settings icon
share icon
سوال

چرا باید خدا را با تمامی دل، فکر، جان و توان دوست داشت؟

جواب


«ای بنی‌اسرائيل گوش كنيد: تنها خدايی كه وجود دارد، خداوند ماست. شما بايد او را با تمامی دل و جان و توانايی خود دوست بداريد» (تثنیه فصل 6 آیه های 4 تا 5). شِما در زبان عبری به معنی گوش دادن می باشد. این آیه یکی از مهمترین دعاهای یهودیان است. یهودیان امروزی از حفظ خواندن شِما را هر صبح و عصر یکی از مقدس ترین وظایف خود می دانند. عیسی مسیح نیز از آن به عنوان بزرگترین دستور یاد کرد (متی فصل 22 آیه های 36 تا 37).

اطاعت از این دستور برای یک انسان در حالت عادی غیر ممکن به نظر می آید. هیچ مدرکی بزرگترین از این مورد برای اثبات ناتوانی انسان در نگه داشتن شریعت موسی وجود ندارد. هیچ انسانی با طبیعت سقوط کرده نمی تواند با تمامی قلب، جان و توان خدا را 24 ساعته دوست داشته باشد. این کار از دید انسانی، غیر ممکن است. نافرمانی از هر یک از دستورات خداوند، گناه است. بنابراین، حتی بدون در نظر گرفتن گناهانی که در طول روز مرتکب می شویم، همه ما فقط به دلیل سرپیچی از همین دستور محکوم هستیم. عیسی مسیح هم به این دلیل پیوسته ناتوانی فریسیان در نگه داشتن قانون خدا را به آنها یادآوری می کرد. او سعی کرد آنها را متوجه کند که دچار فساد روحانی هستند و به یک نجات دهنده نیاز دارند. بدون پاکسازی گناه توسط عیسی مسیح، و حضور قدرت بخش روح القدس در قلب ایمانداران، دوست داشتن خدا به هر اندازه ای غیر ممکن است.

اما ما مسیحیان از گناه پاک شده ایم و روح القدس را درون قلبمان داریم. پس چگونه دوست داشتن خدا را آنگونه که باید شروع کنیم؟ درست مانند آن مرد در مرقس فصل 9 آیه 24 که از خدا کمک خواست تا ایمانش بیشتر شود، ما نیز می توانیم از خدا بخواهیم تا در بخش هایی از زندگی که او را با تمامی دل، جان، فکر و توان خود دوست نداریم به ما کمک کند. ما برای انجام غیرممکن ها به قدرت او نیاز داریم، و قبل از هر چیزی باید به دنبال کسب این قدرت باشیم.

در اکثر موارد،عشق و محبت ما نسبت به خدا با گذر زمان بیشتر می شود. مطمئنا، مسیحیان جوانی که تازه نجات پیدا کرده اند از عشق خدا و عشق خودشان به او آگاهی دارند. اما با مشاهده وفاداری خداوند در سختی ها و آزمایش ها، عشق به او بیشتر و بیشتر می شود. ما در طول زمان شاهد عشق، دلسوزی، مهربانی، محبت و پاکی او و همچنین نفرت او از گناه خواهیم بود. ما نمی توانیم بدون شناخت از کسی عاشق او شویم، بنابراین شناخت بالاترین اولویت ما است. کسانی که به دنبال خداوند و راستی او هستند، کسانی که به آن دستور (خداوند را با تمامی دل، جان، فکر و توان خود دوست داشته باش!) عمل می کنند و آن را جدی می گیرند، همان کسانی هستند که غرق در امور الهی شده اند. آنها مشتاق مطالعه کتاب مقدس، دعا کردن، اطاعت از خدا در همه امور، و صحبت کردن درباره مسیح با دیگران هستند؛ با این کارها عشق به خدا افزایش پیدا می کند و خداوند جلال داده می شود.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چرا باید خدا را با تمامی دل، فکر، جان و توان دوست داشت؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries