settings icon
share icon
سوال

عدد 666 چه معنایی دارد؟

جواب


در پایان فصل 13 مکاشفه که درباره آن جانور (ضد مسیح) و پیامبر دروغینش بحث می کند، می خوانیم:« اين خود معمايی است و هر كه باهوش باشد می‌تواند عدد جانور را محاسبه كند. اين عدد، اسم يک انسان است و مقدار عددی حروف نام او ۶۶۶ است» (آیه 18). عدد 666 به نوعی کد تشخیص هویت ضدمسیح است. مکاشفه فصل 13 همچنین از «علامت آن جانور» (آیه های 16 تا 17) نیز صحبت می کند، معمولا عدد 666 و آن نشان مرتبط با هم در نظر گرفته می شوند، اما به نظر می رسد دو چیز متفاوت از هم می باشند. نشان آن جانور چیزی است که مردم برای خرید و فروش به آن نیاز خواهند داشت. عدد 666 به شکلی با عدد (شماره) ضدمسیح / آن جانور مرتبط است. البته این شماره می تواند بخشی از نشان او باشد، کتاب مقدس ارتباط قطعی بین آنها را ارائه نداده است.

معنای عدد 666 یک راز است و به نظر می رسد که یوحنا با هدایت روح القدس می خواسته که به صورت یک راز باشد. یوحنا می گوید که برای محاسبه آن به حکمت نیاز داریم. استفاده از جماتریا (اختصاص دادن یک عدد به هر یک از حروف یک نام یا کلمه و سپس جمع کردن آن اعداد برای رسیدن به یک عدد کلی) باعث شده تا به افراد مختلفی در طول تاریخ برسیم و آنها را به عنوان ضدمسیح شناسایی کنیم. برخی از این افراد معروف شامل «نرون»، «رونالد ریگان»، «میخائیل گرباچوف» و برخی از پاپ ها در تاریخ کلیسای روم می شوند. برخی پا را فراتر گذاشته و سعی می کنند با اضافه کردن به عدد 666 به نام یک فرد برسند. با استفاده از مانورهای علم ریاضی تقریبا از عدد 666 به هر اسمی می توانیم برسیم.

جالب است که بدانیم در برخی از نسخه های خطی کتاب مکاشفه به زبان یونانی، عدد 616 به جای 666 استفاده شده است. نسخه های دست نوشته، قویا عدد 666 را تایید می کنند، اما توجه به عدد 616 هم می تواند باعث شود تا قبل از دست بردن به ماشین حساب کمی فکر کنیم.

عدد 666 به نوعی ضد مسیح را معرفی می کند، اما نکته اصلی مکاشفه فصل 13 آیه 18 ارتباط دقیق آن به ضد مسیح نیست. کتاب مقدس معمولا از عدد 7 برای اشاره به خدا و بی نقص بودن او استفاده کرده است. عدد 6 هم شماره انسان در نظر گرفته می شود، چراکه در روز ششم آفریده شد و هرگز به کمال مطلوبی که خدا انتظار دارد نرسید. آن جانور / ضد مسیح تلاش می کند شبیه خدا باشد. او حتی احتمالا ادعا خدایی خواهد کرد. اما همانطور که عدد 6 عقب تر از عدد 7 است، آن جانور/ ضدمسیح نیز با عددش (666) قادر به شکست خداوند نخواهند بود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

عدد 666 چه معنایی دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries