settings icon
share icon
سوال

آیا احتمال ازدواج با آدم اشتباهی وجود دارد؟

جواب


از چندین بُعد می توان به این مسئله نگاه کرد. گفتن این حرف که با فرد «اشتباهی» ازدواج کردیم می تواند به طور ضمنی بیان کننده این مطلب باشد که فقط یک فرد «درست» وجود دارد که ما باید با او ازدواج می کردیم. اگر با فرد اشتباهی ازدواج کنیم این ترس به سراغ مان می آید که مبادا برنامه خدا برای زندگی مان را خراب کرده ایم. همچنین ممکن است وسوسه بشویم و به روشی که خدا دوست ندارد اشتباه خود را تصحیح کنیم. خداوند برای زندگی ما برنامه دارد و می تواند اشتباهات ما را تصحیح کند و از آنها به نفع ما استفاده کند (رومیان فصل 8 آیه 28). وقتی ازدواج می کنیم باید هر کاری که لازم است انجام دهیم تا برنامه خدا محترم شمرده شود. ازدواج، بدون توجه به اینکه همسر ما انتخاب اشتباهی بوده است یا نه، یک عهد و پیمان است. خداوند این توانایی را دارد که حتی بدترین ازدواج ها را به روابطی تبدیل کند که باعث جلال او می شوند. بر اساس کتاب مقدس، یک مسیحی باید با یک ایماندار ازدواج کند. یک مسیحی و یک غیر مسیحی گزینه مناسبی برای ازدواج با هم نیستند (دوم قرنتیان فصل 6 آیه 14). بنابراین اگر یک مسیحی با غیرمسیحی ازدواج کند، در واقع با نقض قانون خدا، با فرد اشتباهی ازدواج کرده است.

ازدواج با فرد اشتباهی انواع دیگری هم دارد. برای مثال، ازدواج با فرد بد دهن، نابالغ، خودخواه و وابسته، به مشکلات زیادی منتهی خواهد شد. ازدواج با فرد معتاد یا کسی که در گناه اعتراف نشده زندگی می کند نیز انتخاب عاقلانه ای نیست.

ازدواج با فرد اشتباهی چه دلایلی می تواند داشته باشد؟ برخی از مردم با این باور وارد رابطه های غلط می شوند که عشق می تواند یک فرد بد دهن، نابالغ، خودخواه یا وابسته را تغییر دهد. برخی دیگر کشش کورکورانه ای نسبت به طرف مقابل دارند تا جایی که متوجه مشکلات شان در آن رابطه نیستند. برخی از مردم نیز فریب خورده اند، طوری که فرد مقابل شان با مهارت او را فریب می دهد و پس از ازدواج چهره واقعی اش را رو می کند. موارد دیگر هم زوج هایی هستند که برای ازدواج آمادگی ندارند؛ این گونه افراد نقش فداکارانه در زندگی مشترک را کوچک می شمارند. شکی نیست که هر ازدواج اشتباهی دلایل خاص خودش را دارد که منحصر به آن زوج می باشد.

فرهنگ نیز در سوق دادن یک فرد به سمت ازدواج اشتباه تاثیر دارد. بسیاری از جوامع ازدواج را به شکل یک رابطه موقتی ترویج داده اند که یکی از همسران یا هر دو هر زمانی که بخواهند می توانند به راحتی آن را فسق کنند. از آنجایی که خروج از ازدواج در برخی فرهنگ ها مشکل بزرگی نیست، پس ورود به آن هم کار سختی نمی باشد. خیلی از آنها سوگند ازدواج را در حالی ادا می کنند که به همسر خود و خدا تعهد واقعی ندارند. در بسیاری از مناطق دنیا، این توهم و تصور ترویج داده شده که ازدواج باید همه نیازهای ما را برآورده سازد – و بر روی برآورده شدن نیازهای خودش شخص تاکید می شود نه نیازهای همسر. عقاید رایج می گویند وقتی زندگی زناشویی را امتحان کردید یا خواسته های یکی از همسران برآورده نشد باید طلاق بگیرید و قانون هم در بسیاری از موارد مراحل طلاق را آسان کرده است. بسیاری از زوج ها به جای اینکه مشکلات را حل کنند به این نتیجه می رسند که دیگر همدیگر را دوست ندارند و باید از هم جدا شوند.

وقتی یک فرد متوجه می شود که با آدم اشتباه ازدواج کرده است چه کاری باید بکند؟ اول اینکه، اگر یک ایماندار با اراده و خواست خودش از دستور خدا در دوم قرنتیان فصل 6 آیه 14 نافرمانی کرده است، ابتدا باید اعتراف کند. سپس گناهکار بخشیده شده باید نهایت تلاش خودش را به کار ببندد تا رابطه را بهبود ببخشد (نگاه کنید به اول قرنتیان فصل 7 آیه های 12-14، افسسیان فصل 5 آیه های 21-33). اگر وضعیت برای یکی از همسران و یا فرزندان ناامن است، جدایی گزینه موجود می باشد. مشاوره با کشیش یا مشاور ازدواج نیز مهم است. کتاب مقدس طلاق را در برخی موارد جایز می داند اما هرگز آن را اولین گزینه در نظر نمی گیرد. هیچ چیزی برای خدا غیر ممکن نیست (لوقا فصل 1 آیه 37)، خداوند از غم و ویرانی می تواند شادی و آبادانی بیافریند (اشعیا فصل 61 آیه 3). ایمانداری که فرد درست را برای ازدواج انتخاب نکرده است باید بداند که خداوند می خواهد و می تواند یک ازدواج بد را به یک ازدواج خوب تبدیل کند (نگاه کنید به اول پطرس فصل 3 آیه های 1-2). قدرت خدا می تواند فرد اشتباه را به فرد درست تبدیل کند.

چگونه می توان از ازدواج با فرد اشتباه جلوگیری کرد؟ جمله بنیامین فرانکلین توصیه خوبی است: «چشمان خود را قبل از ازدواج کاملا باز کن، و بعد از آن نیمه باز نگه دارد»( برگرفته شده از سالنامه ریچارد بیچاره چاپ ژوئن 1738)؛ اما بهترین راه حل این است که ابتدا به دنبال پادشاهی و راستی خدا باشیم (متی فصل 6 آیه 33). برخی از مردم ابتدا به دنبال همسر میروند و پرهیزکاری را کنار جاده همسریابی رها می کنند. یک فرد مجرد باید به فردی تبدیل شود که خدا می خواهد و با فردی آشنا شود که او هم یک مسیحی قوی و در حال رشد ایمانی است. برای اجتناب از اشتباه باید به کلام خدا توجه کنیم (لوقا فصل 11 آیه 28)، به دنبال مشورت ومشاوره پرهیزکارانه باشیم، و دعا کنیم تا به ما حکمت و خرد داده شود (یعقوب فصل 1 آیه 5)؛ و با خدا و دیگران صادق باشیم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا احتمال ازدواج با آدم اشتباهی وجود دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries