settings icon
share icon
سوال

آیا یک مسیحی باکره می تواند با یک مسیحی غیر باکره ازدواج کند؟

جواب


البته بهترین حالت این است که دو باکره با هم ازدواج کنند با درک این مطلب که رابطه جنسی از نظر خدا فقط با ازدواج امکان پذیر است. اما ما در یک دنیای ایده آل زندگی نمی کنیم. در بسیاری از مواقع فردی که در یک خانواده خداشناس بزرگ شده و از کودکی نجات را دریافت کرده است، آرزو می کند با کسی که در دهه 20 یا 30 از سن خود نجات پیدا کرده است (مسیحی شده) یک ازدواج مسیحی داشته باشد، اما معمولا آن فرد در گذشته بر اساس قوانین دنیوی زندگی کرده است. با این وجود، وقتی به عیسی مسیح ایمان می آوریم و توبه می کنیم خداوند بین ما و گناهان ما فاصله ای به اندازه غرب تا شرق قرار خواهد داد (مزامیر فصل 103 آیه 12)، اما مردم حافظه طولانی مدت دارند و فراموش کردن گذشته یک نفر کار آسانی نیست. عدم توانایی در بخشش اشتباهات گذشته یک فرد می تواند تاثیرات منفی بر روی ازدواج داشته باشد.

پیش از ازدواج با کسی که قبلا رابطه جنسی داشته باید بدانیم که بخشش و رستگاری در اختیار همه ما قرار گرفته است. «بنابراين، در اثر بخشش رايگان و مهربانی خدا و توسط ايمانتان به مسيح است كه نجات يافته‌ايد؛ و اين كار شما نيست، بلكه هديهٔ خداست. نجات نتيجهٔ اعمال خوب ما نيست، از این رو هيچكس نمی‌تواند به خود ببالد» (افسسیان فصل 2 آیه های 8 تا 9). وقتی واقعا درک کنیم که خدا ما را بخشیده است، امور زندگی را از چشم خداوند خواهیم دید و اینکه او تا چه اندازه ما را دوست دارد، این شناخت باعث می شود تا بتوانیم دیگران را ببخشیم. بخشیدن یعنی اینکه گذشته یک فرد را در نظر نگیریم بلکه او را در زندگی جدیدی که پیدا کرده ببینیم (دوم قرنتیان فصل 5 آیه 17). به یاد داشته باشیم که عیسی مسیح برای گناهان او نیز مرد، و حال همسر احتمالی آینده باید تصمیم بگیرد که گذشته او را فراموش کند یا نه. این نقطه همان جایی است که باید از یک نظریه الهی به یک نتیجه کاربردی برسیم.

بخشش همیشه به ما کمک می کند که گذشته خود را از زاویه دید خداوند ببینیم. گناه جنسی قطعا از نظر خدا بسیار دردناک است اما چیزی بیشتر از گناه دروغ ، خیانت، افکار پلید، مصرف زیاد مشروبات و دخانیات، عجولی، غرور و کینه نیست. چی کسی بین ما وجود دارد که هیچ گناهی نداشته باشد و می تواند «اولین سنگ» را پرتاب کند؟ همه ما قبل از ایمان به عیسی مسیح در گناه مرده بودیم و فقط به واسطه لطف خداوند دوباره زنده شدیم (افسسیان فصل 2 آیه های 1 تا 5). سوال اینجاست که آیا ما می توانیم همانطور که مسیح ما را بخشید دیگران را نیز ببخشیم؟ توانایی ما در انجام این کار نشان دهنده یک مسیحی واقعی بودن است. عیسی مسیح گفت اگر ما نبخشیم، خدا نیز ما را نمی بخشد (متی فصل 6 آیه های 14 تا 15). منظور او این نبود که بخشیدن دیگران راهی برای دریافت بخشش خداوند است، برای اینکه ما می دانیم بخشش خداوند فقط از طریق لطف او صورت می گیرد. یک قلب بخشنده نشان دهنده حضور روح القدس در قلب یک مسیحی واقعی است. عدم تمایل برای بخشیدن دیگران نشانه یک قلب سخت می باشد که دوباره متولد نشده است.

قبل از ازدواج با یک غیر باکره باید با تفکر، دعا و درون نگری به این قضیه نگاه کنیم. یعقوب فصل 1 آیه 5 می گوید که اگر به دنبال حکمت باشیم خداوند آن را بطور رایگان به ما اعطا می کند. مشاوره گرفتن از یک کشیش خداشناس و شرکت در کلیسای راستین مسیحی به ما در تصمیم گیری کمک خواهد کرد. برخی از کلیسا ها دوره های آموزشی قبل از ازدواج یا نامزدی دارند. همچنین صداقت و شفاف بودن با طرف مقابل نیز باعث روشن تر شدن مسائلی می شود که باید به آنها رسیدگی شده و بخشیده شوند.

ازدواج حتی در بهترین حالت، باز هم یک چالش است و نیاز به اقدامات زیادی دارد تا به موفقیت برسد. هر دو طرف سزاوار عشق بدون شرط هستند. وظایف زن و شوهر در رابطه با ازدواج در افسسیان فصل 5 توضیح داده شده است، اما این متن با یک دستور شروع می شود «به احترام مسيح، مطيع يكديگر باشيد» (افسسیان فصل 5 آیه 21). فداکاری و نهایت تلاش برای یک ازدواج خوب از نشانه های زن یا مردی است که از نظر روحانی به بلوغ رسیده و به خدا احترام می گذارد. انتخاب خردمندانه همسر بر اساس کیفیت های کتاب مقدسی بسیار مهم است، رشد روحانی ما و پیروی از خواست خداوند در زندگی نیز به همان میزان اهمیت دارد. مردی که به دنبال تبدیل شدن به انسانی است که خداوند می خواهد، به همسر خود نیز کمک خواهد کرد تا به زنی تبدیل شود که خدا می خواهد. آنها، صرف نظر از گذشته، می توانند یک ازدواج موفق و خداپسندانه داشته باشند که باعث شکوفایی و شادی هر دوی آنها شود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا یک مسیحی باکره می تواند با یک مسیحی غیر باکره ازدواج کند؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries