settings icon
share icon
سوال

آیا در کتاب مقدس فهرستی از گناهان وجود دارد؟

جواب


ما بیشتر اوقات فکر می کنیم که اگر فهرستی از بایدها و نبایدها داشتیم زندگی آسان تر می شد. همه ما لیست خرید، کارهای روزانه، آرزوها و غیره داریم. اگر خداوند یک زندگی موفق را برای ما می خواهد پس قطعا باید فهرستی از گناهان در کتاب مقدس وجود داشته باشد که بتوانیم از آنها دوری کنیم. البته که لیست های متعددی از گناهان در کتاب مقدس عنوان شده اند، اما در نهایت به این نتیجه می رسیم که این فهرست ها پایان ندارد.

خداوند از همان ابتدا خوب و بد را برای انسان تعیین کرد. خداوند در باغ عدن به آدم گفت: «از همهٔ ميوه‌های درختان باغ بخور، به‌جز ميوهٔ درخت شناخت نيک و بد، زيرا اگر از ميوهٔ آن بخوری، مطمئن باش خواهی مرد» (پیدایش فصل 2 آیه های 16 تا 17). وقتی فرزندان اسرائیل از مصر خارج شدند، خداوند قانون خود را در کوه سینا به آنها داد. ده فرمان (خروج فصل 20 آیه های 1 تا 17)، همه قوانین نبود بلکه خلاصه ای از همه آن چیزی بود که خدا باید به آنها می گفت. کل کتاب لاویان و تثنیه به قوانین خداوند برای اسرائیلی ها اختصاص یافته است. کاهنان یهودی می گویند 613 قانون در تورات موسی وجود دارد. 365 عدد از این قوانین با کلمه «شما نباید...» آغاز می شود.

نمونه هایی از این گناهان عبارتند از: ده فرمان یعنی پرستش خدایان دیگر، بت پرستی، سوء استفاده از نام خدا، نقض روز سبت، بی احترامی به پدر و مادر، قتل، زنا، دزدی، طمع. عیسی مسیح در موعظه سرکوه (متی فصل 5 تا 7)، سطح جدیدی برای برخی از این گناهان معرفی کرد و در رابطه با قتل گفت، «اما من می‌گويم كه حتی اگر نسبت به برادر خود خشمگين شوی و بر او فرياد بزنی، بايد تو را محاكمه كرد؛ و اگر برادر خود را ”ابله“ خطاب كنی، بايد تو را به دادگاه برد؛ و اگر به دوستت ناسزاگويی، سزايت آتش جهنم می‌باشد»(متی فصل 5 آیه 22). او در رابطه با زنا گفت، «ولی من می‌گويم كه اگر حتی با نظر شهوت‌آلود به زنی نگاه كنی، همان لحظه در دل خود با او زنا كرده‌ای » (متی فصل 5 آیه 28). در غلاطیان فصل 5 آیه های 19 تا 21 به ما گفته شده است: «هنگامی كه از اميال و خواسته‌های نادرست خود پيروی می‌كنيد، اين گناهان وارد زندگی شما می‌شوند: زنا و انحرافات جنسی و بی‌عفتی؛ بت‌پرستی و جادوگری و احضار ارواح؛ دشمنی و دو به هم زنی؛ كينه‌توزی و خشم؛ خودخواهی و نفع‌طلبی، شكايت و انتقاد و بهانه‌جويی؛ در اشتباه دانستن ديگران و بر حق شمردن خود و اعضای گروه خود؛ حسادت و آدمکشی؛ مستی و عياشی و چيزهايی از اين قبيل. همانطور كه قبلاً هم اشاره كردم، باز تكرار می‌كنم هر كه اينچنين زندگی كند، هرگز در ملكوت خدا جايی نخواهد داشت.» همین فهرست کوچک هدف های بسیار زیادی را برای اکثر مردم مشخص می کند که باید در طول زندگی روی آنها کار کنند. علاوه بر فهرست های مختلفی که در کتاب مقدس به ما ارائه شده است، در اول یوحنا فصل 5 آیه 17 به ما گفته شده که هر کار نادرستی گناه است. نه تنها به ما گفته شده که چه کارهایی را نباید انجام بدهیم، بلکه حتی برای ما مشخص شده است که « پس، اين را از ياد نبريد كه اگر بدانيد چه كاری درست است، اما آن را انجام ندهيد، گناه كرده‌ايد» (یعقوب فصل 4 آیه 17).

اما وقتی به دنبال جمع آوری لیستی از گناهان می رویم، ناگهان خودمان را زیر آواری از احساس گناه ناشی از اشتباهاتمان دفن می کنیم، چون به این نتیجه می رسیم که خیلی بیش از آن چیزی که تصور می کنیم، گناه کرده ایم. غلاطیان فصل 3 آیه 10 به ما می گوید: «همچنين، كسانی كه می‌خواهند بوسيلهٔ اجرای دستورهای شريعت نجات يابند، زير لعنت خدا قرار دارند؛ زيرا در تورات چنين آمده است: «ملعون باد كسی كه حتی يكی از دستورهای كتاب شريعت را بشكند.» گرچه ممکن است این آیه نتیجه معکوس داشته باشد، اما در واقع بهترین خبر ممکن برای ماست. ما هرگز نمی توانیم به همه قوانین خدا عمل کنیم، پس باید راه حل دیگری وجود داشته باشد که در این آیه هاعنوان شده است: «اما مسيح، لعنتی را كه در اثر گناهان ما بوجود آمده بود، بر خود گرفت و ما را از هلاكتی كه اين روش «شريعت» پديد آورده بود، رهايی بخشيد، روشی كه انجامش غيرممكن بود. بلی، مسيح، لعنت ما را بر خود گرفت، زيرا در تورات آمده است: «ملعون است هر كه به دار آويخته شود.» (عيسی مسيح نيز به دار صليب آويخته شد.) اكنون خدا می‌تواند همان بركتی را كه به ابراهيم وعده داده بود، بوسيلهٔ عيسی مسيح به غيريهوديان نيز عطا فرمايد. اكنون همهٔ ما مسيحيان می‌توانيم روح‌القدس موعود را از راه همين ايمان به دست آوريم» (غلاطیان فصل 3 آیه های 13 تا 14). قوانین خدا یا فهرست گناهانی که در کتاب مقدس عنوان شده اند مانند مربی عمل می کنند: «احكام الهی همچون مربی ای بود كه از ما مراقبت می‌كرد تا زمانی كه مسيح بيايد و ما را از راه ايمان، مقبول خدا سازد» (غلاطیان فصل 3 آیه 24).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

آیا در کتاب مقدس فهرستی از گناهان وجود دارد؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries