settings icon
share icon
سوال

معنای کلمه عبری روآک چیست؟

جواب


روآک در زبان عبری به معنای «باد»، «نفس»، یا «روح» می باشد، و معادل یونانی آن «پنیوما» است. معمولا از هر دوی این کلمه ها برا ی اشاره به روح القدس در متن ها استفاده شده است. اولین مورد استفاده آن در آیه دوم کتاب مقدس است: «زمین، بی‌شکل و خالی بود، و تاریکی آبهای عمیق را پوشانده بود. و روح خدا بر سطح آبها در حرکت بود» (پیدایش فصل 1 آیه 2). روآک در پیدایش فصل 6 آیه 17 به معنای «نفس حیات» است. پیدایش فصل 8 آیه 1 از روآک برای توصیف باد استفاده کرده که خدا آن را فرستاد تا سطح آب پایین بیاید. کلمه روآک تقریبا 400 بار در عهد قدیم استفاده شده است.

در عهد قدیم وقتی صحبت از «روح خداوند» می شود، اغلب از روآک برای اشاره به روح استفاده شده است. کلمه روآک در کتاب مقدس یا در ارتباط با خدا یا در ارتباط با روح انسان استفاده شده است. این می تواند به معنای روح واقعی انسان (بخش غیرمادی انسان که با جان او مرتبط است) یا خلق و خوی یک شخص، وضعیت احساسی، یا شخصیت کلی اشاره کند. روآک می تواند برای اشاره به نَفَس واقعی یا باد استفاده شود و یا به شکل استعاری به معنای «گذرا» به کار برود.

روآک خداوند، سرچشمه ی زندگی است و به همه مخلوقات زندگی داده است. می توان گفت روآک خداوند همه روآک های (غیر الهی) دیگر را خلق کرده است. همه موجودات زنده حیات خود را مدیون روح خالق خداوند هستند. موسی به طور مستقیم به این حقیقت اشاره می کند: «ای خداوند، خدای روحهای تمامی افراد بشر » (اعداد فصل 27 آیه 16). ایوب نیز به این حقیقت پی برد: «تا جان در بدن دارم و نَفَسِ خدا در بینی‌ام است» (ایوب فصل 27 آیه 3). در متن بعدی، الیهو به ایوب می گوید: «زیرا روح خدا مرا آفریده است و نَفَس قادر مطلق به من زندگی بخشیده است» (ایوب فصل 33 آیه 4).

خداوند در وعده خودش مبنی بر تقویت مسیح با روح القدس از عبارت روآک یهوه (روح خدا) استفاده می کند : «روح خداوند بر آن شاخه قرار خواهد گرفت، یعنی روح حکمت و فهم، روح مشورت و قوت، و روح شناخت و ترس از خداوند.  » (اشعیا فصل 11 آیه 2، همچنین اشعیا فصل 42 آیه 1). این پیشگویی در عیسی مسیح محقق شد و یحیی تعمید دهنده در غسل تعمید عیسی مسیح در رود اردن «روح خدا را دید که به شکل کبوتری پایین آمد و بر عیسی قرار گرفت» (متی فصل 3 آیه 16).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

معنای کلمه عبری روآک چیست؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries