settings icon
share icon
سوال

ما از زندگی سامسون چه درسی می گیریم؟

جواب


ساموسن زندگی ضد و نقیضی دارد. او از قدرت جسمانی بالایی برخورداد بود اما درعین حال ضعف اخلاقی زیادی هم از خود نشان می داد. او به مدت 20 سال داور بود، یک نذر کرده بود و از بدو تولد وقف خدا شده بود (داوران فصل 13 آیه 5)، اما به طور مستمر قوانین نذرکرده بودن را می شکست. روح خداوند بارها بر او نازل شد و به او قدرت لازم برای جنگ با فلسطینی ها (سرکوبگران اسرائیلی ها) داده شد. ساموسن زن باره و کینه توز بود. زندگی سامسون لزوم نه گفتن به وسوسه های جسمانی، استفاده خدا حتی از مردان خطاکار و گناهکار برای تحقق اهدافش، عواقب گناه و لطف خدا را به تصویر می کشاند.

زندگی سامسون- تولد

داستان زندگی سامسون با اعلام تولد او آغاز می کرد. مردی به نام مانوح که از قبیله دان بود با زنی ازدواج کرده بود که توانایی بچه دار شدن نداشت (داوران فصل 13 آیه 2). فرشته خدا زن او را ملاقات کرد و به او گفت، «بزودی حامله شده، پسری خواهی زاييد» (آیه 3). فرشته همچنین به او دستور داد در دوران حاملگی قوانین نذر کرده ها را رعایت کند – نوشیدنی تخمیر شده یا هر چیزی که از انگور گرفته می شود مصرف نکند و خوراک حرام نخورد. آن زن به همسر خود اطلاع داد، مانوح نیز دعا کرد که فرشته باز هم به دیدن آنها بیاید و اطلاعات بیشتری راجع به پرورش فرزند آینده به آنها بدهد (آیه 8).

خداوند به دعای مانوح پاسخ داد. فرشته خدا دوباره بر همسر مانوح ظاهر گشت و او به سمت مانوح دوید و مانوح نام فرشته را پرسید. فرشته در پاسخ گفت، «نام مرا نپرس، زيرا نام عجيبی است!» (داوران فصل 13 آیه 18). مانوح بزی را قربانی کرد، «شعله‌های آتش قربانگاه به سوی آسمان زبانه كشيد فرشته در شعلهٔ آتش به آسمان صعود نمود!» (آیه 20). آنگاه مانوح فهمید که چه کسی را دیده است: «ما خواهيم مرد، زيرا خدا را ديديم!» (آیه 22).

آنچه خدا گفت اتفاق افتاد و همسر مانوح پسری به دنیا آورد و آنها نام او را سامسون گذاشتند. خداوند او را برکت داد.

زندگی سامسون – از وسوسه تا گناه

کتاب داوران به دوره ای از زندگی سامسون می رود که او به دنبال همسر است. او بر خلاف مخالفت والدین خود و دستور خدا بر ضد ازدواج با بت پرستان در نظر داشت تا با یک زن فلسطینی ازدواج کند. مادر و پدرش برای خواستگاری همراه او به تمنه رفتند تا مقدمات نامزدی را بچینند. در راه شیری به سامسون حمله کرد، «در همان لحظه روح خداوند بر او قرار گرفت و با اينكه سلاحی با خود نداشت، شير را گرفته مثل يک بزغاله آن را دريد! اما در اين باره چيزی به پدر و مادر خود نگفت» (داوران فصل 14 آیه 6). سامسون بعدا به لاشه شیر سر زد و چشمش به انبوهی از زنبور و مقداری عسل داخل لاشه افتاد و از آن خورد. این کار نقض قانون نذر کرده بود که می گوید، «او نبايد به مرده‌ای نزديک شود، حتی اگر جنازهٔ پدر، مادر، برادر يا خواهرش باشد» (اعداد فصل 6 آیه 6). سامسون فهمید که کار اشتباهی انجام داده است برای اینکه وقتی از آن عسل به پدر و مادر خود داد به آنها نگفت آن را از کجا آورده است (داوران فصل 14 آیه 9).

جشن ازدواج مرسومی که در داوران فصل 14 آیه 10 از آن صحبت شده است به معنای واقعی کلمه مهمانی نوشیدن الکل بود. سامسون به عنوان یک نذرکرده «نبايد به مشروبات الكلی يا شراب و يا حتی شراب تازه، آب انگور، انگور يا كشمش لب بزند. او نبايد از چيزهايی كه از درخت انگور به دست می‌آيد، از هسته گرفته تا پوست آن بخورد» (اعداد فصل 6 آیه 3). گرچه نویسنده مشخص نکرده که آیا سامسون خودش هم شراب یا هر نوع نوشیدنی تخمیر شده دیگری نوشیده بود یا نه، اما به هر حال چنین محیطی به گناه منجر می شد. سامسون در آن مهمانی معمایی طرح کرد و هرکسی که می توانست جواب آن معما را بدهد سی دست لباس و سی دست ردای کتان دریافت می کرد (داوران فصل 14 آیه 12). زن فلسطینی سامسون به او خیانت کرد و جواب را به هموطنان فلسطینی خود لو داد. سامسون بسیار خشمگین شد سی تن از فلسطینی ها را کشت و تمام دارایی های آنها را به کسانی داد که معما را حل کردند. همسر ساموسن هم به مرد دیگری داده شد. همه این وقایع نفرت انگیز توسط خدا برای تحقق اهداف او استفاده شد: «دست خداوند در اين كار است و بدين وسيله می‌خواهد برای فلسطینی‌ها كه در آن زمان بر بنی‌اسرائيل حكومت می‌كردند، دامی بگستراند» (آیه 4).

زندگی سامسون – خداوند حتی از افراد خطاکار و گناهکار برای تحقق اهدافش استفاده می کند

سامسون آزادانه خودش را در موقعیت هایی قرار می داد که منجر به گناه می شدند اما هر بار خدا از او برای جلال خودش استفاده می کرد. حتی گناهان ما نمی توانند جلوی خواست و اراده خدا را بگیرند. سامسون سرشار از خشم و کینه قسم خورد هر بلایی که بخواهد بر سر فلسطینی ها می آورد برای اینکه همسرش را دزدیدند (داوران فصل 15 آیه 3). او کشتزارهای فلسطینی ها را سوزاند (آیه های 4-5) و پس از قتل همسرش توسط فلسطینی ها « با بی‌رحمی بر فلسطینی‌ها حمله برده، بسياری از آنها را كشت» (آیه 8).

سامسون در یهودا پنهان شد اما اهالی آنجا بسیار نگران بودند چون سامسون رابطه آنها با فلسطینی ها را بدتر می کرد بنابراین او را بستند و تحویل دشمن دادند (داوران فصل 15 آیه های 8-13). درحالی که فلسطینی ها به شکار ناتوان خود نزدیک می شدند «در اين هنگام روح خداوند بر سامسون قرار گرفت و طنابهايی كه به دستهايش بسته شده بود مثل نخی كه به آتش سوخته شود از هم باز شد » (آیه 14). آنگاه سامسون «استخوان چانهٔ الاغی مرده را كه بر زمين افتاده بود برداشت و با آن هزار نفر از فلسطينی‌ها را كشت» (آیه 15).

سامسون در غزه شب را با یک فاحشه گذراند، مردم غزه از حضور او مطلع شدند و نقشه قتل او را در سپیده دم کشیدند. اما «اما تا نصف شب خوابيد؛ سپس برخاسته بيرون رفت و دروازهٔ شهر را با چارچوبش از جا كند و آن را بر دوش خود گذارده، به بالای تپه‌ای كه در مقابل حبرون است برد» (داوران فصل 16 آیه 3).

زندگی سامسون - گناه عواقب دارد

هدف خدا برای شکست فلسطینی ها از طریق سامسون پیش می رفت اما سامسون همچنان در برابر گناهانش پاسخگو بود و او نتیجه حماقت و فرمان شکنی های خود را دید. سامسون با یک زن فلسطینی به نام دلیله آشنا و عاشق او شد. حاکمان فلسطینی به دلیله رشوه دادند تا راز قدرت سامسون را بفهمد و او را تحویل دهد (داوران فصل 16 آیه 5). دلیله به سامسون التماس می کرد تا راز قدرتش را به او بگوید. سامسون پس از چندباری که دلیله را دست انداخت در نهایت راز قدرتش را آشکار کرد و گفت او به این دلیل قدرتمند است که وقف خدا شده است و اینکه موهای او هرگز تراشیده نشده اند (نگاه کنید به اعداد فصل 6 آیه 5). دلیله راز او را به رهبران فلسطینی گفت و منتظر ماند تا او بخوابد سپس دستور داد موی سر او را بتراشند، سپس داد زد و با این جمله که فلسطینی ها برای گرفتن تو آمدند او را بیدار کرد، ساموسن فکر کرد باز هم می تواند تکانی به خود بدهد اما خدا او را ترک کرده بود (آیه 20).

نافرمانی مستمر و ارادی سامسون به پایان خودش رسیده بود. او چنان به قدرت خود اطمینان پیدا کرده بود که فکر می کرد هر قانونی را که بخواهد می تواند بشکند و به نظر می رسد به جایی رسیده بود که فکر می کرد دیگر به خدا نیازی ندارد. در نتیجه، «در اين موقع فلسطينی‌ها آمده، او را گرفتند و چشمانش را از كاسه درآورده، او را به غزه بردند. در آنجا سامسون را با زنجيرهای مفرغی بسته به زندان انداختند و وادارش كردند گندم دستاس كند» (داوران فصل 16 آیه 21). سامسون در آخر با عواقب اعمالش روبرو شد.

زندگی ساسون – خدا مهربان و رحیم است

فلسطینی ها تصور کردند که می توانند جشن شکست سامسون را برپا کنند، از اینرو حاکمان در معبد خدای فلسطینی ها، داجون، دور هم جمع شدند و بت خود را برای شکست دادن سامسون عبادت کردند (داوران فصل 16 آیه 23). آنها سامسون را به جشن خود آوردند تا او را مسخره کنند و سرگرم شوند. سامسون در حالی که دستان خود را روی دو ستون اصلی گذاشته بود دعا کرد و گفت، «ای خداوند، خدای من، التماس می‌كنم مرا به یاد آور و يک بار ديگر نيرويم را به من بازگردان، تا انتقام چشمانم را از اين فلسطینی‌ها بگيرم » (آیه 28). خداوند از روی لطف پاسخ دعای سامسون را داد. سامسون «با تمام قوت بر ستونها فشار آورد و سقف معبد بر سر رهبران فلسطينی و همهٔ مردمی كه در آنجا بودند فرو ريخت» (آیه 30). افرادی كه او هنگام مرگش كشت – تقریبا 3000 فلسطینی - بيش از تمام كسانی بود كه او در طول عمرش كشته بود.

سامسون مرد ایمان بود – از او در «تالار ایمان» کتاب مقدس نام برده شده است (عبرانیان فصل 11 آیه 32). در عین حال او یک مرد دنیوی و اهل هوا و هوس نیز بود. اشتباهات فراوان او هشداری برای کسانی است که با آتش بازی می کنند ولی انتظار دارند نسوزند. زندگی سامسون به ما اهمیت تکیه بر قدرت خداوند نه قدرت خودمان؛ پیروی از خداوند نه کله شقی خودمان؛ جستجوی حکمت الهی نه درک خودمان را نشان می دهد.

Englishبازگشت به خانۀ فارسی

ما از زندگی سامسون چه درسی می گیریم؟
Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon این صفحه را به اشتراک بگذار:
© Copyright Got Questions Ministries