settings icon
share icon
سوال

کتاب مقدس درباره ازدواج چه می گوید؟

جواب


آفرینش ازدواج در کتاب پیدایش فصل 2 آیه های 23-24 نوشته شده است: «آدم گفت: اين است استخوانی از استخوانهايم و گوشتی از گوشتم. نام او «زن» باشد، چون از انسان گرفته شد. به اين سبب است كه مرد از پدر و مادر خود جدا می‌شود و به همسر خود می‌پيوندد، و از آن پس، آن دو يكی می‌شوند». خدا مرد را خلق کرد و بعد زن را برای تکمیل او آفرید. در کتاب مقدس، ازدواج راه حل خداوند برای این مشکل بود که «و خداوند خدا گفت خوب نیست که آدم تنها باشد»(پیدایش فصل 2 آیه 18).

کلمه «یار» در پیدایش فصل 2 آیه 20 برای توصیف حوا بکار رفته است که معنی آن احاطه کردن، محافظت کردن، و کمک کردن است. حوا آفریده شد تا کنار آدم بعنوان نیمه دیگرش، کمک و یار او باشد. یک مرد و زن وقتی ازدواج می کنند، "یک تن" می شوند. این یکی شدن بیش از همه در آمیزش جنسی خود را نشان می دهد. عهد جدید درباره این یکی شدن یک هشدار جدید اضافه می کند.«بطوری كه آن دو نفر ديگر دو تن نيستند بلكه يک تن. هيچ انسانی حق ندارد آن دو را كه خدا به هم پيوسته است، جدا كند» (متی فصل 19 آیه 6).

پولس رسول چندین رساله نوشته است که به ازدواج اشاره می کند و اینکه ایمانداران در رابطه با ازدواجشان چطور باید عمل کنند. یکی از این قسمتها در افسسیان فصل 5 آیه های 22-23 است. با خواندن این متن متوجه یک سری حقایق کلیدی در مورد ازدواج بر اساس کتاب مقدس می شویم.

افسسیان فصل 5 بخصوص در مورد وظایف زن و مرد در یک ازدواج موفق اشاره می کند. «ای زنان، همچنانكه از مسيح اطاعت می‌كنيد، از شوهرتان نيز اطاعت نماييد. زيرا شوهر سرپرست زن است، همانطور كه مسيح سرپرست كليساست. به همين علت بود كه او جانش را فدا كرد و نجات‌دهندۀ كليسا گرديد» (افسسیان فصل 5 آیه های 23-23). «و اما شما ای شوهران، همسران خود را همانطور دوست بداريد كه مسيح كليسای خود را دوست داشت. او حاضر شد جانش را فدای كليسا كند» (افسسیان فصل 5 آیه 25). «شوهر نيز بايد به همين شكل با زنش رفتار كند و او را همچون قسمتی از وجود خود دوست بدارد. زن و شوهر در واقع يكی هستند. پس وقتی شوهری همسرش را محبت می‌كند، در اصل به خويشتن لطف و محبت كرده است. هيچكس به بدن خود لطمه نمی‌زند، بلكه با عشق و علاقه از آن مراقبت می‌كند، همانگونه كه مسيح از بدن خود يعنی كليسا مراقبت بعمل می‌آورد، كليسايی كه همۀ ما اعضای آن هستيم» (افسسیان فصل 5 آیه های 28-30). «در مورد يكی بودن زن و شوهر، كتاب آسمانی می‌فرمايد: «مرد پس از ازدواج، بايد از پدر و مادر خود جدا شود تا بتواند بطور كامل به همسر خويش بپيوندد، و آن دو از آن پس، يكی خواهند بود» (افسسیان فصل 5 آیه 31).

وقتی یک زن و شوهر ایماندار اصول خدا را رعایت می کنند، نتیجه آن یک ازدواج کتاب مقدسی است. یک ازدواج کتاب مقدسی به گونه ای است که مسیح سر مرد وزن است. اصل کتاب مقدسی ازدواج در یکی بودن زن و شوهر است که تصویری از یکی بودن مسیح و کلیسا می باشد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

کتاب مقدس درباره ازدواج چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries