settings icon
share icon
سوال

خداوند چه نشانه ای بر روی قائن گذاشت (پیدایش فصل 4 آیه 15)؟

جواب


وقتی قائن برادرش هابیل را کشت، خداوند به او گفت، «اكنون ملعون هستی و از زمينی كه با خون برادرت آن را رنگين كرده‌ای، طرد خواهی شد. از اين پس، هر چه كار كنی، ديگر زمين محصول خود را آنچنان كه بايد، به تو نخواهد داد، و تو در جهان آواره و پريشان خواهی بود» (پیدایش فصل 4 آیه های 11 تا 12). قائن در پاسخ گفت، «مجازات من سنگينتر از آن است كه بتوانم تحمل كنم. امروز مرا از اين سرزمين و از حضور خودت می‌رانی و مرا در جهان آواره و پريشان می‌گردانی، پس هر كه مرا ببيند مرا خواهد كُشت» (پیدایش فصل 4 آیه های 13 تا 14). و خدا پاسخ داد، «چنين نخواهد شد؛ زيرا هر كه تو را بكشد، مجازاتش هفت برابر شديدتر از مجازات تو خواهد بود. سپس خداوند نشانی بر قائن گذاشت تا اگر كسی با او برخورد كند، او را نكشد. آنگاه قائن از حضور خداوند بيرون رفت و در زمين نُود (يعنی «سرگردانی») در سمت شرقی عدن ساكن شد»(پیدایش فصل 4 آیه های 15 تا 16).

در مورد ماهیت نشانه و علامت بر روی قائن، بحث و نظریات مختلفی قرار وجود دارد. معادل عبری کلمه ترجمه شده برای نشانه، «علامت یا نماد» می باشد. در کتاب مقدس عبری نیز این کلمه به معنی نشانه به تعداد 79 بار استفاده شده است. بنابراین کلمه عبری مشخص نمی کند که این نشانه یا علامت دقیقا چه چیزی بوده است. فقط نشانه ای بوده بر روی قائن تا کشته نشود. برخی می گویند که یک زخم بوده و بعضی بر این باورند که یک خالکوبی بوده است، این نشانه هر چه که بوده باید بدانیم که کتاب مقدس تمرکزی بر روی ماهیت آن ندارد. تمرکز این متن بر روی این است که خدا اجازه نمی داد تا کسی به قائن آسیب برساند. مهم این است که آن نشانه کار خود را انجام داد.

در گذشته، بسیاری معتقد بودند که آن نشانه، تغییر رنگ پوست قائن به سیاه بود تا شناسایی شود. از آنجاییکه قائن نفرین شد، باعث شد تا بسیاری معتقد شوند که تیره پوستان نیز نفرین شده هستند. بسیاری از این نظریه برای به بردگی کشیدن سیاه پوستان و تبعیض بر ضد آنها سوء استفاده کردند. این نظریه درباره نشانه قائن کاملا غیر کتاب مقدسی است. در هیچ جایی از کتاب مقدس به زبان عبری، واژه نشانه به رنگ پوست اشاره نمی کند. نفرین بر روی قائن فقط مخصوص خود او بود. و چیزی درباره به ارث رسیدن این نفرین گفته نشده است. هیچ اساس کتاب مقدسی وجود ندارد که بگوییم فرزندان قائن سیاه پوست هستند. علاوه بر این، مگراینکه یکی از همسران پسران نوح از نوادگان قائن بوده است (ممکن است اما بعید بنظر می رسد) ، نسل قائن در طوفان نوح از بین رفت.

خدا چه نشانه ای بر روی قائن گذاشت؟ کتاب مقدس چیزی در این مورد نگفته است. مفهوم این نشانه که کشته نشدن قائن بوده مهمتر از ماهیت اصلی خود نشانه است. هر چیزی که بوده ربطی به رنگ پوست و یا نفرین بر نوادگان قائن ندارد. استفاده از نشانه بر روی قائن به عنوان بهانه ای برای نژادپرستی و تبعیض کاملا غیرکتاب مقدسی است.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

خداوند چه نشانه ای بر روی قائن گذاشت (پیدایش فصل 4 آیه 15)؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries