نظر می رسد که یهودا بحث بین میکائیل و شیطان بر سر جسد موسی را تایید می کند. او طوری درباره این گزارش صحبت می کند که انگار درباره مرگ موسی و یا ضربه زدن موسی به صخره (داستان جاری شدن آب از صخره) اشاره می کند. و چه کسی می تواند این را تکذیب کند؟ چه مدرکی وجود دارد که این بحث اتفاق نیفتاده است؟ اشاره های زیادی در کتاب مقدس به فرشتگان شده است. ما می دانیم که میکائیل واقعی است. نام شیطان بارها در کتاب مقدس آمده است و متون زیادی این حقیقت را تایید کرده اند که فرشتگان خوب و بد در رویدادهای مهم روی زمین در کار هستند. از آنجاییکه ماهیت بحث بین میکائیل و شیطان بر سر جنازه موسی ناشناخته است پس حدس و گمانه زنی هم بی فایده است. ما نمی دانیم که آیا بحث در مورد مالکیت جسد، دفن جسد و یا چیز دیگری بوده است.

ما بر دو چیز آگاهی مطلق داریم: اول اینکه کتاب مقدس بدون خطا می باشد. بدون خطا بودن کتاب مقدس از پایه های ایمان مسیحی است. به عنوان یک مسیحی، هدف ما برخورد کردن با کتاب مقدس با احترام و با دعا می باشد و اگر چیزی از آن را درک نمی کنیم باید بیشتر دعا و مطالعه کنیم و اگر باز هم به جوابی نمی رسیم باید مهر تاییدی بر محدودیت های خود در برابر کلام کامل خدا بزنیم.

دوم اینکه، یهودا آیه 9 یک مثال بسیار خوب از نحوه برخورد یک مسیحی با شیطان و ارواح پلید او می باشد. مثال میکائیل به این معنی نیست که نفرین شیطان باید یک درس برای مسیحیان درباره چگونگی برخورد با نیروهای پلید باشد. ایماندارن نباید دنبال آن باشند بلکه باید از قدرت خداوند بر ضد آنها کمک بگیرند. اگر مخلوق قدرتمندی در برابر شیطان تسلیم خواست و فرمان خدا می شود پس ما که هستیم که نیروهای شیطانی را ملامت کنیم، آنها را از بدن کسی خارج کنیم و یا به آنها دستور دهیم؟

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا میکائیل و شیطان بر سر جسد موسی بحث می کردند (یهودا آیه 9)؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries