settings icon
share icon
سوال

آیا می توانم کاری کنم که عمر طولانی داشته باشم؟

جواب


«وعده‌ای كه خدا داده، اينست كه اگر احترام پدر و مادر خود را نگاه داريد، عمری طولانی و با سعادت خواهيد داشت. در اينجا سخنی نيز با شما پدر و مادرها دارم: فرزندانتان را بيش از حد سرزنش نكنيد، مبادا دلگير و عصبی شوند. ايشان را آن طور كه خداوند می‌پسندد، با محبت تربيت كنيد، و از كلام خدا ايشان را پند و نصيحت دهيد» (افسسیان فصل 6 آیه های 3 تا 4). پولس در این متن از ده فرمان موسی در خروج فصل 20 آیه 12 نقل قول می کند: «پدر و مادرت را احترام كن تا در سرزمينی كه خداوند، خدای تو به تو خواهد بخشيد، عمر طولانی داشته باشی». این آیه تنها موردی در کتاب مقدس را عنوان می کند که خداوند عمر طولانی را پاداش انجام کاری می داند. آیا قول داشتن عمر طولانی در صورت احترام به پدر و مادر، درست است؟ اگر درست است، چرا احترام به پدر و مادر از نظر خداوند چنان ارزش بالایی دارد که پاداش آن را عمر طولانی تعیین کرده است؟

بله این قول درست است اما نه به عنوان یک اصل کلی. کسانی وجود دارند که به پدر و مادر خود احترام گذاشته اند، اما در جوانی جان خود را از دست داند. و کسانی نیز هستند که به پدر و مادر خود احترام نمی گذاشتند، اما عمر طولانی داشتند. این اصل به طور کلی درست است. اگر شما به پدر و مادر خود احترام بگذارید، خداوند به شما (به طور کلی) عمر طولانی خواهد داد. اما این قول باعث نمی شود تا دیگر تصمیمات ما در زندگی تاثیری بر روی عمر طولانی نداشته باشند. برای مثال، اگر فردی به پدر و مادر خود احترام بگذارد، اما تصمیم به خودکشی بگیرد، تصمیم او پاداش عمر طولانی را خنثی می کند. این مثال را در مورد کسانی که فعالیتهای خطرناک و غیرعاقلانه انجام می دهند نیز صدق می کند. پاداش عمر طولانی از طرف خداوند به واسطه احترام به پدر و مادر، شما را به طور خودکار در برابر جراحت یا مرگ ایمن نمی کند.

باز هم تاکید می کنیم که پاداش عمر طولانی به دلیل احترام به پدر و مادر یک اصل کلی است نه یک امر مسلم. نوع رفتار فرزندان با پدر و مادر از نظر خداوند چنان اهمیتی دارد که پاداش آن را عمر طولانی در نظر گرفته است. سلیمان از فرزندان می خواهد تا به پدر و مادرشان احترام بگذارند (امثال فصل 1 آیه 8، فصل 13 آیه 1، فصل 30 آیه 17). ارمیا فصل 35 آیه های 18 تا 19 توضیح می دهد که خداوند چگونه طایفه رکابی ها را به دلیل اطاعت از پدرانشان برکت داد. نافرمانی از پدر و مادر یکی از ویژگی های کسانی است که بر ضد خدا شورش می کنند (رومیان فصل 1 آیه 30، دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 2). این موضوع ما را به نکته دوم می رساند. چرا احترام به پدر و مادر از نظر خدا چنان ارزشی دارد که پاداش آن را عمر طولانی در نظر گرفته است؟

حداقل دو دلیل برای ارزشی که خداوند برای احترام به پدر و مادر قائل است، وجود دارد. اول اینکه، خداوند وظیفه بزرگ کردن فرزندان به روش خداپسندانه را بر عهد پدر و مادر قرار داده است. وظیفه پدر و مادر ساده و آسان نیست. این وظیفه همراه با رنج، هزینه های مالی، استرس می باشد و اکثرا هم از آن قدردانی نمی شود. رفتار یک فرزند ناسپاس نسبت به فداکاری های پدر و مادر می تواند توهین به جایگاه پدر و مادر و ارزشی که خداوند برای آنها قائل است، باشد. واکنش ما نسبت به پدر و مادر درست مانند واکنش ما به دولت است (رومیان فصل 13 آیه های 1 تا 7). اگر خداوند ما را زیر نظر یک حکومت قرارداده ست، پس شورش بر ضد آن مانند شورش بر ضد خداوند است.

دومین دلیلی که خداوند از ما می خواهد تا به والدین خود احترام بگذاریم این است که رابطه ما با پدر و مادر زمینی نمونه ای از رابطه ما با پدر آسمانی است. به عنوان مثال، عبرانیان فصل 12 آیه های 5 تا 11 تربیتی که یک فرزند از طرف پدر و مادر دریافت می کند را با تربیتی که یک ایماندار از طرف خدا دریافت می کند، مقایسه می کند. همانطور که پدران و مادران اجداد ما هستند، خداوند نیز خالق ماست. ما فرزندان والدین و خداوند هستیم. بی احترامی به پدر و مادر باعث می شود تا رابطه بین ما و پدر آسمانی نیز خدشه دار شود.

آیا می خواهید عمر طولانی داشته باشید؟ به پدر و مادر خود احترام بگذارید. چرا؟ برای اینکه خداوند شما را زیر کنترل و هدایت آنها قرار داده است، و به این دلیل که رابطه شما با پدر و مادر نشان دهنده رفتار شما در قبال خداوند است . این پاداش یک اصل اساسی نیست و تاثیری هم بر روی تصمیمات شما ندارد، اما به عنوان یک اصلی کلی درست است . اگر می خواهد عمر طولانی داشته باشید، در مرحله اول به کسانی که این زندگی را به شما داده اند، احترام بگذارید.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا می توانم کاری کنم که عمر طولانی داشته باشم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries