settings icon
share icon
سوال

در کلیسا باید به دنبال چه چیزی باشم؟

جواب


برای اینکه بدانیم در کلیسا به دنبال چه چیزی باشیم، اول باید با هدف خداوند از تاسیس کلیسا (بدن مسیح) به طور کلی آشنا شویم. دو حقیقت شگفت انگیز درباره کلیسا وجود دارد: «كليسايی كه خانهٔ خدا و ستون و پايهٔ حقيقت است» (اول تیموتائوس فصل 3 آیه 15). کلیسا یا همان بدن مسیح فقط یک سر دارد و آن هم عیسی مسیح است (افسسیان فصل 1 آیه 22، فصل 4 آیه 15، کولسیان فصل 1 آیه 18).

کلیسا جاییست که کتاب مقدس (تنها حقیقت الهی) در آن حاکم است. کتاب مقدس تنها قانون خطاناپذیر درباره ایمان و عمل به آن است (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 15 تا 17). بنابراین اگر به دنبال یک کلیسا هستید، جایی را پیدا کنید که بر اساس استانداردهای کتاب مقدس باشد، پیام انجیل در آن بشارت داده شود، گناه محکوم شود، پرستش واقعی و صادقانه در آن صورت گیرد، آموزش ها کتاب مقدسی باشند و فرصت خدمت به دیگران وجود داشته باشد. کلیسای اولیه را به عنوان الگو در نظر بگیرید: «در تعليمی كه رسولان می‌دادند و در آئين شام خداوند و دعا، با ساير ايمانداران مرتب شركت می‌كردند.... تمام ايمانداران با هم بودند و هر چه داشتند با هم قسمت می‌كردند. ايشان دارايی خود را نيز می‌فروختند و بين فقرا تقسيم می‌نمودند؛ و هر روز مرتب در خانهٔ خدا با هم عبادت می‌كردند، در خانه‌ها برای شام خداوند جمع می‌شدند، و با خوشحالی و شكرگزاری هر چه داشتند با هم می‌خوردند، و خدا را سپاس می‌گفتند. اهالی شهر نيز به ايشان احترام می‌گذاشتند و خدا هر روز عده‌ای را نجات می‌داد و به جمع ايشان می‌افزود» (اعمال رسولان فصل 2 آیه های 42 تا 47).

حقیقت دوم در مورد کلیسا این است که مسیحیان باید در کلیسایی شرکت کنند که عیسی مسیح در همه امور اعتقادی و کارها در آنجا سرپرست و رئیس باشد. هیچ انسانی اعم از کشیش، اسقف یا پاپ سر کلیسا نیست. همه انسان ها خواهند مُرد. کلیسای خداوند زنده چطور می تواند رئیس مرده داشته باشد؟ امکان ندارد. عیسی مسیح تنها رئیس و سرپرست کلیسا است. رهبری کلیساها، موهبت ها، دستورات و پرستش ها همانطوری که در کتاب مقدس آمده است تحت نظارت و حاکمیت او قرار دارد.

وقتی این دو اصل اساسی رعایت شود و پایه و اساس قرا گیرد موارد دیگر (مانند ساختمان، شکل های مختلف عبادت، فعالیت ها، محل کلیسا و غیره) کاملا سلیقه شخصی می باشد. قبل از پیوستن به یک کلیسا باید درباره آن تحقیق کرد. بیانیه های اعتقادی، هدف و ماموریت آن کلیسا یا هر چیز دیگری که شناخت بیشتری به شما می دهد، باید بررسی شود. بسیاری از کلیساها وب سایت دارند، از این راه می توانید نوع اعتقاد آنها به کتاب مقدس، خدا، تثلیث، عیسی مسیح، گناه و نجات را بررسی کنید.

گام بعدی بازدید از کلیسایی است که به نظر می رسد اصول اساسی در آن رعایت می شوند. شرکت در دو یا سه برنامه در هر کلیسا می تواند مفید واقع شود. هر نوع نوشته و نشریه از آنها باید دقیقا بررسی شود و توجه موشکافانه ای به اظهارات اعتقادی آنها بشود. ارزیابی یک کلیسا باید بر اساس اصولی که در بالا گفته شد انجام شود. آیا فقط کتاب مقدس در آن کلیسا حکم فرماست؟ آیا عیسی مسیح به عنوان سر کلیسا ستایش می شود؟ آیا کلیسا بر روی شاگردسازی تمرکز دارد؟ آیا شما در آن کلیسا به سمت پرستش خداوند سوق داده شده اید؟ کلیسا در چه نوع خدماتی فعالیت دارد؟ آیا پیام و موعظه آن کتاب مقدسی و بشارتی است؟ معاشرت با دیگر ایمانداران چطور بود؟ شما باید در آن کلیسا احساس راحتی نیز داشته باشید. آیا به گرمی از شما استقبال شد؟ آیا آن کلیسا متشکل از پرستش کنندگان واقعی است؟

در آخر باید بگوییم که هیچ کلیسایی کامل نیست. کلیسا در بهترین حالت مملو از گناهکاران نجات یافته ای است که جسم و روحشان پیوسته در نبرد روحانی قرار دارد. همچنین اهمیت دعا کردن را فراموش نکنید. دعا کردن درباره کلیسایی که خداوند برای شما در نظر دارد اهمیت بسیار زیادی در مراحل تصمیم گیری دارد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

در کلیسا باید به دنبال چه چیزی باشم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries