settings icon
share icon
سوال

آیا لازم است که فعالانه به دنبال همسر بگردیم یا منتظر باشیم که خدا همسری را نزد ما بیاورد؟

جواب


اگرچه ممکن است مبهم بنظر برسد، اما پاسخ هر دو پرسش «مثبت» است. یک تعادل مهم بین این دو موضوع وجود دارد. ما نباید دیوانه وار و شتابزده به دنبال همسر باشیم انگار که همه چیز فقط به تلاش خود ما بستگی دارد. و در مقابل، نباید کاملا غیر فعال باشیم و منتظر بمانیم تا خدا همسری حلقه به دست و آماده به ازدواج را به پشت در خانه ما بفرستد.

زمانیکه وقت ازدواج اسحاق فرا رسید، او اقدام کرد (بر اساس رسومات فرهنگی آن زمان، والدین او اقدام کردند): آنها خدمتکاری فرستادند تا فعالانه در جستجوی همسری برای اسحاق باشد (پیدایش فصل 24). خدمتکار برای انجام آن وظیفه دعا کرد (آیه های 12-14). خداوند به دعای او پاسخ داد، سپس اسحاق و ربکا ازدواج کردند (آیه 67).

به عنوان یک مسیحی، زمانیکه احساس می کنیم وقت آن رسیده که بدنبال همسر باشیم، باید مراحل همسریابی را با دعا آغاز کنیم. اولین قدم این است که در زندگی نسبت به خداوند متعهد باشیم. «با خدا خوش باش و او آرزوی دلت را به تو خواهد داد» (مزامیر فصل 37 آیه 4). خوش بودن با خدا یعنی اینکه از شناخت و اعتماد به او لذت می بریم و در مقابل او ما را شاد و خشنود می سازد. او خواسته های خود را درون قلب ما قرار میدهد. در رابطه با همسریابی، بدین معنی که بدنبال همسری باشیم که خدا برای ما می خواهد و می داند که ما را خشنود خواهد ساخت. امثال فصل 3 آیه 6 به ما می گوید: «در هر كاری كه انجام می‌دهی خدا را در نظر داشته باش و او در تمام كارهايت تو را موفق خواهد ساخت». در نظر داشتن خدا در مقوله همسریابی، یعنی اینکه مطیع خواست و اراده برتر او باشیم. هر چیزی که او تصمیم می گیرد برای ما بهترین خواهد بود.

ما نیز باید در مورد مشخصات کتاب مقدسی همسر خداشناس آینده خود واضح و روشن عمل کنیم، و باید در جستجوی کسی باشیم که کیفیت روحانی داشته باشد. در ابتدا باید این کیفیتهای روحانی را بشناسیم سپس به دنبال فردی با این کیفیت بگردیم. اگر عاشق یک نفر بشویم و سپس بفهمیم که از نظر روحانی، نیمه دیگر ما نیست، خود را در موقعیت دشواری قرار داده و غمگین و دل شکسته می شویم.

هنگامیکه متوجه شویم که کتاب مقدس جستجوی چه چیزی را از ما می خواهد، می توانیم فعالانه بدنبال همسر باشیم و در این مراحل، ایمان داشته باشیم که خداوند همسر آینده ما را در وقت خودش به ما می رساند. اگر دعا کنیم، خداوند ما را به سمت کسی که برای ما در نظر گرفته می کشاند. بسیار مهم است که منتظر زمانبندی خداوند باشیم و به او اعتماد کنیم (امثال فصل 3 آیه 5).

برخی مردم اول قرنتیان فصل 7 را مثال می زنند که ظاهرا می گوید ما هرگز نباید به دنبال همسر بگردیم. آیه 27 می گوید، «آیا مجرد هستید؟ بدنبال همسر نباشید» به نظر خیلی مستقیم مطلب را بیان کرده است، اما متن این فصل اطلاعات و جزییات مهم دیگری را نیز فراهم کرده است. در آیه 26 پولس می گوید، «با توجه به مشكلات و سختی‌هايی كه برای ما مسيحيان در زمان حاضر وجود دارد، فكر می‌كنم بهتر است كه شخص ازدواج نكند». این متن در زمانی گفته شده است که مسیحیان مورد ازار و اذیت قرار می گرفتند. از این رو، پولس می گوید که بهتر است به دنبال برنامه های برگی مثل ازدواج نباشیم. آزار و اذیت به یک زوج مخصوصا اگر دارای فرزند نیز باشند بیشتر آسیب می رساند. پولس نظر خود را در آیه 29 تکرار می کند: «نكتۀ مهمی كه بايد بياد داشته باشيم، اين است كه زمان بسيار كوتاهی برای ما باقی مانده و فرصت برای كار خداوند بسيار كم است. به همين دليل، كسانی كه زن دارند، بايد تا آنجا كه ممكن است، برای كار خداوند آزاد باشند». در همین راستا، در آیه 28 می گوید، «اما اگر شما برادران، تصميم داريد در همين شرايط نيز ازدواج كنيد، اشكالی ندارد؛ و اگر دختری هم خواست ازدواج كند، گناهی مرتكب نشده است». بنابراین، همسریابی کار اشتباهی نیست.

البته توصیه نمی شود بدنبال کسی باشید که خواست خدا برای شما، ازدواج با او نیست. گاهی اوقات، خداوند مردم را فرا می خواند تا مجرد بمانند (اول قرنتیان فصل 7). کسانی هستند که به خاطر «پادشاهی آسمان» از ازدواج چشم پوشی می کنند. عیسی مسیح می گوید: «هر كه قدرت اجرای اين اصل ازدواج را دارد، بگذاريد آن را بپذيرد» (متی فصل 19 آیه 12). در چنین شرایطی، خداوند این موضوع که آیا ازدواج یا عدم ازدواج خواست او بوده را روشن می سازد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا لازم است که فعالانه به دنبال همسر بگردیم یا منتظر باشیم که خدا همسری را نزد ما بیاورد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries