settings icon
share icon
سوال

مرگ آسان (اتانازی) چیست؟

جواب


«مرگ اسان» به عمل کشتن بدون درد حیوان یا انسان ، یا جلوگیری از خدمات درمانی گفته می شود، این کار معمولا در مواردی انجام می شود که یک فرد بیماری رنج آور و غیر قابل علاجی داشته باشد. مرگ آسان را اتانازی هم می نامند.

اتانازی یک کلمه یونانی و به معنای «مرگ خوب» ترجمه می شود، این اصطلاح مرگ را به دلیل وضعیت وخیم درمانی بیمار، اقدامی آرامش بخش تلقی می کند. وقتی یک شخص، مخصوصا یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک از یک بیماری رنج می کشد، دچار زوال عقل شده است یا شرایط ناخوشایند دیگری دارد، تمایل داریم که از روی ترحم و دلسوزی به شکل ممکن او را راحت کنیم. گاهی اوقات تمایل به پایان دادن درد و رنج در شخص بیمار یا مراقب آنچنان عمیق است که تمایل به حفظ زندگی را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

چالش بین تمایل به زندگی و پایان دادن به آن برای بشر ناشناخته نیست. در واقع، یکی از قدیمی ترین داستان های کتاب مقدس از تمایل ایوب به مرگ به دلیل رنج فراوان صحبت می کند. ایوب از زندگی خود به ستوه آمده و می نالد، حتی از خدا می خواهد او را بکشد تا اینکه رنج های او (احساسی، جسمی و روحی) پایان یابد (ایوب فصل 6 آیه های 8 تا 11). او می گوید: « برايم بهتر می‌بود گلويم را می‌فشردند و خفه‌ام می‌كردند تا اينكه به چنين زندگی نكبت‌باری ادامه بدهم. از زندگی خود بيزارم. در اين چند روزی كه از عمرم باقی مانده مرا به حال خود رها كن » (ایوب فصل 7 آیه های 15 تا 16).

آیا کتاب مقدس احساسات ایوب درباره ادامه زندگی را تصدیق می کند؟ به طور حتم تایید می کند. شخصیت های دیگری نیز در کتاب مقدس عنوان شده اند که تقاضای مرگ داشتند، مانند ایلیا (اول پادشاهان فصل 19 آیه 4) و شائول (اول تواریخ فصل 10 آیه 4). کتاب مقدس احساس و حتی منطق مفهوم «مرگ آسان» را درک می کند. اما ما با ایمان زندگی می کنیم نه احساسات و منطق (رومیان فصل 1 آیه 17). ما هرگز نمی توانیم فکر خداوند و برنامه های او را درک کنیم. زندگی را او می دهد و حفظ می کند (نحمیا فصل 9 آیه 6) ، و ما حق نداریم حاکمیت او را غصب کنیم. الیهو دوست ایوب در پایان داستان به او هشدار می دهد: «از گناه دوری كن، زيرا خدا اين گرفتاری را به همين سبب فرستاده است تا تو را از گناه دور نگه دارد» (ایوب فصل 36 آیه 21). ما در جایگاهی نیستیم که برای زمان و نحوه مرگ تصمیم بگیریم. «مرگ آسان» گناه بر ضد حاکمیت و برنامه خداوند است.

دیتریش بنهوفر محقق خداشناس، از یک بیماری رنج می برد. او توسط رایش سوم در دوران جنگ جهانی دوم زندانی و در نهایت اعدام شد. زمانی که در زندان بود در کتابی که بعدها چاپ شد نوشت: «حق پایان دادن به زندگی فقط برای خداوند است، برای اینکه تنها خداوند از هدف زندگی انسان اطلاع دارد. خداوند می خواهد تنها کسی باشد که درباره ادامه یا پایان زندگی یک انسان تصمیم بگیرد».

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

مرگ آسان (اتانازی) چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries