settings icon
share icon
سوال

چرا شاگرد سازی در مسیحیت مهم است؟

جواب


شاگردسازی در واقع اجابت دعای خداوند ما عیسی مسیح است :«ای پدر ما كه در آسمانی، نام مقدس تو گرامی باد. ملكوت تو برقرار گردد. خواست تو آنچنان كه در آسمان مورد اجراست، بر زمين نيز اجرا شود» (متی فصل 6 آیه های 9 تا 10). عیسی مسیح، با حکمت بی نهایت خود، تصمیم گرفت تا از پیروان متعهد خود ( شاگردان) برای رساندن پیام نجات بخش انجیل به جهانیان استفاده کند. او در آخرین سخنان خود قبل از صعود به آسمان، دستورشاگردسازی را صادر کرد: «آنگاه عيسی جلو آمد و به ايشان فرمود: «تمام اختيارات آسمان و زمين به من داده شده است. پس برويد و تمام قومها را شاگرد من سازيد و ايشان را به اسم پدر و پسر و روح‌القدس غسل تعميد دهيد؛ و به ايشان تعليم دهيد كه تمام دستوراتی را كه به شما داده‌ام، اطاعت كنند. مطمئن باشيد هر جا كه برويد، حتی دورترين نقطه دنيا باشد، من هميشه همراه شما هستم!» (متی فصل 28 آیه های 18 تا 20).

شاگردسازی به این دلیل اهمیت دارد که روش منتخب خداوند برای رساندن پیام نجات از طریق عیسی مسیح به مردم جهان است. عیسی مسیح در مدت ماموریت زمینی خود، بیش از سه سال به تربیت و آموزش 12 شاگرد خود پرداخت. مدارک و نشانه های قانع کننده زیادی به آنها ارائه داد که پسر خدا و مسیح موعود است، آنها او را باور کردند، گرچه نه به طور کامل. عیسی مسیح با مردم سخن می گفت اما در اکثر مواقع معنی داستان ها و معجزات را به صورت خصوصی برای شاگردان بیان می کرد. او به آنها ماموریت می داد. همچنین به آنها اعلام کرد که به زودی بعد از مرگ و رستاخیزش نزد پدر خواهد رفت (متی فصل 16 آیه 21، یوحنا فصل 12 آیه های 23 تا 36، یوحنا فصل 14 آیه های 2 تا 4). او قولی به شاگردان داد، گرچه درک آن قول برای آنها دشوار بود: «اينكه می‌گويم عين حقيقت است: هر كه به من ايمان بياورد، می‌تواند همان كارهايی را بكند كه من كرده‌ام و حتی بزرگتر از اينها نيز بكند، چون من نزد پدرم باز می‌گردم» (یوحنا فصل 14 آیه 12). او همچنین به شاگردان قول داد روح القدس را خواهد فرستاد تا برای همیشه در کنار آنها باشد (یوحنا فصل 14 آیه های 16 تا 17).

همانطور که وعده داده شده بود، روح القدس در روز پنطیکاست بر ایمانداران نازل شد و به آنها قدرت و شهامت اعلام پیام انجیل را داد. باقیمانده کتاب اعمال رسولان همه کارهای شگفت انگیزی که توسط شاگردان انجام شد را به ما گزارش می دهد. مخالفان در یک شهر گفتند، « پولس و سيلاس دنيا را به هم ريخته‌اند و حالا به اينجا آمده‌اند تا آرامش شهر ما را نيز بر هم زنند» (اعمال رسولان فصل 17 آیه 6). مردم به عیسی مسیح ایمان آوردند و شاگرد او شدند. وقتی رهبران دروغین مذهبی شروع به آزار و اذیت شاگردان کردند، آنها در شهرهای دیگر پراکند شدند و به اطاعت از دستور مسیح ادامه دادند. کلیساها در سرتاسر امپراطوری روم و در نهایت در کشورهای دیگر تاسیس شدند.

بعدها وجود شاگردانی مانند مارتین لوتر و دیگران، مسیر اعلام پیام انجیل در اروپا را از طریق جنبش اصلاحات باز کرد. سرانجام، مسیحیان به سرزمین های جدید مهاجرت کردند تا مسیح را به آنها بشناسانند. گرچه هنوز پیام انجیل به همه دنیا اعلام داده نشده است، اما این کار همچنان مانند قبل در جریان است. دستور عیسی مسیح پابرجا خواهد ماند، « پس برويد و تمام قومها را شاگرد من سازيد و ايشان را به اسم پدر و پسر و روح‌القدس غسل تعميد دهيد.» ویژگی های یک شاگرد عبارتست از:

• کسی که خودش نجات یافته (یوحنا فصل 3 آیه 16) و روح القدس در وجود او ساکن شده است (یوحنا فصل 14 آیه های 26 تا 27).

• کسی که در ایمان به عیسی مسیح و شناخت او پیوسته در حال رشد و بلوغ است (دوم پطرس فصل 3 آیه 18).

• کسی که مانند مسیح به دنبال گمشدگان می گردد. عیسی مسیح گفت، « عيسی به شاگردانش گفت: «محصول زياد است، اما كارگر كم. پس از صاحب محصول تقاضا كنيد تا برای جمع‌آوری محصول، كارگران بيشتری به کار گيرد.» (یوحنا فصل 9 آیه های 37 تا 38).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا شاگرد سازی در مسیحیت مهم است؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries