settings icon
share icon
سوال

ما از زندگی تیموتائوس چه درسی می گیریم؟

جواب


تیموتائوس که دریافت کننده دو نامه عهد جدید به همین نام است از پدری یونانی و مادری یهودی به دنیا آمد. او در یکی از سفرهای بشارتی پولس با او همراه شد. پولس تیموتائوس را فرزند حقیقی خود در ایمان می خواند (اول تیموتائوس فصل 1 آیه 2). او زمانی که با پولس همراه شد احتمالا یک نوجوان یا جوان بیست ساله بوده است؛ با این وجود ایمان او، توجه بزرگترها را به خود جلب کرده بود. او احتمالا در اولین سفر بشارتی پولس به دربه و لستره پیام انجیل را شنید و به آن پاسخ داد، ما در این مورد مطمئن نیستیم. تیموتائوس در حکم نماینده پولس در چندین کلیسا خدمت کرد (اول قرنتیان فصل 4 آیه 17، فیلیپیان فصل 2 آیه 19)، و سپس به عنوان کشیش در افسس خدمت کرد (اول تیموتائوس فصل 1 آیه 3). او همچنین در زمان نوشتن چندین نامه در عهد جدید همراه پولس عنوان شده است، در نامه های دوم قرنتیان، فیلیپیان، کولسیان، اول و دوم تسالونیکیان، و فلیمون.

پولس درباره تیموتائوس می گوید که او ایمانی خالص و واقعی مانند ایمان مادر و مادربزرگش دارد (دوم تیموتائوس فصل 1 آیه های 1-5). یونیکی و لوئیز عهد قدیم را به تیموتائوس از دوران طفولیت تعلیم دادند و قلب او را برای شناخت و پذیرش مسیح آماده کرده بودند (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 15). وقتی پولس انجیل را بشارت داد هر سه آنها سخن او را پذیرفتند و به مسیح ایمان آوردند. ما نیز باید فرزندان خود را برای پذیرش عیسی مسیح آماده کنیم. آنها باید فراخوان مسیح را بشناسند و تنها راه برای ایجاد این روحیه در فرزندانمان این است که مانند یونیکی و لوئیز کتاب مقدس را به آنها تعلیم دهیم.

پولس در نامه اول خود به تیموتائوس توصیه های لازم برای رهبری کلیسا را به او می کند. او همچنین به تیموتائوس توصیه کرد، «اجازه نده كسی تو را به دلیل جوانی‌ات حقير بشمارد، بلكه بكوش تا سخن گفتن و شيوهٔ زندگی‌ات، و همچنين محبت و ايمان و پاكی‌ات، برای ايمانداران نمونه باشد» (اول تیموتائوس فصل 4 آیه 12). پولس به او گفت که همواره کتاب مقدس را بخواند، آموزش بدهد و دیگران را به خواندن آن تشویق کند و این هدیه ای که به او داده شده را نادیده نگیرد. او همچنین به تیموتائوس گفت که از نزدیک مراقب رفتار و کردار خود باشد. این دستورعمل ها برای ایمانداران امروزی هم می باشند. ما نیز فراخوانده شده ایم تا ایمان، شیوه زندگی، محبت، پاکی و تحمل ما برای دیگران الگو باشد. برای ایمان خود بجنگیم و «زندگی جاويد را كه خدا به تو عطا كرده است، محكم نگاه دار؛ تو خود نيز در حضور شاهدان بسيار، بروشنی وفاداری خود را به خدا اعتراف كردی» (اول تیموتائوس فصل 6 آیه های 11-12).

به نظر می رسد تیموتائوس به نوعی بیماری دچار بوده و نیاز به مراقبت داشته است (اول تیموتائوس فصل 5 آیه 23). پولس تغییر رژیم غذایی را به او پیشنهاد می کند. این مثال به ما می آموزد که شفا از طرف خداوند همیشه به شکل معجزه آمیز رخ نمی دهد بلکه گاهی از راه های طبیعی حاصل می شود.

پولس در دومین نامه خود به تیموتائوس هشدار می دهد که مراقب معلمان دروغینی که با آنها روبرو می شود باشد و به آنچه آموخته ایمان راسخ داشته باشد برای اینکه آنها را از افراد قابل اعتمادی مانند خود پولس، مادر و مادربزرگش آموخته است (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 14-15). حقایقی که تیموتائوس از کودکی آموخته بود – حقایقی در مورد گناه و نیاز به نجات دهنده- به او حکمت لازم برای دستیابی به نجات را می بخشید (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه 15). ما به عنوان والدین باید فرزندان خود را تعلیم دهیم تا بتوانند حقیقت را از دروغ تشخیص دهند. و به عنوان ایماندار باید در آنچه فراگرفته ایم محکم و استوار بایستیم و به مخالفان و معلمان دروغین اجازه ندهیم در ایمان ما تزلزل ایجاد کنند.

او همچنین به تیموتائوس گفت «در راه خدمت به خدا سخت بكوش تا او از تو راضی شود و هنگامی كه خدمتت را ارزيابی می‌كند، شرمنده نشوی. سعی كن مفهوم كلام خدا را خوب درک كنی و آن را خوب تعليم دهی» (دوم تیموتائوس فصل 2 آیه 15). این توصیه برای همه مسیحیان بسیار مهم و حیاتی است. «در واقع تمام قسمتهای كتاب‌مقدس را خدا الهام فرموده است. از اين جهت، برای ما بسيار مفيد می‌باشد، زيرا كارهای راست را به ما می‌آموزد، اعمال نادرست را مورد سرزنش قرار می‌دهد و اصلاح می‌كند، و ما را به سوی زندگی خداپسندانه هدايت می‌نمايد. خدا بوسيلهٔ كلامش ما را از هر جهت آماده و مجهز می‌سازد تا به همه نيكی نماييم» (دوم تیموتائوس فصل 3 آیه های 16-17). پولس تیموتائوس را به عنوان «پسر عزیزم» نصیحت می کند (دوم تیموتائوس فصل 1 آیه 2)، او از اعماق قلبش می خواسته که تیموتائوس در ایمان خود ثابت قدم بماند و دیگر ایمانداران را نیز به خوبی رهبری کند. تیموتائوس هم وفادار و با ایمان باقی ماند و ما نیز باید از او الگو بگیریم.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ما از زندگی تیموتائوس چه درسی می گیریم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries