settings icon
share icon
سوال

«قربانی زنده بودن» یعنی چه؟

جواب


پولس در رومیان فصل 12 آیه 1 می گوید، «بنابراین ای برادران من، با توجّه به این رحمت‌‌های الهی، از شما در خواست می‌کنم بدنهای خود را به عنوان قربانی زنده و مقدّس كه پسندیدهٔ خداست، به او تقدیم كنید. عبادت روحانی و معقول شما همین است.» پولس در این آیه به ایمانداران تذکر می دهد که باید خود را برای خدا قربانی کنند، مانند یک قربانی زنده نه مانند حیوانی که به عنوان قربانی در شریعت موسی بر روی قربانگاه اهدا می شد. قربانی در فرهنگ لغت به معنای هر چیزی است که به خداوند اهدا یا وقف می شود. آیا ما ایمانداران می دانیم که چگونه باید خود را مانند قربانی زنده به خداوند وقف کنیم؟

در عهد قدیم، قربانی کردن حیوانات برای خداوند قابل قبول بود. اما آن فقط مقدمه ای برای بره خداوند یعنی عیسی مسیح بود. عیسی مسیح قربانی کامل و نهایی است، به همین جهت است که قربانی های عهد قدیمی دیگر کهنه شده و تاثیری ندارند (عبرانیان فصل 9 آیه های 11 تا 12). برای مسیحیانی که به عیسی مسیح به عنوان تنجا نجات دهنده ایمان دارند، تنها پرستش قابل قبول، اهدای کامل خودمان به خداست. ما باید بدن های خود را در اختیار خدا بگذاریم تا از آنها در جهت اهداف او استفاده شود (رومیان فصل 6 آیه های 12 تا 13، فصل 8 آیه های 11 تا 13). با در نظر گرفتن کاری که عیسی مسیح برای ما انجام داد، این تنها کار قابل قبولی است که می توانیم انجام دهیم.

قربانی زنده در مفهوم کاربردی چیست؟ رومیان فصل 12 آیه 2 به درک این موضوع کمک می کند. ما قربانی زنده برای خداوند هستیم، به همین دلیل نباید دل به دنیا بدهیم. بر اساس اول یوحنا فصل 2 آیه های 15 تا 16، بخشی از دنیا شدن یعنی اینکه دل به وابستگی ها آن، خواسته های ناپاک، حرص و طمع بدهیم. همه آن چیزی که دنیا برای ارائه دارد در همین سه مورد خلاصه می شود. خواسته های جسمانی یعنی هر چیزی که امیال جسمانی ما مانند شکم پروری، نوشیدن، رابطه جنسی و هر چیز دیگری که نیازهای جسم را برطرف کند. خواسته های ناپاک شامل مادی گرایی، طمع داشتن به هرچیزی که می بیننیم ولی نداریم و حسادت به کسانی که آن چیزها را دارند. خواسته های دنیوی شامل امیالی می شوند که ما را به غرور دچار می سازند و از ما در زندگی پادشاه می سازند.

چگونه یک ایماندار می تواند هم رنگ دنیا نشود؟ با دگرگونی و نوسازی ذهن و فکر. ما این کار را اساسا با قدرت کتاب مقدس انجام می دهیم. ما باید کلام خدا را بشنویم (رومیان فصل 10 آیه 17)، بخوانیم (مکاشفه فصل 1 آیه 3)، مطالعه کنیم (ذعمال رسولان فصل 17 آیه 11)، حفظ کنیم (مزامیر فصل 119 آیه های 9 تا 11) و بر روی آن تفکر نماییم (مزامیر فصل 1 آیه های 2 تا 3). کلام خدا، که توسط روح القدس در قلب ما خدمت می کند، تنهای نیرویی در روی زمین است که توانایی تغییر ما از دنیوی بودن به روحانی بودن را دارد. در واقع همه آن چیزی است که ما لازم داریم: «در واقع تمام قسمتهای كتاب‌مقدس را خدا الهام فرموده است. از اين جهت، برای ما بسيار مفيد می‌باشد، زيرا كارهای راست را به ما می‌آموزد، اعمال نادرست را مورد سرزنش قرار می‌دهد و اصلاح می‌كند، و ما را به سوی زندگی خداپسندانه هدايت می‌نمايد» (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 16). نتیجه این خواهد بود که «انسانی جديد تبديل شويد. آنگاه قادر خواهيد شد ارادهٔ خدا را درک كرده، آنچه را كه خوب و كامل و مورد پسند اوست، كشف كنيد» (رومیان فصل 12 آیه 2). خواست خدا برای همه ایماندران این است که به قربانی زنده برای عیسی مسیح تبدیل شوند.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

«قربانی زنده بودن» یعنی چه؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries