settings icon
share icon
سوال

آیا بر اساس کلام خدا، خود ارضایی گناه است؟

جواب


کتاب مقدس به "خود ارضایی" و آیا اینکه گناه می باشد یا نه، اشاره ای نکرده است. متنی که بیشترین ارتباط با "خود ارضایی" را دارد مربوط به داستان "اونان" در پیدایش فصل 38 آیه های 9 تا 10 می باشد. برخی این متن را اینگونه تفسیر می کنند که جلوگیری از بچه دار شدن، گناه است. خدا، اونان را برای این اقدام محکوم کرد، برای اینکه کار او در نظر خدا ناپسند بود. اونان از انجام وظیفه اش برای ادامه دادن نسل برادرش، خودداری کرد. این متن درباره خود ارضایی نیست بلکه درباره انجام تعهدات خانوادگی می باشد.

دومین متنی که بعضی اوقات به عنوان مدرکی برای گناه بودن خودارضایی استفاده می شود، متی فصل 5 آیه های 27 تا 30 می باشد. عیسی مسیح داشتن نظرشهوت آلود را محکوم می کند و می گوید، "حتی اگر دست راست شما باعث گناه می شود، بهتر است که آن را قطع کنید". از آنجاییکه یک ارتباط مستقیم بین نظرشهوت آلود و خود ارضایی وجود دارد، بعید نیست که عیسی مسیح در این آیه به گناه بودن خودارضایی اشاره ضمنی کرده باشد.

کتاب مقدس در هیچ جایی اشاره مستقیم به گناه بودن خودارضایی نکرده است اما هیچ شکی نیست که تمامی اعمالی که منجر به خودارضایی می شوند، گناه آلود هستند. خوارضایی تقریبا همیشه نتیجه نگاه شهوت آلود، تحریکات جنسی نامناسب و پورنوگرافی است. اینها مشکلاتی هستند که باید مورد رسیدگی قرار بگیرند. اگر گناهانی مانند نظر شهوت آلود، افکار غیر اخلاقی و پرنوگرافی ترک شوند و بر آنها غلبه شود، بنابراین فرد بسیار کمتر دچار وسوسه خودارضایی می شود. بسیاری از مردم با احساس گناه نسبت به خودارضایی دست و پنجه نرم می کنند، اما در واقع، بسیار بهتر است که از گناهانی که باعث خودارضایی می شوند، توبه کنند.

براساس مطالبی که گفته شد آیا می توان گفت، "خودارضایی" گناه است؟ کتاب مقدس مستقیما جواب این سوال را نداده است اما بطور حتم، یک سری اصول در کتاب مقدس وجود دارند که می توانند در مورد "خودارضایی" بکار گرفته شوند:

1) " كارهای شما، حتی خوردن و نوشيدنتان، همه بايد برای جلال و بزرگی خدا باشد" (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31). اگر کاری که انجام میدهیم باعث جلال و بزرگی خداوند نشود، پس نباید آن کار را انجام دهیم.

2) "زيرا كاری كه با وجدان ناراحت انجام شود، گناه است" (رومیان فصل 14 آیه 23). اگر انجام کاری باعث بی حرمتی به خدا شود، گناه است.

3) "آيا هنوز نمی‌دانيد كه بدن شما، مسكن روح‌القدس می‌باشد كه او را خدا به شما عطا كرده است؟ آيا نمی‌دانيد كه روح‌القدس در وجود شما زندگی می‌كند؟ پس بدن شما، از آن خودتان نيست! 20خدا شما را به بهايی گران خريده است، پس تمام اعضای بدن خود را برای نشان دادن جلال و عظمت خدا بكار ببريد، چون او صاحب بدن شماست" ( اول قرنتیان فصل 6 آیه های 19 تا 20). بدن های ما نجات پیدا کرده اند و به خدا تعلق دارند.

4) "یکی از ثمرات روح القدس در زندگی ما "خویشتنداری" می باشد" ( غلاطیان فصل 5 آیه های 22 تا 23). خودارضایی مثالی آشکار از عدم خویشتنداری می باشد.

بیان این حقایق باید تاثیر عمیقی بر روی ما نسبت به آنچه با بدن خود انجام می دهیم، گذاشته باشد. بر اساس این اصول، بسیاری از مردم به این نتیجه می رسند که "خودارضایی" گناه است. خودارضایی کاری بسیار سوال برانگیز است. سوالاتی مانند اینکه آیا این کار باعث جلال دادن خدا می شود، آیا می توان این کار را با وجدانی کاملا آسوده انجام داد، آیا انجام این کار می تواند احترام گذاشتن به خداوند به عنوان صاحب بدن های ما تلقی شود.

اگر این کار را بدون نظر شهوت آلود، افکار غیر اخلاقی و یا پرنوگرافی، با تضمین اینکه این کار درست و صحیح است و حتی از خدا بخاطر لذتی که این کار به ما می دهد، سپاسگزار باشیم (به اول قرنتیان فصل 10 آیه 30 مراجعه شود)، آیا باز هم این کار گناه است؟ بیشترین چیزی که می توان گفت این است که ممکن است نباشد. با این وجود شک و تردید های بسیار جدی در مورد درست بودن "خود ارضایی" وجود دارند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا بر اساس کلام خدا، خود ارضایی گناه است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries