settings icon
share icon
سوال

تخت رحمت چیست؟

جواب


عهد قدیم درباره شکل و دکور خیمه عبادت (خیمه مقدس) با عبرانیان صحبت می کند. خیمه عبادت جایگاه قابل حمل مقدسی بود که در دوران سرگردانی اسرائیلی ها در بیابان از زمان رهایی از مصر تا ساخت معبد در اورشلیم از آن استفاده می کردند (نگاه کنید به خروج فصل 25-27). داخل خیمه مقدس، صندوق عهد قرار داشت و تخت رحمت بخشی از آن بود (عبرانیان فصل 9 آیه های 3-5).

صندوق عهد حاوی دو لوح سنگی بود که 10 فرمان روی آن حکاکی شده بود، این صندوق مقدس ترین شیء در خیمه عبادت و بعدها در معبد اورشلیم بود و در داخلی ترین قسمت آن به نام قدس الاقداس قرار گرفته بود. درون صندوق، ظرف طلایی نان من که خداوند در دوران سرگردانی قوم اسرائیل در بیابان برای آنها فراهم کرد (خروج فصل 16 آیه 4)، و عصای هارون که شکوفه کرد و بادام داد (اعداد فصل 17 آیه های 1-13، نگاه کنید به عبرانیان فصل 9 آیه 4) نیز قرار داشت. روی صندوق عهد سرپوشی به نام تخت رحمت قرار داشت که روی آن ابر یا سمبل نمایانی از حضور الهی ظاهر می شد. خداوند روی این قسمت حضور پیدا می کرد و از این مکان زمانی که خون قربانی روی آن پاشیده می شد به انسان رحمت می داد.

می توان اینطور گفت که تخت رحمت، قوم خدا را از داوری و مجازات قانون موسی پنهان می کرد. هر ساله در روز کفاره، کاهن اعظم وارد قدس الاقداس می شد و با پاشیدن خون حیوانات قربانی کفاره گناهان قوم اسرائیل را پرداخت می کرد. این خون بر روی تخت رحمت پاشیده می شد. این کار استعاره ای از بخشش گناهان و بخشش سرپیچی از قانون خدا تنها از راه ریختن خون قربانی بود.

معادل یونانی «تخت رحمت» در عبرانیان فصل 9 آیه 5 کلمه هیلاستریون است و به معنی «کفاره» یا «دلجویی، فرونشادن خشم و غضب» است؛ این اصطلاح به مفهوم پاک کردن گناه است. در حزقیال فصل 43 آیه های 13-15، قربانگاه برنجی ترجمه شده به یونانی نیز هیلاستریون (تخت رحمت یا کفاره) نامیده شده است، برای اینکه به ریخته شدن خون برای گناهان مرتبط می باشد.

این موضوع چه اهمیتی دارد؟ در عهد جدید، عیسی مسیح به عنوان کفاره برای گناهان ما تعیین شده است. پولس در نامه اش به رومیان این موضوع را توضیح می دهد: «اما اكنون اگر به عيسی مسيح ايمان آوريم، خدا ما را كاملاً «بی‌گناه» به حساب می‌آورد، چون عيسی مسيح به لطف خود به طور رايگان گناهان ما را برداشته است. خدا عيسی مسيح را فرستاد تا مجازات گناهان ما را متحمل شود و خشم و غضب خدا را از ما برگرداند. خدا خون مسيح و ايمان ما را وسيله‌ای ساخت برای نجات ما از غضب خود. به اين ترتيب او عدالت خود را ظاهر نمود. اگر او كسانی را كه در زمانهای گذشته گناه كرده بودند مجازات نكرد، اين هم كاملاً عادلانه بود، زيرا او منتظر زمانی بود كه مسيح بيايد و گناهان آنان را نيز پاک سازد» (رومیان فصل 3 آیه های 24-25). پولس به ما می گوید همانطوری که در عهد قدیم پیش گویی شده بود، عیسی مسیح گناهان ما را می پوشاند. گناهان ما توسط مرگ او و ایمان آوردن ما به او پوشانده می شود. همچنین هرزمانی که یک ایماندار گناه می کند می توان آن را بر دوش عیسی مسیح قرار داد داد چراکه او همواره کفاره گناهان ما است و آنها را می پوشاند (اول یوحنا فصل 2 آیه 1، فصل 4 آیه 10). این حقیقت مفهوم کفاره گناهان درعهد قدیم و عهد جدید را توسط مثال تخت رحمت به هم گره می زند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

تخت رحمت چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries