آیا لازم است که فعالانه به دنبال همسر بگردیم یا منتظر باشیم که خدا یک همسری را نزد ما بیاورد؟


سوال: آیا لازم است که فعالانه به دنبال همسر بگردیم یا منتظر باشیم که خدا یک همسری را نزد ما بیاورد؟

جواب:
پاسخ به هر دو پرسش، "مثبت" است. بین این دو مورد، توازن مهمی وجود دارد. ما نباید سراسیمه به دنبال یک همسر بگردیم که گویی تنها به تلاش خودمان بستگی دارد. همچنین نباید منفعل باشیم و فکر کنیم که خدا یک روز، زنی را به در خانه ما خواهد آورد. ما به عنوان مسیحیان، زمانی که مصمم شدیم که اکنون وقت آن است که به دنبال یک همسر باشیم، باید این پروسه را با دعا آغاز کنیم. اولین قدم این است که خودمان را تسلیم اراده خدا برای زندگیمان کنیم. «از خداوند لذت ببر، و او مراد دلت را به تو خواهد داد» (مزمور 4:37). لذت بردن از خداوند به این معناست که در شناخت او لذت ببریم و اعتماد کنیم که خدا در عوض ما را شادمان خواهد کرد. او مراد و آرزوهای خودش را در قلبمان خواهد گذشت و در زمینه همسریابی بدین معناست که آن نوع همسری را برای خود آرزو داشته باشیم که خدا برایمان آرزو دارد و آنکسی که خدا می داند ما را شادمان خواهد ساخت. امثال 6:3 به ما می گوید «در همۀ راههای خود او را در نظر داشته باش، و او طریقهایت را راست خواهد گردانید.» در نظر داشتن خدا در انتخاب همسر به این معناست که تسلیم حاکمیت مطلق او شویم و به او بگوییم که هرچه او می داند بهترین است، همان را می خواهید.

پس از آنکه خود را تسلیم اراده خدا کردیم، لازم است که خصوصیات زن یا شوهر خداپسندانه را مد نظر داشته باشیم و به دنبال کسی باشید که از لحاظ روحانی واجد شرایط است. مهم است که ابتدا درک واضحی از این خصوصیات داشته باشیم و سپس به دنبال کسی باشیم که با این خصوصیات جور باشد. اگر ما اول عاشق کسی بشویم و سپس کشف کنیم که آیا او از لحاظ روحانی واجد شرایط است که همسرمان باشد، به منزله آن است که آسیب احساسی بزنیم و خودمان را در وضعیت بسیار دشواری قرار دهیم.

وقتی که اصول کتاب مقدس در زمینه همسریابی را دانستیم، آنگاه می توانیم فعالانه به دنبال همسر بگردیم و پی ببریم که در حین همسریابی، خدا مطابق با زمان بندی و اراده کامل خود، او را وارد زندگی مان خواهد کرد. اگر دعا کنیم، خدا ما را به سوی آن شخصی که برایمان در نظر دارد هدایت خواهد کرد. اگر منتظر زمان بندی او باشیم، آن شخصی را که با شخصیت، زمینه، و خواسته های ما کاملاً جور است، به ما خواهد داد. باید به او و زمان بندی او اعتماد کنیم (امثال 5:3)، حتی اگر زمان بندی او با زمان بندی ما یکی نباشد. گاهی اوقات، خدا مردم را فرا می خواند که اصلاً ازدواج نکنند (اول قرنتیان 7)، اما در آن شرایط، او با برداشتن میل به ازدواج این موضوع را روشن می کند. زمان بندی خدا کامل است، ما با ایمان و صیر، وعده های او را دریافت خواهیم کرد (عبرانیان 12:6).

English
بازگشت به خانۀ فارسی
آیا لازم است که فعالانه به دنبال همسر بگردیم یا منتظر باشیم که خدا یک همسری را نزد ما بیاورد؟