settings icon
share icon
سوال

برای انتخاب شوهر باید به دنبال چه ویژگیهایی در او باشم؟ کتاب مقدس درباره پیدا کردن شوهر چه می گوید؟

جواب


وقتی یک زن مسیحی به دنبال یک شوهر می گردد، باید به دنبال مردی «محبوب دل خدا» باشد (اعمال رسولان فصل 13 آیه 22). مهمترین رابطه ای که هر یک از ما داریم، رابطه شخصی مان با عیسی مسیح خداوند است. این رابطه بر روابط دیگر ارجحیت دارد. اگر رابطه خالق و مخلوقی ما با خداوند آنگونه است که باید باشد، آنگاه روابط انسانی ما باز تابنده رابطه ما با خدا خواهد بود. بنابراین، شوهر مناسب، باید مردی باشد که تمرکزش معطوف بر اطاعت از کلام خداست و به دنبال آن است که در زندگی خدا را جلال دهد (اول قرنتیان فصل 10 آیه 31).

ویژگیهای دیگری که باید به دنبالش بگردیم چیست؟ پولس رسول در اول تیموتائوس فصل 3 ویژگیهایی را به ما نشان می دهد که در یک شوهر باید به دنبالش بگردیم. ویژگیهایی که در این آیات آمده مربوط به صلاحیت هایی است که یک رهبر کلیسا باید داشته باشد. اما این ویژگیها باید در زندگی هر مردی که «موافق دل خدا» راه می رود، حضور داشته باشد. این ویژگیها را می توان بدین شکل تفسیر کرد: مرد باید صبور باشد و در رفتارش متواضع باشد، مغرور نباشد، بلکه معتدل باشد، بر احساسات خودش مسلط باشد، نسبت به دیگران با سخاوت باشد، قادر باشد صبورانه تعلیم دهد، میخواره نباشد، از هدایای خدا بصورت کنترل شده استفاده کند، اهل نزاع و خشونت نباشد، بیش از حد غرق در جزئیات زندگی نباشد، بلکه بر خدا متمرکز باشد، زود جوش نیاورد یا نازک نارنجی نباشد که زود برنجد، و نسبت به آنچه خدا به او داده قدر دان باشد و به هدایایی که دیگران دریافت کرده اند حسادت نورزد.

ویژگیهای بالا توصیف کننده ی مردی است که فعالانه در حال بالغ شدن است. زن باید به دنبال چنین مردی برای ازدواج باشد. بله، جذابیت جسمانی، علایق مشابه و تفاهم، نقاط قوت و ضعف مکمل، و تمایل به بچه آوردن چیزهایی است که باید مد نظر داشت. اما این موارد باید در مقایسه با ویژگیهای روحانی، معیارهای ثانویه برای انتخاب شوهر باشد. مردی که بتوانی به او اعتماد کنی، احترام بگذاری، و در مسیر خداپسندانه راه برود، بسیار با ارزشتر از مردی است که خوش تیپ، قوی، پولدار، یا مشهور است.

در آخر، هنگامی که به دنبال یک شوهر می گردید، باید تسلیم اراده خدا در زندگی مان باشید. هر زنی می خواهد که «شاهزاده ی سوار بر اسب سفید» خود را پیدا کند، اما واقعیت این است که احتمالاً با مردی ازدواج خواهد کرد که به اندازه ی خود او دارای عیب و نقص است. پس، به فیض خدا مابقی زندگی شان را با یکدیگر خواهند گذراند و یاد خواهند گرفت که چطور شریک و خادم یکدیگر باشند. ما باید با چشمانی کاملاً باز وارد دومین رابطه مهم زندگی مان (یعنی ازدواج) بشویم، نه اینکه از روی احساسات وارد این رابطه شویم. مهمترین رابطه ما با خداوند و نجات دهنده ما است که باید مرکز زندگی مان باشد.

English



بازگشت به خانۀ فارسی

برای انتخاب شوهر باید به دنبال چه ویژگیهایی در او باشم؟ کتاب مقدس درباره پیدا کردن شوهر چه می گوید؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries