settings icon
share icon
سوال

چه درس هایی از زندگی سلیمان می توان آموخت؟

جواب


سلیمان پس از شائول و داوود، سومین و آخرین پادشاه اسرائیل متحد بود. او پسر داوود و بتشبع، زن سابق اوریای حیتی، بود داوود اوریا را به کشتن داد تا ماجرای زنا با زن او را که در آن موقع در خط مقدم جنگ بود پنهان نگه دارد. سلیمان کتاب های غزل غزلها، جامعه و اکثر امثال را نوشت. برخی نگارش کتاب جامعه توسط سلیمان را رد می کنند اما سلیمان تنها پسر داوود بود که پادشاه اسرائیل (نه فقط یهودا) در اورشلیم شد (جامعه فصل 1 آیه های 1، 12) و بسیاری از توضیحات نگارنده به طور کامل مشخصات سلیمان را بیان می کند. سلیمان حدود 40 سال پادشاهی کرد (اول پادشاهان فصل 11 آیه 42).

نکات مهم زندگی سلیمان چه هستند؟ سلیمان وقتی به پادشاهی رسید به دنبال خدا رفت، و خدا به او این فرصت را داد تا هر چه می خواد از او درخواست کند. سلیمان فروتنانه ناتوانی خود برای حکمرانی را قبول کرد و متواضعانه از خدا درخواست حکمت کرد تا بتواند قوم خدا را عادلانه فرمانروایی کند. خداوند به او حکمت و ثروت داد (اول پادشاهان فصل 3 آیه های 4-15، فصل 10 آیه 27). او در واقع از همه پادشاهان دنیا ثروتمندتر و داناتر بود (اول پادشاهان فصل 10 آیه 23). خداوند همچنین به او در دوران فرمانروایی از هر جهت آرامش داد (اول پادشاهان فصل 4 آیه های 20-25).

یکی از مثال های رایج درباره حکمت سلیمان به ماجرای داوری او برای تشخیص مادر واقعی یک نوزاد بود (اول پادشاهان فصل 3 آیه های 16-28). سلیمان پیشنهاد کرد که بچه را دو نیم کنند، او می دانست که مادر واقعی ترجیح می دهد نوزاد برای آن زن باشد تا اینکه کشته شود. سلیمان تنها یک فرمانروای حکیم نبود بلکه صاحب حکمت وخرد کلی نیز بود. حکمت سلیمان در دوران او شهره خاص و عام بود. ملکه سبا 1200 مایل را طی کرد تا به درستی شایعات در مورد حکمت و عظمت سلیمان پی ببرد (اول پادشاهان فصل 10). «سليمان به تمام سؤالات او جواب داد. پاسخ هيچ مسئله‌ای برای سليمان مشكل نبود..وقتی ملكهٔ سبا حكمت سليمان را ديد و كاخ زيبا، خوراک شاهانه، تشريفات درباريان و مقامات، خدمت منظم خدمتكاران و ساقيان، و قربانیهایی كه در خانهٔ خداوند تقديم می‌شد، همه را از نظر گذراند مات و مبهوت ماند!» (اول پادشاهان فصل 10 آیه های 3-5). سلیمان نه تنها حکیم بودن خود را ثابت کرد بلکه حکمت و خرد را در فرمانروایی نیز به کار بست.

سلیمان مثل ها و سرودهای فراوانی نوشت (اول پادشاهان فصل 4 آیه 32) و پروژه های ساخت و ساز فراوانی را تکمیل کرد (اول پادشاهان فصل 7 آیه های 1-12، فصل 9 آیه های 15-23). او ناوگانی از کشتی ها را ساخت و چندین تن طلا را با مشارکت حیرام، پادشاه صور، از اوفیر به دست آوردند (اول پادشاهان فصل 9 آیه های 26-28، فصل 10 آیه های 11، 12). شاید مهمترین بنایی که سلیمان ساخت معبد یهودیان بود، معبدی که پدرش داوود دستورعمل ها، امکانات و مقدمات ساخت آن را تدارک دید (اول پادشاهان فصل 6، اول تواریخ فصل 22).

سلیمان 700 زن و 300 معشوقه، بسیاری از آنها خارجی هایی بودند که او را در ملاء عام به بت پرستی کشاندند و این کار خدا را بسیار خشمگین کرد (اول پادشاهان فصل 11 آیه های 1-13). اول پادشاهان فصل 11 آیه های 9-10، «هر چند خداوند، خدای اسرائيل، دو بار بر سليمان ظاهر شده و او را از پرستش بتها منع كرده بود، ولی او از امر خداوند سرپيچی كرد و از او برگشت، پس خداوند بر سليمان خشمگين شد.» خدا به سلیمان گفت که سلطنت را از او خواهد گرفت اما به خاطر پدرش داوود در زمان حیات او این کار را نمی کند. او قول داد که همه پادشاهی را نابود نکند. در این زمان خداوند دشمنانی را بر ضد سلیمان برانگیخت و باقی زندگی او را دچار مشکل کرد (اول پادشاهان فصل 11 آیه های 14-25). یربعام که قرار بود پادشاه اسرائیل شود نیز بر ضد سلیمان شورش کرد اما گریخت (اول پادشاهان فصل 11 آیه های 26-40). پادشاهی اسرائیل در زمان رحبعام، پسر سلیمان، تقسیم شد (اول پادشاهان فصل 12).

ما می درس های زیادی از زندگی سلیمان توانیم بیاموزیم. اول اینکه وقتی با تمامی دل و جان به دنبال خدا می رویم او را خواهیم یافت )اول پادشاهان فصل 3 آیه های 3-7). کسانی که به خدا احترام می گذارند خدا نیز برای آنها احترام قائل می شود (اول پادشاهان فصل 3 آیه های 11-13، اول سموئیل فصل 2 آیه 30). سوم اینکه اگر به خدا تکیه کنیم ما را برای انجام کاری که فراخوانده آماده و مجهز می کند (اول پادشاهان فصل 3، رومیان فصل 12 آیه های 3-8، دوم پطرس فصل 1 آیه 3). چهارم اینکه زندگی روحانی مانند مسابقه دو ماراتون است نه دو سرعت. یک شروع خوب همیشه برای یک پایان خوب کافی نیست (اول پادشاهان فصل 3 و 11). پنجم اینکه ما می توانیم صادقانه از خدا درخواست کنیم قلب ما را به سوی خود بکشاند (اول پادشاهان فصل 8 آیه های 57-58)، اما اگر از کلام او نافرمانی کنیم از جاده راستی به بیراهه کشیده خواهیم شد. ششم، نزدیکان ما بر روی زندگی روحانی ما تاثیرگذار هستند (خروج فصل 34 آیه 16، اول پادشاهان فصل 11 آیه های 1-8؛ دانیال فصل 1، 3؛ اول قرنتیان فصل 15 آیه 33)، بنابراین باید بسیار مراقب باشیم که با چه کسانی همنشین می شویم. هفتم اینکه زندگی بدون خدا بی معنی است و مهم نیست که چه میزان تحصیلات داریم، به چه مقدار از اهداف خود رسیده ایم، بیشترین لذت ها و ثروت فراوان را تجربه کرده ایم، وقتی خدا را نداریم زندگی ما معنایی ندارد (جامعه فصل 1 آیه 2).

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

چه درس هایی از زندگی سلیمان می توان آموخت؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries